صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

عضو هیأت علمی دانشگاه تهران گفت:اگر علاقمند هستیم سیاست ترامپ شکست خورده به نظر برسد، باید در حوزه مذاکرات با دقت [و بی رغبتی] بیشتر پیش رویم.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس، فؤاد ایزدی عضو هیأت علمی دانشگاه تهران در برنامه رادیو گفت وگو بنام «رویداد»، در خصوص سفر مجدد و ناگهانی وزیر امور خارجه کشورمان به فرانسه، اظهار داشت: اصل این خبر و اتفاق خاصه در فضای تحریم امریکا، می طلبد که دکتر ظریف حضوری فعال تر در سفرهای خارجی داشته باشند تا نشان دهند پروژه منزوی کردن او از سوی امریکا شکست خورده است.

وی ادامه داد: اصل این داستان –سفرهای بین الملل ظریف- خوب است و کمتر کسی است که نکته ای منفی نسبت به اصل این حرکت داشته باشد؛ اما این روند نیازمند قدری احتیاط نیز است؛ چراکه آمریکا سیاستی نسبت به جمهوری اسلامی دارد که نام فشار حداکثری بر آن نهاده است.

ایزدی تصریح کرد: آمریکایی ها تلاش دارند کشور یا به سمت فروپاشی پیش رود و یا تسلیم کامل را بپذیرد و چون چنین هدفی را برای ایران تعریف کرده اند، باید دقت بیشتری صورت گیرد که اقدامات دیپلماتیک کشور به صورت ناخواسته منجر نشود که بازی در زمین طرف مقابل ادامه یابد.

عضو هیأت علمی دانشگاه تهران ادامه داد: ایران علاقمند به گفت‌وگو و حل مشکلات با استفاده از میز مذاکره است و این اصلی ثابت شده می باشد؛ هیچ شکی نسبت به آقای ظریف نیست ولی احتیاط در این رابطه مفید [و ضروری] است تا کارهایی که می کنیم به نوعی تایید مواضع امریکا نباشد.

ایزدی اظهار داشت: اگر مذاکره با امریکا برجسته شود و طرف مقابل گمان کند ایران به آب و آتش می زند تا مذاکره اتفاق افتد، به نوعی بازی در زمین مقابل است و آمریکا نشان می دهد که ایران به مذاکره علاقمند است.

وی تصریح کرد: اگر علاقمند هستیم سیاست ترامپ شکست خورده به نظر برسد، باید در حوزه مذاکرات با دقت [و بی رغبتی] بیشتر پیش رویم.

ایزدی یادآور شد: ترامپ در شهری حضور داشت که ظریف نیز به همان شهر سفر کرد –محل برگزاری نشست جی7- و وقتی رئیس جمهور امریکا آنجاست، لذا برخی رسانه ها اینگونه گمانه زنی کردند که شاید ایرانی ها برای مذاکره با امریکا اعزام شدند.

وی همزمان شدن حضور ظریف و مقامات آمریکایی را موجب ایجاد این ذهنیت اشتباه خواند و افزود: سخنگوی وزارت خارجه کشورمان طی بیانیه ای این مسئله را اصلاح کردند؛ ولی این نکته هم در اظهارات رسمی باید مورد تایید قرار گیرد و هم در عمل نشان داده شود که انشاالله تیم دیپلماسی دولت این کار را کرده است.

مرتبط با این خبر

  • استفاده از رسانه برای حل عقده 1400 ساله !

  • روح‌الله زم از دو سال پیش در تور اطلاعاتی سپاه قرار داشت

  • دستگیری "زم" انفجار اطلاعاتی سپاه در جهان بود

  • مازندران؛ گردشگری به وسعت دنیا

  • روایت مسئول اشراف دفتر فرمانده کل سپاه از تلاش 2 ساله برای دستگیری روح الله زم

  • انجام کارهای تحقیقاتی برای دستیابی به فناوری های نظامی در سپاه

  • در صورت تصویب پالرمو دور زدن تحریم ها غیرممکن می‌شد

  • حذف یارانه انرژی دهک‌های بالا/ هر ماه یارانه نقدی تعدادی از افراد حذف می‌شود

  • تزئین نمای آپارتمان کمبودها ‌را جبران نمی‌کند

  • اربعین حسینی و فرصتهای پیشرفت اقتصادی