صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: قانون الزام آور برای اجرای الگوی کشت در کشور وجود ندارد و از این رو دستگاه اجرایی این قضیه را به شکل ارشادی و تشویقی پیش برده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، علی ابراهیمی در خصوص موضوع اجرای طرح الگوی کشت، موانع و نیازها، بیان کرد: در حال حاضر قانون الزام آور برای اجرای الگوی کشت در کشور وجود ندارد و از این رو دستگاه اجرایی این قضیه را به شکل ارشادی و تشویقی پیش برده است.

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس در ادامه این مطلب گفت: مالکین اراضی زارعی بر اساس قانون مالکیت و اراده خود اقدام به کشت و زرع می کنند و به جز چندین مرحله کشت ممنوعه، که قاچاق و خلاف محسوب می شوند، محدودیت قانونی دیگری اعمال نمی شود.

نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اجرای الگوی کشت در کشور ما از الزامات است، افزود: با توجه به چهارفصل بودن ایران و مزیت های مختلف در مناطق کشور باید الگویی را برای کشت تعریف کرد اما برای تبعیت از این الگو نیازمند برنامه ریزی از سوی دستگاه های اجرایی در قالب لایحه هستیم. در این صورت مجلس بررسی های لازم را برای مراحل قانونی آن انجام می دهد اما تا به الان اجبار و الزامی برای این کار وجود نداشته و ندارد.

ابراهیمی گفت: لایحه ای تحت عنوان "الگوی کشت" فعلا در دستور کار کمیسیون نیست و طبق آخرین اطلاعاتی که بنده دارم این لایحه تقدیم مجلس نشده است.

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس با اشاره به قانون "تمرکز وظایف" اظهار کرد: قانون "تمرکز وظایف" به اعتقاد بنده کمک بنیادینی به بخش کشاورزی نکرد چراکه یک مدیریت واحد به سیاست گذار و برنامه ریز آن می داد. در کنار آن، قانون "افزایش بهره وری" را داریم که هر دوی این قانون، زمینه ای برای ارائه الگوی کشت در قالب لایحه و تقدیم آن به مجلس از سوی وزارت جهاد کشاورزی فراهم می کند اما متاسفانه اراده چندانی برای اجرای این قانون در بدنه دولت وجود ندارد کمااینکه خود دولت در اثنای اجرای قانون، بحث احیای وزارت بازرگانی را مطرح کرد. بنابراین وقتی مجری قانون اعتقادی به این کار ندارد و به دنبال اتخاذ روش های دیگر است قانون هم انتظارات را برآورده نخواهد کرد.

ابراهیمی با تأکید بر لزوم توافق بین وزارت صمت و وزارت جهاد کشاورزی برای اجرای قانون"تمرکز وظایف"مطرح کرد: در این صورت وزارت جهاد کشاورزی با فراغ بال الگوی کشت را معرفی خواهد کرد چراکه با روش تنظیم بازار و مدل های برخوردی هیچ وقت به الگوی کشت نخواهیم رسید.

مرتبط با این خبر

  • نفت را مستقیما صادر خواهیم کرد

  • پدرم باید فوراً بستری شود اما دولت نیجریه پاسپورت بین‌المللی صادر نمی‌کند

  • بسیاری از جرائم تحت تاثیر اعتیاد شکل می گیرند

  • رادیو گفت وگو؛ نزدیک تر به مخاطبان

  • اینستاگرام بدون تصویر یک برنامه مرده است

  • اصلاح ساختار بودجه امری ضروری است

  • عملکرد جزیره ای دولت، بلای جان کشور است

  • جمهوری اسلامی دزدی دریایی انگلیس خبیث را بی‌جواب نمی‌گذارد

  • کار ارزیابی خسارات زلزله روز گذشته مسجدسلیمان آغاز شد

  • شورایاری ها هیچ خاصیتی برای شهر ندارند