صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به وقایعی نظیر شکل گیری جلیقه زردهای پاریس و تظاهرات چند صدهزار نفری علیه صهیونیسم در پاریس و لندن گفت به نظر می‌رسد به تدریج وجدان بشری در حال بیدار شدن است.

به گزارش خبرگزاری بسیج ، سردار ناصر دهقان در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: مبنای حقوقی همه رفتارهای آمریکا و توجیه آن به نهادهایی برمی‌گردد که به دست همین قدرت‌های بزرگ تشکیل شده است و در واقع توجیه‌گر رفتارهای آنها، مبانی است که پی‌ریزیی آنها توسط خود آمریکایی‌ها صورت گرفته است. امروز شاهد هستید ترامپ در صحبتی که دراجلاس گروه 20 در ژاپن داشت، با روسیه درباره کنترل تسلیحات و جلوگیری از تکثیر تسلیحات اتمی صحبت کرد و بلافاصله امروز درباره برای افزایش امنیت آمریکا و ضرورت بازسازی تسلیحات اتمی و تولید سلاح‌های جدیدتر سخن می‌گوید.

وی افزود: استناد ترامپ به حق و حقوقی که نهادهایی است که خود آمریکا تشکیل‌دهنده و وضع کننده قوانین آنها بوده است، چه کسی پی‌ریزی مبانی حقوقی نهادها را در اختیار داشته است؟ ترامپ و امثال امانوئل مکرون که 40 سال پیش در دهه 60 نهادهایی را پی‌ریزی کردند. لذا کار دست همین کشورهای عضو شورای حکام انرژی اتمی است؛ در دادگاه لاهه، شورای امنیت سازمان ملل و شورای حقوق بشر در دست همین پنج، شش کشور است. در واقع بنیاد نهادهای بین‌المللی توسط آنها پی‌ریزی شده است.

کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: امروز شاهراه‌های اطلاعاتی و فراهم آمدن زمینه‌های تبادل‌نظر میان جوامع بشری و آگاهی انسان‌ها از اطلاعات همدیگر و نشر و بسط اطلاعات باعث شده که ما برای مثال در پاریس و لندن طی یکی دو سال اخیر برای نخستین بار تظاهرات ضد اسرائیلی چند صد هزار نفری داشته باشیم. در زمینه حقوق بشر نیز می‌تواند چنین اتفاقی بیفتد و در پایگاه سرمایه‌داری نیز همین اتفاق بیفتد، همچنان که در پاریس به جلیقه‌زردها اشاره کردند. لذا به نظر می‌رسد به تدریج وجدان بشری در حال بیدار شدن است.سردار دهقان گفت: وجدان بشری در حال بیدار شدن است و رژیم‌هایی از قبیل آمریکا که خودش نهادها و معاهدات بین‌المللی را به وجود آورده است که به عنوان ابزاری برای اعمال فشار و کنترل سایر ملت‌ها از آنها استفاده کنند، وجدان بشری این رژیم‌ها را تحت فشار قرار می‌دهد، بنابراین خودشان را از چنین قیودی می‌رهانند و پیشاپیش در زمان امضای این‌گونه معاهدات راه خروج هم برای خودشان باز گذاشتند. برای مثال درباره معاهداتی مانند MPT و سایر معاهداتی که درباره انرژی اتمی، آب و هوا و کنترل تسلیحات هسته‌ای است، پیشاپیش و وقتی که معاهده منعقد شده، راه خروجی برای خودشان باز گذاشتند.

وی افزود: اگر بحث حقوق بشر از طرف مخالف یا معارض نظام سلطه باشد، ابزار فشار به کار گرفته می‌شود. چند سالی است که شاهد هستیم ذیل ماده هفت میثاق بین‌المللی، کشورهایی که در بُعد نقض حقوق بشر مرتکب جنایت بشوند، با تصویب شورای امنیت به ذیل ماده هفتم می‌برند و در آنجا برایش تصمیم گرفته می‌شود و کشورهای قدرتمند که دارای ارتش و نیروی نظامی قوی هستند، آنها ابزار اجرای احکام همان شورای امنیت و قطعنامه‌های شورای امنیت می‌شوند به شرطی که قطع‌نامه‌های شورای امنیت و طرف حساب یک کشور معارض خودشان یا مخالف سیاست‌های خودشان باشد.

سردار دهقان در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: ما در سال‌های پایانی جنگ تحمیلی به کرات شاهد بودیم، صدام از بمب‌های شیمیایی علیه ما و مردم خودش استفاده کرد. همین دو روز پیش سالروز به کار بردن سلاح شیمیایی توسط صدام علیه مردم سردشت ما بود و درباره حلبچه نیز روزهای پایانی اسفندماه سالروز آن است. وقتی به دفعات سلاح شیمایی به کار برده شد، بارها نهادهای بین‌المللی کارشناس فرستادند و حتی ما آسیب‌دیدگان حملات شیمیایی را برای اینکه در معرض دید باشند به لندن، پاریس و سوئد فرستادیم که در میان دید رسانه‌های غربی باشند اما هیچ‌گاه از سوی نهادهای بین‌المللی شاهد محکوم کردن صدام نبودیم اما چند سال بعد همین پرونده از بایگانی آمریکا و غرب خارج شد، زمانی که منافع آمریکا به میان آمد و وجود صدام برایشان فایده‌ای نداشت، پرونده استفاده از بمب‌های شیمایی توسط صدام بهانه حمله آمریکا به عراق شد.

مرتبط با این خبر

  • راهکارهای تحقق بیانیه گام دوم چیست؟

  • نگاهی به توسعه صنایع دفاعی از ابتدای انقلاب تاکنون

  • مبارزه با فساد مطالبه جدی مردم است

  • بایدها و نبایدهای دو سال باقی مانده دولت

  • کلاهبرداری های جدید در فضای مجازی به نام بیت کوین!

  • بررسی مفهوم محیط زیست و ارتباط آن با خانواده

  • بازار متشکل ارزی؛ متضمن ارز تک نرخی است

  • رونمایی از سامانه بومی ضدموشکی انصارالله در آینده نزدیک

  • صاحبان معادن علاوه بر مالیات، حقوق دولتی می پردازند

  • بساط حیف و میل خودروسازان باید برچیده شود