صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

خبرگزاری میزان- مسئول مرکز زنان نهاد رهبری در دانشگاه‌ها گفت: از طرفی مجموعه دانشگاهی به ازدواج به هنگام دانشجو توصیه و تأکید می‌کند، اما از طرف دیگر خوابگاه‌های متأهلی به کنار و حاشیه می‌رود.

مطهره عابدینی مسئول مرکز زنان و خانواده نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در گفتگو با خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری میزان، اظهار کرد: خوابگاه دانشجویی صرفاَ یک فضای فیزیکی نیست بلکه خوابگاه مطلوب، فضایی اجتماعی - فرهنگی است که در آن، سلامت روان دانشجویان در یک بازه‌ی زمانی 10 ساله به شدت حائز اهمیت است.

مسئول مرکز زنان و خانواده نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها افزود: یکی از مباحث مهم در سلامت روان، بررسی تجارب فرهنگی و روانی خوب و بد دانشجویان است که به عنوان منشأ اثر برای فعالیت‌های بعدی در نظر گرفته شود.

وی همچنین خاطرنشان کرد: طبق خوداظهاری یکی از دانشجویان دختر درباره خوابگاه‌های وزارت علوم، کسب استقلال از بهترین تجارب و به هم ریختگی ذهنی، کم خوابی و عدم رعایت حریم شخصی از بدترین تجارب زندگی فردی در خوابگاه بود. در این میان اگر ما از مباحث مشاوره‌ای و آموزش‌های مهارتی غافل شویم دانشجو هم دچار آسیب خواهد شد.

عابدینی در ادامه طراحی یک پروتکل روانی برای خوابگاه‌های دانشجویی را ضروری دانست و تأکید کرد: به محض ورود یک فرد به عنوان جدیدالورود به دانشگاه باید مواردی را برای او در نظر گرفت تا ضمن کمک به سلامت روان او، از ایجاد مشکلات برای او هم جلوگیری شود.

مسئول مرکز زنان و خانواده نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با اشاره به تاثیر مثبت نگاه چندجانبه به الزامات فیزیکی برای داشتن خوابگاه‌های مطلوب دانشجویی مطرح کرد: سند اسلامی شدن دانشگاه‌ها یک موضوع کلی است، اما پیوست‌های مختلف فرهنگی، اجتماعی و علمی در حوزه خوابگاه‌ها در نظر گرفته نشده است.

وی با اشاره به تهدیدات و آسیب‌های فرهنگی در خوابگاه‌های دانشجویی گفت: آسیب‌ها در ابعاد مختلف و شامل گوشه گیری و انزوا، دلتنگی و عدم رعایت نظافت شخصی می‌باشد.

عابدینی با انتقاد از اینکه قوانین خوابگاهی برای دانشجویان جدید الورود به صورت شفاف تدوین نشده اظهار کرد: به عنوان مثال یک دانشجوی ترم اول علوم پزشکی با دانشجوی ترم یازدهم هم اتاق می‌شود غافل از اینکه تناسبی بین آن‌ها برقرار نیست و همین مسائل روحی و روانی خاصی را برای دانشجو ایجاد خواهد کرد.

مسئول مرکز زنان و خانواده نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها همچنین به مشکل قوانین مربوط به جذب در خوابگاه‌ها اشاره کرد و گفت: از طرفی مجموعه دانشگاهی به ازدواج به هنگام دانشجو توصیه و تأکید می‌کند، اما از طرف دیگر خوابگاه‌های متأهلی به کنار و حاشیه می‌رود.

مرتبط با این خبر

  • فرانسه درپی راه حلی برای خروج از بن بست برجام است

  • دولت نسبت به اصلاح نظام بانکی بی توجه است

  • رسانه و نخبگان در تبیین انقلاب برای نسل امروز کم‌کاری کردند

  • ایثار؛ شهید حججی را به مقام شهادت رساند

  • پویش "کنترل قند خون" و "بیماری های روانپزشکی" در راه است

  • رضاخان به اطرافیانش اجازه رشد نمی داد

  • نیازمند اساتید اصطلاح‌شناسی هستیم

  • آینده از آنِ منابع طبیعی و نیروی انسانی کارآمد است

  • دریافت شهریه با ترفندی بنام «مدرسه الکترونیکی»

  • آغاز پویش " تا مهر با همدلی" از هفتم شهریور ماه