صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

تهران (پانا) - طبق اعلام معاون ابتدایی آموزش‌وپرورش شهر تهران حدود 30 درصد از قیمت تمام شده کتاب‌های درسی را مردم و 70 درصد از قیمت تمام شده کتاب را آموزش و پرورش پرداخت می‌کنند.

نادیا دواری در برنامه «گفت‌و‌گوی علمی» رادیو گفت‌و‌گو با موضوع تاثیر قیمت کتب درسی و لوازم التحریر در روند تحصیلی دانش‌آموزان کشور گفت: «عدالت آموزشی پهنه گسترده‌ای دارد و می‌تواند موضوعات مختلفی را در برگیرد. آنچه امروز باید مورد توجه و تمرکز قرار گیرد، شاخص‌هایی است که در ترک تحصیل یا محرومیت آن‌ها از ادامه تحصیل موثر است. ایران یکی از پر‌خرج‌ترین کشورها در تهیه، تدوین و توزیع کتب درسی است و وزارت آموزش و پرورش هر سال رقم بالایی برای این بخش در نظر می‌گیرد.»

او ادامه داد: «بنا بر اعلام وزارت آموزش و پرورش حدود 30 درصد از قیمت تمام شده کتاب‌ها را به عنوان قیمت کتاب از مردم دریافت می‌کنیم و آموزش و پرورش 70 درصد از قیمت تمام شده کتاب را خودش پرداخت می‌کند.»

معاون آموزش ابتدایی اداره کل آموزش و پرورش شهر تهران افزود: «از آنجا که آموزش و پرورش به عنوان یک امر حاکمیتی تلقی می‌شود، این موضوع یک حمایت از سوی حاکمیت محسوب می‌شود که بسیار مهم و موثر است. به عنوان مثال کتاب کلاس اول ابتدایی حدود 16 هزار تومان است که با توجه به شرایط اقتصادی، مبلغ بالایی نیست و در محروم‌ترین نقاط کشور نیز می‌توانند از عهده این هزینه برای فرزندشان بر بیایند.»

او درباره قیمت کتاب‌ها در مقاطع دیگر نیز گفت: «قیمت کتاب‌ها در دوره متوسطه به صورت میانگین حدود 40 هزار تومان است و در دوره دوم متوسطه نیز حدود 45 هزار تومان است. هزینه زیادی که مردم ممکن است متحمل شوند در فنی و حرفه‌ای و کاردانی است که به صورت میانگین 60 هزار تومان است. این کتاب 60 هزار تومانی در بازار آزاد 250 تا 300 هزار تومان هزینه دارد. هزینه‌ای که برای تهیه کتب درسی و آن چه از دانش‌آموزان دریافت می‌شود فاصله زیادی دارد زیرا بخش زیادی از قیمت کتب به عنوان یارانه از سوی دولت پرداخت می‌شود.»

دواری به لوازم‌التحریر هم اشاره کرد و افزود: «وقتی از لوازم التحریر سخن می‌گوییم باید این موضوع را به یاد داشته باشیم که شرایط هر مدرسه متفاوت است و هر کدام قیمت‌های متفاوتی دارند یعنی ممکن است هزینه یک دانش‌آموز در مدرسه منطقه بالای شهر چند میلیون باشد اما در یک مدرسه با هزینه بسیار پایین‌تر امکان تهیه آن وجود داشته باشد.»

مرتبط با این خبر

  • ویروس آنفولانزا دائما در حال تغییر است

  • فرودگاه ها باید مجهز به پایانه های صادراتی شوند

  • سهم کسب و کارهای نوین در بودجه چقدر است؟!

  • مهم ترین تاکتیک های نظام سلطه در جنگ نرم

  • چرا بخش خصوصی به حوزه پیام رسان‌های داخلی ورود نمی‌کند

  • کاهش 15 درصدی قیمت برنج خارجی

  • مناطق آزاد نقش جدی در اقتصاد ملی ایفا نکرده اند

  • عده ای هنوز جنگ نرم را باور ندارند

  • بازار بورس بهترین گزینه برای واگذاری اموال مازاد بانکی است

  • رفتار آمریکایی‌ها با دانشمند ایرانی نقض حقوق بشر بود