صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

نقوی‌حسینی گفت:گام‌هایی که در زمینه کاهش تعهدات برجامی برداشتیم،نمی‌تواند اروپا را به اقدام جدی وادارد.از طرفی این تحلیل درست باشد که ایران قدری در برداشتن گام سوم احتیاط کرد تا اروپایی‌ها و آمریکا درباره پیشنهاد فرانسه به یک توافق برسند.

حسین نقوی‌حسینی در مصاحبه با برنامه گفت وگوی سیاسی در شبکه رادیویی گفت‌وگو عنوان کرد: انتظار داشتیم گام سوم، یک گام خیلی خیلی محکمی باشد، زیرا وقتی می‌خواهید طرف مقابل را وادار به اقدامی بکنید، باید گام‌ها خیلی محکم و اثرگذار باشد، یعنی بر طرف مقابل تاثیرگذار بگذارد و به او انگیزه دهد که اقدام کند. در حالی که به نظر گام سوم در زمینه کاهش تعهدات برجامی که در حوزه تحقیق و توسعه است، در دو ماه مهلت داده شده برای برداشتن گام چهارم نتیجه‌ای نخواهد داشت، زیرا نیاز به گذشت چند سال زمان است، در حالی که ما دو ماه به طرف اروپایی مهلت دادیم تا قدمی بردارند در غیر این صورت گام چهار برداشته خواهد شد.

وی افزود: اروپا می‌داند با آنچه که در گام سوم گاهش تعهدات برجامی از سوی مسئولان ما برداشته شد، کاری از پیش نخواهیم برد، برای همین تاثیری بر آنها نمی‌گذارد تا به تکاپو بیفتند و اقدام محکمی در زمینه ایفای تعهداتشان در برجام بردارند. من تصور می‌کردم شاید گام سوم شامل محدودسازی نظارت آژانس انرژی اتمی بر فعالیت‌های هسته‌ای کشورمان بشود، زیرا می‌دانید ما در اکنون در حال اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی هستیم که می‌توانستیم این اجرا را حذف کنیم.

سخنگوی کمیسیون سیاست خارجی مجلس ادامه داد: بنابراین با اقدامی که در گام سوم کاهش تعهدات برجامی برداشتیم، نباید خیلی منتظر اقدام ویژه‌ای از سوی اروپا باشیم، اگرچه برداشتن محدودیت تحقیق و توسعه در درازمدت مهم و در ماهیت نیز اقدام مهمی است، اما پاسخگوی گام‌های موثر بر رفتار اروپایی‌ها نمی‌تواند باشد. شاید این تحلیل درست باشد که جمهوری اسلامی قدری در برداشتن گام سوم احتیاط کرد تا اروپایی‌ها و آمریکا درباره پیشنهاد فرانسه به یک توافقی برسند.

حسین نقوی‌حسینی گفت: به نظرم پیشنهاد مکرون، خیلی پیشنهاد قابل توجهی نیست، فرانسوی‌ها پیشنهاد کردند 15 میلیون دلار خط اعتباری برای ایران ایجاد شد، پیشنهاد آنها به این معنا نیست که در برابر فروش نفت پول می‌گیرد و پول‌تان را می‌توانید هزینه کنید، بلکه 15 میلیون دلار خط اعتباری به ایران اختصاص می‌دهند که ایران با این اعتبار با وجود فشارها و تحریم‌ها بتوانید نفت بفروشید و بعد این پول را مطابق اینستکس در چارچوب غذا و دارو سفارش دهید، نه این‌که پول نفت را بگیرید و بتوانید با آن مایحتاج مورد نیاز را خریداری کنید. لذا به نظرم این پیشنهاد آن‌قدر مهم نیست که به خاطر آن سطح گام سوم را این‌قدر محدود کنیم که احتمالا این توافق به نتیجه برسد.

وی افزود: به طور قطع خط مقاومت، خط پیروز و موفقی خواهد بود و همین حالا می‌توانیم دستاوردهای آن را مشاهده کنیم، وقتی تحریم‌ها با شدیدترین حالتش اعمال شده، اما توانستیم به یک ثبات اقتصادی برسیم و حوزه ارز را سامان دهیم. این ثبات به دلیل ترحم غرب ایجاد نشده، بلکه به دلیل سیاست‌های مقاومتی در داخل پیاده شده است. بنابراین می‌توانیم بدون تمرکز بر مذاکرات بر اقتصاد خودمان کار کنیم و اهمیت و اثرگذاری برجام را بر حوزه داخلی کشور کاهش دهیم.

سخنگوی کمیسیون سیاست خارجی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: پس از آن‌که ایران گام سوم خود را در زمینه کاهش تعهدات برجامی برداشت، مدیرکل موقت آژانس انرژی اتمی به ایران خواهد آمد تا دریابد پس از این تغییرات، مناسباتش با ایران و آژانس چگونه خواهد بود. اگرچه این نوع سفرها معمول است، اما تاثیری در تغییر در رفتارهای طرف مقابل نمی‌گذارد.

مرتبط با این خبر

  • استقرار 310 پایگاه غربالگری و جداسازی و شناسایی بیماران در سطح کشور

  • تجربه حال خوب و اشتراک آن با مردم هدف «پویش زندگی از نو» است

  • با استنشاق اکسیژن و رسیدگی به موجودات زنده اضطراب را کاهش دهیم

  • نگارش پروتکل های جدید در شرایط امروز برای رسیدن به جهش تولید ضرورت دارد

  • بازارهای غیر مولد و عدم ثبات اقتصادی از موانع تحقق «جهش تولید» در کشور هستند

  • نقاهتگاه تهران استانداردترین نقاهتگاه مجهز شده در ایران است

  • نامگذاری سال جاری به عنوان سال «جهش تولید» یک نقشه راه برای مردم و مسئولان است

  • اقدامات مضاعف مرزبانی در مبارزه با قاچاق در سال جهش تولید

  • بروز و ظهور هیجانات منفی و احساسات راهی برای داشتن حال خوب است

  • همکاری و تعامل دولت و بخش خصوصی باید بیشتر شود