صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

عضو کمیسیون سبک زندگی اسلامی گفت: هدف ملت ایران و انقلاب اسلامی ایجاد یک تمدن نوین اسلامی است. لذا زمانی که تمدن‌سازی شکل گرفت از میان آن تمدن‌ها متناسب با این رفتارهای سبک زندگی اسلامی تمدن نوین اسلامی احصاء می‌شود.

به گزارش فرهنگ سدید؛ برنامه "سیاست‌نامه" با موضوع (ویژه تبیین بیانیه گام دوم انقلاب، انقلاب اسلامی و سبک زندگی) با حضور دکتر محمد بنائیان سفید، عضو کمیسیون سبک زندگی اسلامی و ایرانی شورای عالی انقلاب فرهنگی روانه آنتن شبکه رادیو گفت‌وگو شد.

محمد بنائیان‌سفید در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: سبک زندگی اسلامی تقریبا همه مواردی که رهبری در بیانیه گام دوم اشاره کردند، از جمله در خودسازی، جامعه‌پردازی و تمدن‌سازی یک منظومه فکری است که سبک زندگی آنها را تکمیل می‌کند که رهبری آن را هم جزء اصول بیانیه گام دوم انقلاب ذکر کردند و در این زمینه چند مساله را مطرح کردند و فرمودند این مسائل آغازگر عصر جدید در عالم است که در انقلاب ما وجود داشته از جمله شعارهای جهانی فتری که در انقلاب همیشه زنده است.

وی افزود: رهبری فرمودند آن مفهومی که می‌تواند اهداف نظام اسلامی را تا حدودی در خود جمع کند و به ما نشان دهد، مفهوم پیشرفت است. بنابراین طرح مساله سبک زندگی اسلامی برای رسیدن به مفهوم پیشرفت آرمان‌ها و غایت‌هایی که در آن دارد، مطرح می‌کند. در عین حال پیشرفت تداعی کننده حرکت و راه است و توقف ندارد. از طرفی پیشرفت ما با بحث توسعه‌ای که در غرب مطرح است، تفاوت اساسی دارد، آن توسعه‌ای که در غرب مطرح است، بیشتر مادی‌گرایانه و تولید قدرت و ثروت است و همین تولید قدرت و ثروت زمینه تجاوز، ستم‌گری و تعدی به حقوق دیگران را مطرح می‌کند.

عضو کمیسیون سبک زندگی اسلامی و ایرانی شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: اما پیشرفت مساله‌ای است که در اسلام مطرح است برخلاف توسعه‌ای که یک بعدی است، پیشرفت در نظام اعتقادی ما چند بعدی است یکی از ابعاد پیشرفت با مفهوم سبک زندگی عبارت است از سبک زندگی کردن، رفتار اجتماعی، شیوه زیستن جز عبارت اخری این مساله است و بعد اشاره می‌کند اگر از منظر معنویت به سبک زندگی اسلامی نگاه کنیم که هدفش رستگاری و نجات انسان است، لذا باید به سبک زندگی اهمیت بدهیم. اگر به معنویت و رستگاری معنوی هم اعتقادی نداشتیم برای زندگی راحت و برخوردار از امنیت و اخلاق روانی باز هم پرداختن به سبک زندگی مهم است.

محمد بنائیان‌سفید گفت: اگر ما پیشرفت همه جانبه را به معنای تمدن‌سازی نوین اسلامی بگیریم، ارتباط میان سبک زندگی و رسیدن به آن اهداف غایی که پیشرفت و تمدن نوین اسلامی باشد، بالاخره یک مصداق خارجی و عینی برای پیشرفت با مفهوم اسلامی وجود دارد، بنابراین باید بگوییم هدف ملت ایران و انقلاب اسلامی ایجاد یک تمدن نوین اسلامی است که این تمدن نوین دو بخش دارد؛ بخش ابزاری آن که عبارت است از علم، اختراع، صنعت، سیاست، اقتصاد، اقتدار سیاسی و نظامی، اعتبار بین‌المللی، تبلیغ و ابزارهای آن در سراسر کشور.

وی افزود: بخش دیگر تمدن‌سازی، بخش متنی، اصلی و اساسی است، آن بخش اساسی، رفتارهای مبتنی بر مبانی اعتقادی و تاملات اجتماعی شکل می‌گیرد، رفتارهای که در جامعه بروز داده می‌شود و برگرفته از ذهن و اندیشه ماست. این اندیشه یا سبک زندگی هدفی را تبیین می‌کند که ما می‌خواهیم به آن هدف برسیم. در نتیجه این ذهنیت ما در رفتارها بروز پیدا می‌کند و در رفتارهای ما تنوع رفتاری ایجاد می‌شود و در تنوع رفتاری فرهنگ شکل می‌گیرد و وقتی فرهنگ ایجاد شد، تمدن‌سازی شکل می‌گیرد و زمانی که تمدن‌سازی شکل گرفت از میان آن تمدن‌ها متناسب با این رفتارهای سبک زندگی اسلامی تمدن نوین اسلامی احصاء می‌شود که این تمدن‌سازی از دو محور وابسته است، نخست وابسته به معانی، اصول و ارزش‌هاست که بر مبانی مباحث اسلامی گرفته شده که مبانی و اصول و ارزش‌ها نیز برگرفته از آرمان‌هاست؛ آرمان‌ ما نیز رسیدن به قرب الهی است.

مرتبط با این خبر

  • استفاده از رسانه برای حل عقده 1400 ساله !

  • روح‌الله زم از دو سال پیش در تور اطلاعاتی سپاه قرار داشت

  • دستگیری "زم" انفجار اطلاعاتی سپاه در جهان بود

  • مازندران؛ گردشگری به وسعت دنیا

  • روایت مسئول اشراف دفتر فرمانده کل سپاه از تلاش 2 ساله برای دستگیری روح الله زم

  • انجام کارهای تحقیقاتی برای دستیابی به فناوری های نظامی در سپاه

  • در صورت تصویب پالرمو دور زدن تحریم ها غیرممکن می‌شد

  • حذف یارانه انرژی دهک‌های بالا/ هر ماه یارانه نقدی تعدادی از افراد حذف می‌شود

  • تزئین نمای آپارتمان کمبودها ‌را جبران نمی‌کند

  • اربعین حسینی و فرصتهای پیشرفت اقتصادی