صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

اعظم کریمی به روند دوره های آموزشی پیش از ازدواج اشاره کرد و گفت: در همه مراکز استان و 429 شهرستان کشور اقدام به برگزاری دوره های پیش از ازدواج کردیم سرفصل های ارائه شده کاربردی هستند و در قالب مهارت های زندگی ارائه می شوند.

به گزارش پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان، برنامه «صبح و گفتگو» رادیو گفت و گو با موضوع ثبت ازدواج در کشور و با حضور اعظم کریمی مدیر کل دفتر برنامه ریزی و توسعه اجتماعی جوانان وزارت ورزش و جوانان به روی آنتن رفت.

اعظم کریمی با اشاره به آمار ازدواج در کشور گفت: این آمار بسته به جمعیت جوان و زمان مناسبی که ما برای ازدواج خانم ها و آقایان در نظر گرفتیم تا نقطه مطلوب فاصله دارد.

وی با بیان اینکه عوامل فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی فراوانی دست به دست هم دادند تا آمارهای ما با استانداردها فاصله گرفته اند، متذکر شد: نکته مهم این است که چه میزان از ازدواج هایی که ثبت می شود، ازدواج های پایداری هستند. بحث وقوع ازدواج یک نکته است و پایداری ازدواج و اینکه در سال های اول زندگی منجر به طلاق نشود، که خودش یک آسیب اجتماعی است نکته مهم تری است.

مدیر کل دفتر برنامه ریزی و توسعه اجتماعی جوانان وزارت ورزش و جوانان در گفتگو با رادیو گفت و گو اظهار داشت: آنچه که در راهبری این موضوع بر عهده ما بوده و تلاش کرده ایم به عنوان یک اقدام اثرگذار آن را ببینیم، ایجاد آمادگی برای ازدواج به موقع و تصمیم درست است از جمله برگزاری کارگاه های آموزشی متناسب با جامعه جوان پیش از ازدواج که از سیاست های اصلی این وزارتخانه بوده است.

وی ابراز داشت: خوشبختانه این وزارتخانه در این حوزه توانسته است از برنامه های خودش جلوتر باشد البته ما تنها دستگاهی نیستیم که در این حوزه ورود کردیم و دستگاه های دیگری هستند که در مراحل دیگر همراه این قشر هستند مثلا وزرات بهداشت در حین ازدواج دوره های آموزشی را برگزار می کند.
کریمی به روند دوره های آموزشی پیش از ازدواج اشاره کرد و گفت: وقتی که تعدد تعداد شهرستان و مراکز دور از مرکز را در کشور داریم، دسترسی جامعه جوان به افراد متخصص در برخی از این مناطق پایین است بر این اساس در همه مراکز استان و 429 شهرستان کشور اقدام به برگزاری دوره های پیش از ازدواج کردیم که سرفصل های ارائه شده در آنها را تیمی از متخصصین، جامعه شناسان و روان شناسانی که سال ها با این قشر مواجه هستند، تدوین کردند و سرفصل ها بیشتر از آنکه تئوری باشد، کاربردی هستند که در قالب مهارت های زندگی ارائه می شوند.

وی با اظهار بر اینکه این آموزش ها اختیاری است، در عین حال بیان کرد: در مجلس به دنبال تصویب طرحی هستند تا آموزش های پیش از ازدواج الزامی باشد و ما نیز از این موضوع حمایت می کنیم چون معتقدیم همانطوری که برای یک کار ساده مانند رانندگی احتیاج به مهارت و داشتن گواهی داریم و اگر این گواهی اجباری نبود شاید همه دوره را به طور کامل طی نمی کردند در رابطه با یک واقعه مهمی مانند ازواج که یک قرارداد اجتماعی مهم است، فرد باید از مهارت های پایه ای برخوردار باشد.

مدیر کل دفتر برنامه ریزی و توسعه اجتماعی جوانان وزارت ورزش و جوانان تاکید کرد: به نظر می رسد الزامی کردن دوره های آموزشی و البته متناسب با آن هموار کردن زیر ساخت ها در سرتاسر کشور، افزایش مراکز تخصصی مشاوره ازدواج و تعالی خانواده می تواند در این بخش اثرگذار باشد در عین اینکه از عوامل زمینه ای دیگر که وجود دارد و همه دستگاه ها و سیاستگذاران در آن اثر گذار هستند، نباید غافل شد

مرتبط با این خبر

  • طرح ساماندهی خودرو؛ دستاویز آنهایی که می خواستند به نان ونوایی برسند!

  • مانور سلبریتی ها در حوزه کتاب و ادبیات/ وزارت ارشاد کارکرد ناشران را ارزیابی کند

  • بسترهای تبدیل گفتگوی جهادی به گفتگوی عمومی چیست؟

  • نهضت، انقلاب و جمهوری اسلامی در طول یکدیگرند

  • پوشش شبکه های تلفن همراه در راه های اصلی مشکل جدی ندارد

  • آمریکا و انگلیس به دنبال عدم تحقق شعار استقلال‌خواهی مردم ایران هستند

  • واکاوی دستاوردهای دولت در ویژه برنامه های "هفته دولت"

  • قبل از ثبت نام، از میزان شهریه مدارس کسب اطلاع کنید!

  • کسب و کارهای نوپا، از دانش تا تجاری سازی

  • ما در رابطه با محیط زیست گرفتار پُز اجتماعی شده ایم