پایگاه خبری وزارت بهداشت،درمان و آموزش پرشكی: باید در حوزه پیشگیری و اصلاح سبک زندگی کار کنیم

دکتر شریعتی،درباره علل نگرش و رویکرد طرح تحول سلامت به حوزه درمان گفت:با توجه به اورژانسی بودن برخی از حوزه ها مانند درمان،در آغاز توجه بیشتری بدان شد اما این تحول به سرعت در حوزه بهداشت نیز رخ داد.

1398/04/15
|
11:25

به گزارش وبدا، دکتر محمد شریعتی در برنامه «گفت و گوی علمی» رادیو گفت و گو با اشاره به اینکه با توجه به اورژانسی بودن برخی از حوزه ها مانند درمان، توجه اولیه به این بخش ها بوده است، افزود: در این حوزه ها در کشور تقاضا وجود دارد و در بسیاری مواقع این تقاضا متناسب با نیاز است و لازم بود به این نیاز واقعی پاسخ داد شود.

وی در ادامه با تصریح بر اینکه پیشگیری مقدم بر درمان است، اظهار کرد: اگر تحول واقعی را بخواهیم حتما باید در حوزه پیشگیری و اصلاح سبک زندگی کار کنیم بطوریکه اگر امروز کنترل فشار خون در جامعه اتفاق بیافتد، ده سال بعد نارسایی کلیه و بیماری های قلبی و عروقی کمتری خواهیم داشت و در همین راستا، در حوزه بهداشت طرح تحول سلامت تقویت می شود.

وی درباره رویکرد طرح تحول سلامت در حوزه بهداشت، اظهار کرد: حرکت از مراقبت های بهداشتی اولیه به سمت مراقبت های کامل و گسترده بهداشتی بود و در این راستا مراکز بهداشت و درمان را به مراکز خدمات جامع سلامت تبدیل کردیم و پایگاه های سلامت متعددی را در سطح شهرها راه اندازی کردیم.

رییس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت با بیان اینکه در طرح تحول سلامت به موضوعات جدید حوزه بهداشت و درمان پرداخته شده است، عنوان کرد: بیماری هایی که به آن کمتر پرداخته بودیم مانند بیماری های غیر واگیر مورد توجه قرار گرفتند و در این راستا از کارشناسان مختلف از جمله کارشناسان حوزه سلامت روان استفاده شد.

وی در ادامه با اشاره به موضوع پرونده الکترونیک خاطرنشان کرد: برای اکثریت مردم در سه سامانه حوزه بهداشت پرونده الکترونیک سلامت تشکیل شده است و امکان دسترسی برای مردم به اطلاعات پرونده های الکترونیک خودشان بزودی با تامین زیر ساخت های لازم فراهم می شود.

دکتر شریعتی افزود: البته تمام واحدهای حوزه بهداشت به پرونده های الکترونیک سلامت دسترسی دارند اما حوزه های بخش خصوصی باید از یک تیرماه وارد پرونده الکترونیک شوند و در حال حاضر نیز تعداد زیادی از مطب های خصوصی به پرونده های الکترونیک به صورت رایگان دسترسی دارند.

قائم مقام معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه با کمک پرونده الکترونیک سلامت، پایش و ارزشیابی و رضایت سنجی صورت می گیرد، عنوان کرد: پایش به این معنی است که استانداردهای از پیش تعیین شده به درستی رعایت شوند و برنامه هایی که قرار بود انجام شود، به درستی انجام شده و به نتایج لازم برسند.

دسترسی سریع