صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

سردار حسن رستگارپناه گفت: هر دو حزب حاکم در امریکا به دنبال یک هدف هستند و آن متوقف کردن روند تاثیرات انقلاب‌اسلامی در خارج از مرزهای داخلی است.

رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: در عرف سیاسی مذاکره داد و ستدی است که درباره مسائلی صورت می‌گیرد و به تفاهمی می‌رسند، اگر این تفاهم پذیرفته شد، پای آن تفاهم عهد و پیمان می‌بندند و اقدامات لازم را انجام می‌دهند، اما امروز تفکری وجود دارد که ما یک روزه با جریان و تفکری که همواره علیه اهداف و منافع ملت و انقلاب اسلامی عمل کرده، بدون هیچ مساله‌ای مذاکره کنیم، حرف نخست طرف ما که به ویژه در مذاکرات برجام نشان داد، آمریکا به هیچ عهدی پایبند نیست.

وی در برنامه گفت وگوی سیاسی افزود: آمریکایی‌ها همیشه خواستار مذاکره با جمهوری‌اسلامی بودند، اما با چه منطقی، با این منطق که ما قدرت برتر جهان هستیم و اقتصاد جهان در دست ماست و در این نحوه نگاه آنها فرهنگ استکباری نهفته است. ضمن این‌که مرتب در مذاکره کارهایی می‌کنند که آنها جلو بیایند و ما عقب برویم و تحمیل اراده خاستگاه خودشان نمایند. ضمن این‌که ما به عقب برویم، تعهدات‌مان را به صورت نقد پرداخت کنیم و در مقابل آنها وعده‌های نسیه می‌دهند. وقتی طرف مقابل معترض می‌شود که چرا به وعده‌هایتان عمل نکنید، خواهان گرفتن امتیاز دیگری می‌شوند تا به تعهدات‌شان عمل کنند!

مسئول مرکز مطالعات ملی و امنیت پایدار دانشگاه ادامه داد: همچنین امروز نگاه طرف مقابل در مذاکره بر این است که به جای انجام عملی به نفع طرف مقابل، ابتدا در پی منافع خودش است و اصلا مذاکره امروز با آمریکا اصلا پایاپای نیست. بنابراین فرهنگ استکباری موجود در مذاکرات چه در هشت سالی که گذشت و چه روندی که امروز آنها دنبال می‌کنند، تحمیل اراده و پذیرش خاستگاه آنهاست.

حسن رستگارپناه گفت: مذاکره با آمریکا چنین نیست که داد و ستدی در میان باشد و هر جا که مقدور بود، ما از مواضعمان پایین بیاییم و آنها هم از مواضعشان پایین بیایند، اگرچه ما باید بر اساس مشی امام خمینی(ره) و نگاه رهبری حدود و ثغوری را باید در مذاکرات رعایت کنیم. بعضی بر این باور هستند که با مذاکره با آمریکا مشکلات اقتصادی کشور حل می‌شود، در حالی که یکی از بندهای برجام برداشت تحریم‌ها بود و ما براساس تعهداتی برجام را جلو بردیم تا اگر انجام شود، ما قدری از حقوق هسته‌ای صلح‌آمیز خودمان را بر اساس منفعتی کنار می‌گذاریم و دیرتر به آن می‌رسیم، مشروط بر این‌که 5+1 در مذاکرات تحریم‌ها را کنار بگذارد.

وی افزود: ما برا محکم کاری توافق برجام را به شورای امنیت سازمان ملل بردیم و در آنجا یک مصوبه برای آن گرفتیم، چون اعتمادی به آمریکا و سایر مذاکره‌کنندگان نداشتیم. لذا به سازمان ملل متحد بردیم تا مهر تائیدی بر آن زده شود، در نخستین قدم بر این بود که اقدامات عملی را ما انجام بدهیم که بر اساس تعهد اخلاقی و انسانی که در مذاکرات داشتیم، تعهدات خودمان را کاملا انجام دادیم، اما طرف‌های مقابل چه کردند؟ آیا آمریکایی‌ها تحریم را برداشتند؟ سه روز پس از آن‌که برجام امضاء شد، در دولت اوباما، تحریم‌هایی علیه جمهوری‌اسلامی اضافه شد! اگرچه در این میان برخی بر این باور هستند که جمهوریخواهان متفاوت از حزب دموکرات آمریکا هستند، اما به صورت کلی نگاه کنید هر دو حزب به دنبال یک هدف هستند و آن متوقف کردن روند تاثیرات انقلاب‌اسلامی در خارج از مرزهای داخلی است.

مسئول مرکز مطالعات ملی و امنیت پایدار دانشگاه عنوان کرد: آمریکایی‌ها به صراحت اشاره به براندازی نظام جمهوری‌اسلامی کردند و در این 40 سالی که از تداوم انقلاب اسلامی گذشته، هیچ سیاستمدار آمریکایی نگفته ما جمهوری‌اسلامی را قبول کردیم و بر اساس آن با ما مذاکره کنند. در یک کلام مذاکره با آمریکا بر اساس برجام نشان داد که آمریکا هیچ پایبندی به انجام تعهداتش ندارد و در مقابل ما بسیاری از بندهای تعهدات‌مان را انجام دادیم، اما آنها هیچ قدم عملی در زمینه اجرای تعهدات‌شان برنداشتند. لذا مذاکره با آمریکا مشکلی از مشکلات اقتصادی ما را حل نمی‌کند، راه حل مشکلات اقتصادی ما امید داشتن و نگاه به درون است.

مرتبط با این خبر

  • یاد مرگ، عاملی غفلت زدا است

  • ارائه خدمات دندانپزشکی با وجود شیوع بیماری کرونا

  • سیزده بدر؛ نقطه عطف همکاری مردم استان کرمانشاه در قرنطینه خانگی

  • تولید در کشور بلاتکلیف است/در زمینه تولید ، امیدی به دولت نیست

  • داشتن نگاه سیستماتیک به تولید یکی از الزامات تحقق« جهش تولید» در کشور است

  • مشاوره با روانشناس برای رفع مشکلات روحی و روانی پایدار لازم است

  • عیدانه‌های رادیو گفت و گو تا 20 فروردین ادامه دارد

  • آثار ویدئویی شانس بیشتری برای برگزیده شدن دارند

  • مدرسین آموزش در صدا و سیما مولفین کتب درسی هستند

  • واکاوی تاریخ موسیقی ایران