صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

رئیس گروه مرتع داری دفتر امور مرتع سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به مهم ترین عامل تخریب مراتع کشور گفت: چرای بی رویه دام و عوامل انسانی بیشترین تغییر کاربری و فشار بر مراتع را دارند.

رئیس گروه مرتع داری دفتر امور مرتع سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به مهم ترین عامل تخریب مراتع کشور گفت: چرای بی رویه دام و عوامل انسانی بیشترین تغییر کاربری و فشار بر مراتع را دارند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور به نقل از پایگاه رادیو گفتگو، برنامه "زمین 360 درجه" با موضوع مدیریت مراتع و راهکارهای حفاظت از آن و با حضور فاطمه مهدوی رئیس گروه مرتع داری دفتر امور مرتع سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور از شبکه رادیویی گفت و گو پخش شد.

فاطمه مهدوی با اشاره به تعریفی از مرتع گفت: مرتع یک اکوسیستم بسیار پیچیده و مرتع داری نیز علم و هنر نگاهداشت اکوسیستم پیچیده آب، خاک، گیاه و انسان در کنار یکدیگر است.
مهدوی خاطرنشان کرد: با تصویب قانون ملی شدن اراضی ملی در سال 1341، هر گونه بهره‌برداری از عرصه‌های منابع طبیعی اعم از جنگل، مرتع و بیابان در قالب طرح مرتع‌داری انجام گرفت و مجوزهای بهره برداری نیز به صورت موقت و سالانه صادر شد.

وی با بیان اینکه ارزش مراتع صرفاً به علوفه و دام محدود نمی شود اظهار کرد: ارزش مراتع بر اساس مطالعات کشورهای مختلف دنیا و دانشگاه‌های ایران، به دو دسته بازاری و غیربازاری تقسیم می شود. ارزش‌های بازاری شامل علوفه و تولید دام است و ارزش‌های غیربازاری مراتع نیز شامل تلطیف هوا، تولید اکسیژن، ترسیب کربن و توازن چرخه آب می‌شود.

مهدوی با اشاره به اینکه ارزش علوفه مرتع در تحقیقات فائو نسبت به سایر ارزش‌های مرتع تنها 25 درصد برآورد شده افزود: بر اساس مطالعات دانشگاه های ایران از جمله دانشگاه تهران، ارزش ریالی علوفه نسبت به سایر کارکردها به زیر 10 درصد و در برخی مناطق کشور به 2 درصد هم می رسد.

وی با اشاره به مهم ترین عامل تخریب مراتع کشور عنوان کرد: چرای بی رویه دام و عوامل انسانی بیشترین تغییر کاربری و فشار بر مراتع را دارند. در حال حاضر 5 برابر پتانسیل عرصه مراتع، یعنی 939 هزار خانوار از طریق اقتصاد دام ارتزاق می کنند و این درحالیست که پتانسیل عرصه مراتع کشور پاسخگوی این میزان از نیازها نیست و طبق مطالعات دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران تنها 160 هزار خانوار می توانند به اقتصاد دام مراتع متکی باشند.

رئیس گروه مرتع داری دفتر امور مراتع سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری با اشاره به اقدامات این سازمان برای حل مشکلات مراتع بیان کرد: توجه به کلیه پتانسیل های مراتع اعم از گیاهان دارویی، زنبورداری، آبزی پروری و پرورش دام و طیور در طرح مرتع داری از جمله اقدامات سازمان است تا ضمن ارتقای معیشت خانوارها، اتکای آنها به علوفه نیز کمتر شود.

مرتبط با این خبر

  • تلاش رسانه ای بی بی سی برای ترویج بی بند و باری در ایران

  • سرنوشت نامعلوم 50 کانتینر یخچال وارداتی قاچاق

  • آغاز به روزرسانی رشته ها در دانشگاه های فنی و حرفه ای

  • در آمریکا نیز قوانین مشخصی درباره نوع پوشش وجود دارد

  • بهشتی، شاه بیت حادثه هفت تیر است/ بهشتی قله را شناخته و از آن منصرف نشد

  • طب سوزنی قرار نیست معجزه کند

  • بخشی از کاهش قیمت ارز به دلیل بازگشت ارز صادراتی است

  • تکریم مردم و تسریع امور در دستگاه قضایی سبب تحول ملموس در دستگاه می‌شود

  • مشکلات معیشتی مردم، اولویت درمانی را چند پله نزول داده است

  • تحلیل بیداری اسلامی و ظرفیت سازی تمدن نوین به عنوان تمدن رقیب غرب