روزنامه اطلاعات: انتقاد محیط‌زیست استان تهران ‌از ساخت‌و‌سازهای بی‌رویه در منطقه 22

معاون نظارت و پایش اداره محیط زیست استان تهران با انتقاد از ساخت و سازهای ‌بی رویه در منطقه 22 گفت: به‌طور قطع این ساخت‌و‌سازها کیفیت هوای کل تهران را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

1398/06/17
|
13:24

به گزارش ایسنا، محمد رستگاری در گفتگو با یک برنامه رادیویی با انتقاد از بی‌توجهی به موضوع آمایش سرزمین در کشور اظهار داشت: به دلیل نبود آمایش سرزمینی 20 درصد از جمعیت کشور در استان تهران ساکن شده‌اند در حالی‌که این استان نزدیک به یک درصد از مساحت کشور را تشکیل می‌دهد.

وی افزود: افزایش جمعیت منجر به رشد ساخت و ساز در شهرک‌ها و شهرهای اطراف تهران شده است. در واقع باید تدابیری اندیشید که جمعیت تهران با این سرعت افزایش پیدا نکند تا تبعات حاصل از آن در استان تهران قابل مدیریت باشد.معاون نظارت و پایش اداره محیط زیست استان تهران ساخت و سازهای بی‌رویه در منطقه 22 را مضر برای هوای تهران دانست و گفت: قرار است در این منطقه نزدیک به 700 هزار نفر ساکن شوند و با توجه به این جمعیت 300 هزار خودرو در منطقه تردد و آلودگی متمرکزی را در این نقطه ایجاد می‌کنند.

رستگاری افزود: دغدغه اصلی این است که این آلودگی با توجه به جهت وزش باد به‌طور مستقیم وارد تهران می‌شود و قطعا این ساخت و ساز کیفیت هوای کل تهران را تحت تاثیر قرار می‌دهد، همان گونه که رشد بالای جمعیتی در شهریار و پرند بر هوای تهران اثر گذاشته است.

معاون نظارت و پایش اداره محیط زیست استان تهران تاکید کرد: متاسفانه برای حل مشکل جمعیتی و نیاز مسکن تهران به راه‌حل‌های سطحی متوسل شده‌ و در منطقه 22 مسکن ساخته‌ایم در حالی‌که باید برای رشد طرح جامع شهر تهران و ساخت و ساز در آن برنامه مدونی ایجاد کنیم که مسئولیت اصلی بر دوش کمیسیون ماده 5 شهرداری است.وی به روند کاهش آلودگی هوا در تهران اشاره کرد و گفت: بر اساس سنجش کیفیت هوای تهران در سال 90، هوای تهران در 60 درصد از روزهای سال آلوده بود. هر سال با برنامه‌ریزی شاخص آلودگی هوا کاهش یافته است البته بارندگی و بادهای خوبی که وجود داشت هم در کاهش آلودگی موثر بود اما اگر برنامه‌ای برای کاهش آلودگی هوا در تهران نداشتیم بارندگی نمی‌توانست تا این میزان اثرگذار باشد.

به گفته رستگاری، با توجه به توسعه ناپایدار شهر تهران و وضع اقتصادی ایران اگر برنامه‌های کاهش آلودگی با همین روند ادامه یابد می‌توان پیش‌بینی کرد که تا پنج سال آینده تهران از حالت بحرانی خارج شود.

دسترسی سریع