صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به اینکه سنگ بنای افول آمریکا با پیروزی انقلاب اسلامی نهاده شد، گفت: ممنوعیت تحقیق درباره 11 سپتامبر باعث بیداری برخی از روشنفکران آمریکا شد.

نادر طالب‌زاده کارشناس مسائل سیاسی، در مصاحبه با برنامه "آغاز یک پایان" در رادیو گفت‌وگو اظهار داشت: برنامه شما نام جالب و با مسمایی دارد، چون آغاز انقلاب اسلامی به مثابه پایان هژمونی غرب بود، این به دلیل دو مطلب است؛ زیرا انقلاب اسلامی هم ایدئولوژی و هم اخلاق دارد. اگر در برخی مسائل مانند اقتصاد سر جای خودش نباشد، به مرور به آن می‌رسد؛ مانند بخش نظامی که در ابتدا هیچی نداشتیم اما اکنون به جایی رسیدیم که یک حداقل‌ها و در برخی جاها استانداردهایی را داریم. لذا در سایر بخش‌ها باید صبور باشیم به پیشرفت در آنها نیز می‌رسیم.

وی افزود: نخستین قدم خیلی عجیبش تسخیر سفارت آمریکا بود؛ یکی از عجیب‌ترین اتفاقاتی که به آن توجه نمی‌کنند. برخی از آنها که از دیوار بالا رفتند، اظهار پشیمانی هم کردند، چون به تاریخ تسلط نداشتند یا متوجه نبودند، مطلبی که امروز خود کارشناسان آمریکایی می‌گویند. امروز حقوقدانان آمریکایی معترفند که ایران حق داشت که سفارت آمریکا را تسخیر کند، چون از داخل همان سفارت 25 سال قبل کودتای 28 مرداد راه‌اندازی شد.

این مستندساز ادامه داد: من نخستین فیلمی که برای انقلاب اسلامی ساختم، چهار ماه پس از گروگانگیری بود که بخشی از آن را در نیویورک فیلمبرداری کردم و بخش دیگری از آن را در لانه جاسوسی و به مصاحبه با دانشجویان پرداختم و بخش دیگری را به مصاحبه با سه خبرنگار آمریکایی در تهران به انعکاس ماجرای گروگانگیری در تهران اختصاص دادم.

نادر طالب‌ز‌‌اده گفت: حادثه تسخیر سفارت آمریکا از آن حوادثی بود که تغییر موضعی داد و همه فهمیدند که انقلاب اسلامی یک رویداد جدی است و در گام نخست نوکر هیچ کشوری نیست. آیت الله بهشتی که در ابتدای انقلاب انگلیسی خوبی صحبت می‌کرد و از معدود روحانیونی بود که علاوه بر صحبت به زبان انگلیسی به زبان آلمانی نیز مسلط بود و می‌گفت به هر حال آمریکایی‌ها شیطنت می‌کنند و جاسوسی هم کردند، از این موضوع اطلاع داریم و اجازه نمی‌دهیم دیگر اتفاق بیفتد و اعضای سفارت را نگه میداریم تا تصمیمی درباره آنها بگیریم. سخنان آیت الله بهشتی در حالی بیان شد که تا آن موقع یک گروهبان انگلیسی را حتی دو روز هم نگه نداشته بودند، چه برسد به 50 نفر اعضای سفارت آمریکا در یک مکان.

وی افزود: بعد از 11 سپتامبر اتفاق خاصی افتاد و برخی از روشنفکران و نخبگان آمریکا به این حادثه اعتراض کردند، زیرا تحقیق درباره این موضوع ممنوع بود و همه باید می پذیرفتند که 19 نفر وهابی بودند که این کار را انجام دادند و کاری به این نداشتند که 3 هزار دانشمند معمار و مهندس بگویند امکان ندارد سه ساختمان هر کدام ظرف 6 ثانیه فرو بریزد. با همه ممنوعیت‌هایی که در تحقیق درباره این ماجرا بود، اما باعث بیداری افراد زیادی شد و ما خیلی از این افراد بیدار شده به ایران آوردیم. به نوعی ما آغازگر ثبت یک بیداری بودیم و با بسیاری از این افراد مصاحبه شد و مردم هم دیدند.

مرتبط با این خبر

  • اصلاح لایحه قاچاق کالا و ارز با هماهنگی دولت تدوین می شود

  • سینماگران بعد از دهه اول کار خود درگیر تکرار می شوند

  • ماهیگیری نفوذی ها از آب گل آلود لبنان

  • روح الله زم از دو سال پیش در تور اطلاعاتی سپاه قرار داشت

  • راهپیمایی اربعین، رسانه قویِ معرفی فرهنگ حسینی

  • متمایل شدن سعودی‌ها به روسیه برای ایجاد توازن منطقه‌ای

  • چگونه بدون سرمایه کارآفرین شویم ؟

  • سهم مرکز هنرهای نمایشی در سالجاری 45 اثر دینی بود

  • حال و هوای اربعین را به زندگی روزانه ببریم

  • بررسی بازتاب راهپیمایی بزرگ اربعین در رسانه های مختلف