صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: مجلس طی 18 ماه گذشته از بنادر و گمرکات تحقیق و تفحص کرده که گزارشات آن طی روزهای آینده در صحن علنی قرائت خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، معصومه آقاپور علیشاهی با بیان اینکه قوانین موجود کمک زیادی به کاهش قاچاق کرده گفت: اصلاحاتی در قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز شامل تغییرات ساختاری در رابطه با جرائم، تعیین تکلیف گرفتن کالاهای قاچاق، فراهم شدن زیرساخت های کشور و سیستم های کامپیوتری و ثبت کالاها، رسیدگی به پرونده های کالاهای قاچاق و کمک به بخش رونق تولید داخلی ایجاد شده و بعد از تصویب نهایی توسط کمیسیون اقتصادی در سطح کشور اجرا خواهد شد.

نماینده مردم شبستر در مجلس در رابطه با تعیین تکلیف کالاهای مشابه تولید داخل اظهار داشت: ما برای تعیین تکلیف محموله های مواد غذایی وارداتی و مواد اولیه کارخانه ها که تاریخ مصرف دارند و در انبارها نگهداری می شوند زیرساخت هایی را در این قانون تعریف کردیم تا هر چه سریع تر تعیین تکلیف شوند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: به دلیل کاهش ارزش پول ملی ما در سال گذشته قاچاق هم اکنون برعکس شده و به عبارتی شاهد قاچاق صادرات هستیم. مجلس در مجموع در رابطه با تعیین رایانه ها و یارانه پنهان باید یک تصمیم نهایی بگیرد.

این نماینده مجلس همچنین مطرح کرد: متاسفانه تفاوت نرخ ارزش پولی، اختلاف نرخ ارز کالاهای اساسی، طبقه بندی کالاها و تفاوت نرخ ارز در داخل کشور فضایی را برای رانت ایجاد کرده است لذا نمایندگان مجلس و مسئولان ذیربط باید یک تصمیم نهایی درباره پرداخت یارانه های واقعی به خانواده های آسیب پذیر و در جهت جلوگیری از این تفاوت نرخ اتخاذ کنند. در حال حاضر کشور ما با شرایط فعلی و نوع نظارت ها دچار دستپاچگی در تصمیم گیری اقتصادی شده است.

آقاپور یادآور شد: یکی از اقدامات مجلس طی 18 ماه گذشته تحقیق و تفحص از بنادر و گمرکات بود که گزارشات مفصلی تهیه و عوامل دسته بندی گردید و گزارش آن هم طی روزهای آینده در صحن علنی قرائت خواهد شد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: یکی از اقدامات اساسی که مجلس باید انجام دهد حذف سازمان های موازی در کشور برای یک هدف است به این صورت که یک مرجع و فرماندهی وجود داشته باشد و سایر سازمان ها تحت پوشش یک مرجع قرار گیرند علاوه بر این، تولید ناخالص داخلی کشور نیز باید واقعی شود.

وی اضافه کرد: تا زمانی که این دو زیرساخت فراهم نشود 50 درصد انرژی ما در مبارزه با قاچاق کالا هدر خواهد رفت.

مرتبط با این خبر

  • تولید آب استاندارد کشاورزی از شیرابه های کهریزک

  • لزوم بهره برداری از سند مهندسی فرهنگی برای تحقق بیانیه گام دوم انقلاب

  • دوتابعیتی ها از شرکت در انتخابات محرومند!

  • چرا بازار ارز از تحولات جهانی اثر نمی‌پذیرد؟

  • اهتمام وزارت اقتصاد برای اجرا طرح «تأمین مالی مولد»

  • دو نرخی، سهمیه بندی و افزایش قیمت بنزین منتفی است

  • خرید و فروش پول در بانک‌ها اشکال شرعی دارد

  • موضوع فلسطین قطعا به نفع مردم فلسطین و دنیای اسلام تمام خواهد شد

  • سفر ظریف به ونزوئلا؛ استحکام بخش روابط سیاسی اقتصادی دو کشور

  • چرا سه تار استاد صبا در مراسم ها شنیده نمی شد؟