خبرگزاری صدا و سیما: باید در بخش اصلاح سبک زندگی کار کنیم

پیشگیری مقدم بر درمان است و اگر تحول واقعی را بخواهیم باید در بخش پیشگیری و اصلاح سبک زندگی کار کنیم

1398/04/18
|
10:56

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ دکتر محمد شریعتی در برنامه «گفت و گوی علمی» رادیو گفتگو با اشاره به اینکه با توجه به اورژانسی بودن برخی از حوزه‌ها مانند درمان، توجه اولیه به این بخش‌ها بوده است، افزود: در این حوزه‌ها در کشور تقاضا وجود دارد و در بسیاری مواقع این تقاضا متناسب با نیاز است و لازم بود به این نیاز واقعی پاسخ داد شود.

وی با بیان اینکه طرح تحول سلامت حوزه‌های مختلفی را در بر می‌گرفت، درباره علل نگرش و رویکرد طرح تحول سلامت به حوزه درمان گفت: با توجه به اورژانسی بودن برخی از حوزه‌ها مانند درمان، در آغاز توجه بیشتری بدان شد، اما این تحول به سرعت در حوزه بهداشت نیز رخ داد.

وی ادامه داد: اگر تحول واقعی را بخواهیم باید در بخش پیشگیری و اصلاح سبک زندگی کار کنیم بطوریکه اگر امروز کنترل فشار خون در جامعه اتفاق بیافتد، ده سال بعد نارسایی کلیه و بیماری‌های قلبی و عروقی کمتری خواهیم داشت و در همین راستا، در حوزه بهداشت طرح تحول سلامت تقویت می‌شود.

وی درباره رویکرد طرح تحول سلامت در حوزه بهداشت، اظهار کرد: حرکت از مراقبت‌های بهداشتی اولیه به سمت مراقبت‌های کامل و گسترده بهداشتی بود و در این راستا مراکز بهداشت و درمان را به مراکز خدمات جامع سلامت تبدیل کردیم و پایگاه‌های سلامت متعددی را در سطح شهر‌ها راه اندازی کردیم.

رییس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه در طرح تحول سلامت به موضوعات جدید حوزه بهداشت و درمان پرداخته شده است، گفت: بیماری‌هایی که به آن کمتر پرداخته بودیم مانند بیماری‌های غیر واگیر مورد توجه قرار گرفتند و در این راستا از کارشناسان مختلف از جمله کارشناسان حوزه سلامت روان استفاده شد.

وی در ادامه با اشاره به موضوع پرونده الکترونیک خاطرنشان کرد: برای اکثریت مردم در سه سامانه حوزه بهداشت پرونده الکترونیک سلامت تشکیل شده است و امکان دسترسی برای مردم به اطلاعات پرونده‌های الکترونیک خودشان بزودی با تامین زیر ساخت‌های لازم فراهم می‌شود.

دکتر شریعتی افزود: البته تمام واحد‌های حوزه بهداشت به پرونده‌های الکترونیک سلامت دسترسی دارند، اما حوزه‌های بخش خصوصی باید از یک تیر وارد پرونده الکترونیک شوند و اکنون نیز تعداد زیادی از مطب‌های خصوصی به پرونده‌های الکترونیک رایگان دسترسی دارند.

قائم مقام معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه با کمک پرونده الکترونیک سلامت، پایش و ارزشیابی و رضایت سنجی صورت می‌گیرد، عنوان کرد: پایش به این معنی است که استاندارد‌های از پیش تعیین شده به درستی رعایت شوند و برنامه‌هایی که قرار بود انجام شود، به درستی انجام شود و به نتایج لازم برسد.

دسترسی سریع