صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

استاد حوزه گفت:شعار‌های انقلاب اسلامی نه تنها برای ملت ما حیات‌بخش بوده است بلکه همین شعار‌ها به طور عینی در هر کشوری و برای نجات هر ملتی می‌تواند راهگشا و نجات‌بخش باشد و برای همین امروز در فلسطین شعار‌های اوایل انقلاب اسلامی را سر می‌دهند

حجت‌الاسلام دکتر سید رضا حسینی، کارشناس مسائل سیاسی و استاد حوزه و دانشگاه در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو تاکید کرد: شعار‌های انقلاب اسلامی پس از 40 سال هنوز زنده، پویا و تازه هستند و کاملا کاربردی و کارآمد. اگر شعار، شعاری مبتنی بر دو وجه انسانیت و عقلانیت باشد، آن شعار حتی می‌تواند فراتر از عمر انقلاب، نظام یا جریان سیاسی ماندگار که دوره‌ای برای خودش داشته و بلندمدت بوده است، دوام بیاورد و همیشه تازه باشد؛ نمونه آن شعار‌هایی است که در انقلاب امام حسین (ع) و عاشورا وجود دارد، مثل شعار «هیهات من الذله».

وی افزود: شعار‌های عاشورا به دلیل ارتباط عمیق و وثیقی که با فطرت انسانی و عقل سالم دارد بیش و پیش از آنکه اسلامی باشد، انسانی و عقلانی است حتی می‌تواند در تاریخ بشر بماند. اگرچه حسب ظاهر امام حسین (ع) را در صحرای کربلا شهید کردند و به اصطلاح خودشان خواستند بساط و تومار آن جریان را جمع کنند، اما این حرف در دل بشریت و تاریخ ماند، چون به راحتی با فطرت پاک و ضمیر انسانی رابطه برقرار کرد و سخن کاملا منطقی، عقلانی و انسانی است که هر عقل سلیمی آنرا می‌پذیرد.

استاد حوزه و دانشگاه ادامه داد: شعار‌های انقلاب اسلامی هم به دلیل اینکه منبعث از اسلام و معارف قرآن و اهل‌بیت بوده، این شعار‌ها کاملا مبتنی بر انسانیت و عقلانیت است و این شعار‌ها ماندگار است و در هر گوشه جهان هر انسان آزاده‌ای با هر دین و ایدئولوژی این شعار به دلش می‌نشیند و جذبش می‌کند و می‌بینید شعار‌های انقلاب‌اسلامی پس از 40 سال نه تنها در خود کشورمان رنگ نباخته بلکه در دنیا همچنان پیش می‌رود و عرصه‌ها و حوزه‌های جدیدی را باز و دل‌های جدیدی را متوجه خودش می‌کند.

سید رضا حسینی گفت: همه شعار‌ها و ایده‌ال‌هایی که اسلام مطرح می‌کند به دلیل اینکه با انسانیت، عقل و منطق کاملا سازگار است حرف‌هایش بین‌المللی و بین انسانی است و هر انسانی که این حرف‌ها را بشنود، تصور می‌کند این سخنان متعلق به فرهنگ و ادبیات خودش است؛ لذا شعار‌های انقلاب اسلامی دو ویژگی اصلی دارد که این پیش از اسلامی بودن آنهاست یعنی انسانی و عقلانی بودن. بعد این شعار‌ها اسلامی هستند. برای همین وقتی شعار اصلی و بنیادین انقلاب‌اسلامی اسقلال آزادی جمهوری‌اسلامی باشد، این استقلال و آزادی را هیچ انسان سلیم النفسی در عالم رد نمی‌کند و برای همه جغرافیا کاربرد دارد.

وی افزود: وقتی با مقابله با ظلم و ستم به انسان، عدم وابستگی به شرق و غرب، عدالت‌طلبی، طرح شعار‌های ایثار و فداکاری و حتی می‌خواهید دفاع از مظلوم بکنید چتر را باز می‌کنید، لذا وقتی می‌گوییم دفاع از مظلوم وظیفه ماست نه مظلوم مسلمان و شیعه بلکه هر انسان درد دیده و عاجز از دفاع از خودش. از سویی شعار‌های انقلاب اسلامی نه تنها برای ملت ما حیات‌بخش بود بلکه همین شعار‌ها به طور عینی در هر کشوری و برای نجات هر ملتی می‌تواند راهگشا و نجات‌بخش باشد و برای همین امروز در فلسطین شعار‌های اوایل انقلاب اسلامی را سر می‌دهند.

استاد حوزه و دانشگاه در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: در سایر کشور‌های غیرمسلمان نیز شعار‌های انقلاب اسلامی نمود و انعکاس پیدا کرده است به طوری که وقتی حرکت جلیقه زرد‌ها در فرانسه را رصد بکنید، یکی از رهبرانشان در مصاحبه‌ای گفت: از انقلاب اسلامی الهام گرفتیم. همچنین حرکت بیداری اسلامی که در بسیاری از کشور‌های روی داد، به صراحت آشکار کردند که از انقلاب اسلامی الهام گرفتند و این به معنای شعار صدور انقلابی است که امام خمینی بر آن تاکید داشتند.

مرتبط با این خبر

  • دشمن می‌ترسد پیاده‌روی اربعین به تمدن مهدوی تبدیل شود

  • روح‌الله زم از دو سال پیش در تور اطلاعاتی سپاه قرار داشت

  • «چهل پرده اشک» از اربعین حسینی روایت می کند

  • تلاش بی سرانجام مزدوران وهابی در ضربه زدن به عظمت اربعین حسینی(ع)

  • صحبت کردن از FATF با وجود خروج آمریکا از برجام بی معنی است

  • از فیلترینگ سایت های دانلود فیلم بی اطلاع هستم

  • واکاوی شرایط پیشکسوتان حوزه تئاتر

  • بایو سنسور نیاز به زیرساخت های کلان ندارند؛ بخش خصوصی قوی تر وارد شود

  • تکلیف معترضان به حذف یارانه به زودی مشخص می‌شود

  • اربعین مقدمه بسترسازی برای یک حرکت جهانی است