صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

سفیر پیشین ایران در ایتالیا با انتقاد از طرح 4ماده‌ای اروپایی‌ها برای مذاکره ایران و آمریکا گفت: رویکرد کلی غربی‌ها مهار مزیت‌های نسبی ایران است، مزیت‌هایی که باعث شده تهران در حال حاضر به یک قدرت بزرگ منطقه‌ای تبدیل شود.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، ابوالفضل ظهره وند سفیر پیشین ایران در ایتالیا، در مصاحبه با برنامه «رویداد» رادیو گفت وگو، با بیان اینکه طرح 4 ماده‌ای اروپایی ها که اخیراً مفاد آن در رسانه ها مطرح شده است در راستای تامین خواسته های آمریکایی‌ها و ادعای آنها مبنی بر اینکه برجام کامل نیست ،می باشد، ادامه داد: در این طرح اروپایی ها تلاش کرده‌اند که موضوعات دیگری غیر از مسئله هسته‌ای ایران از جمله مسائل موشکی و منطقه‌ای را نیز مطرح کنند.

این دیپلمات پیشین کشورمان با بیان اینکه غربی ها در این طرح ظرفیت های ایران را هدف قرار داده‌اند و تلاش دارند تا تهران را در طراز مدنظر خود تعریف کنند، افزود: «امانوئل مکرون» رئیس جمهور فرانسه که در واقع به نوعی پیشگام مذاکرات ایران و اروپا است، تلاش دارد از وضعیت آشفته ترامپ در آمریکا استفاده کند و این طرح را به ترامپ بفروشد تا از این طریق امتیازاتی را از آمریکایی‌ها برای حل مشکلات داخلی کشورش دریافت کند.

ظهره وند با بیان اینکه اروپایی‌ها از اینکه ایران تبدیل به یک قدرت منطقه‌ای شده است، ناراحت هستند و در این طرح تلاش کرده‌اند که مزیت های نسبی و ظرفیت‌های ایران در منطقه را به نوعی مهار کنند، ادامه داد: در واقع همان شیطنت هایی که در برجام از سوی غربی‌ها به وجود داشت در این طرح 4 ماده‌ای نیز وجود دارد.

این دیپلمات پیشین کشورمان با تاکید مجدد بر اینکه اروپایی‌ها می‌خواهند این طرح را به واشنگتن بفروشند و از این طریق امتیازاتی از آمریکا بگیرند،تصریح کرد: در این طرح وجود بده و بستان بین اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها مشهود است.

ظهره وند در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان اینکه غربی‌ها می‌گویند هنجارهای ایران با هنجارهای ما یکسان نیست و با این بهانه و با مطرح کردن برخی از طرح‌های تحمیلی به دنبال استحاله سازی ایران هستند، افزود: ما باید توجه کنیم که ما هر قدمی که در راستای تأمین خواسته‌های اروپایی‌ها و غربی‌ها بر می‌داریم آنها یک مطالبه جدیدی را مطرح می‌کنند چرا که هدف اصلی آن ها فروپاشی جمهوری اسلامی ایران است.

مرتبط با این خبر

  • در نظر گرفتن مزیت تولید برای ساخت تجهیزات پزشکی هسته‌ای

  • پیش‌بینی نایب‌رئیس‌مشاوران املاک ازقیمت مسکن در سال جدید

  • ویژه برنامه های سازمان بسیج زنان به مناسبت نیمه شعبان

  • آغاز برنامه‌های تلویزیونی مسجد جمکران

  • انتظار در محبت به امام زمان و دعا برای فرج خلاصه نمی شود

  • جاسوس بودن پزشکان بدون مرز آشکار است

  • کشورهای منطقه ای رتبه اول گردشگران در کشور را دارند

  • «عدنان الزرفی» شانس چندانی برای نخست وزیری عراق ندارد

  • معرفی چهره سال هنر انقلاب اسلامی به بعد از عید فطر موکول شد

  • افزایش نرخ بیکاری و کاهش تولید ناخالص ملی اثرات بیماری کرونا بر اقتصاد است