ایرنا: ٧ درصد مردم بیمه نیستند

تهران- ایرنا- معاون وزیر بهداشت گفت: با پیشرفت طرح تحول نظام سلامت در حوزه بیمه و خدمات درمانی اقدامات خوبی صورت گرفت و در حال حاضر پوشش بیمه‌ای مردم به ٩٣ درصد رسیده است، اما همچنان ٧ درصد مردم بیمه نیستند.

1398/06/09
|
14:34

به گزارش وزارت بهداشت، ایرج حریرچی روز پنج شنبه درباره خدمات دولت در حوزه بهداشت و درمان افزود: اجباری شدن بیمه تمام آحاد مردم با انجام آزمون وسع تثبیت شد و به زودی ابلاغ می‌شود. این یعنی هر ایرانی که بیمه نیست، با مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد.

معاون کل وزارت بهداشت اظهار داشت: تقدم پیشگیری و بهداشت بر درمان و نیز تقدم درمان سرپایی بر بستری، جزو اولویت‌های وزارت بهداشت در این دوره است.

وی ادامه داد: در این راستا اقدام به راه اندازی بسیج و پویش‌های ملی کرده و نخستین پویش را بر مبنای شناسایی و کنترل فشار خون افراد ٣٠ سال به بالا برنامه ریزی کردیم. در پویش ملی کنترل فشار خون، ٣٠ میلیون و ٧٠٠ هزار نفر مورد بررسی قرار گرفته و افرادی که از فشار خون خود اطلاعی نداشتند، شناسایی شدند.

حریرچی بیان کرد: ایجاد ایستگاه سلامت و تربیت سفیران سلامت در منزل گام بعدی وزارت بهداشت است. در سال‌های اخیر مهمترین دستاورد وزارت بهداشت، فراهم آوری خدمات بهداشتی و درمانی مطابق وسع و توان مالی مردم و نیز بر حسب محل سکونت آنها است و در این راستا مراکز بهداشت روستایی تکمیل شده و 6 هزار پزشک در مناطق روستایی مشغول به خدمت شدند.

وی افزود: با وجود تحریم‌های خارجی، کمبود داروی کشور زیر یک درصد است، اما نارضایتی مردم در حوزه داروهای خارجی که تولید داخل نیز دارد، حس می‌شود. زیرا این داروها تجویز شده و مورد درخواست مردم است و بر اساس اصول اقتصاد مقاومتی و مصوبات مجلس، داروهایی که مشابه داخلی دارند، اجازه واردات نداشته و مردم این مساله را به عنوان کمبود تلقی می‌کنند. نیاز است که مردم به توانمندی دانشمندان و داروسازان ایرانی اعتماد کنند.

حریرچی گفت: قاچاق دارو را کتمان نمی‌کنیم، اما خوشبختانه این آمار را به حداقل ممکن رسانده و درصدد هستیم که کاهش دهیم و مردم می‌توانند با خاطری آسوده به داروهای موجود در داروخانه‌ها اعتماد کنند، ضمن اینکه نمی‌توان به طور قطع بیان کرد که هیچ خلافی در داروخانه‌ها رخ نمی‌دهد.

دسترسی سریع