صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

سخنگوی مجمع بیداری اسلامی، تحولات اخیر در عراق را حرکتی خاموش و پنهانی از سوی آمریکا و رژیم صهیونیستی دانست که تلاش کرده‌اند به آن فضای مردمی بدهند.

به گزارش حوزه سیاست خارجی خبرگزاری تسنیم، حسین اکبری سخنگوی مجمع بیداری اسلامی در مصاحبه با برنامه «رویداد» رادیو گفت وگو، اظهار کرد: نتایج انتخابات عراق و نخست وزیر انتخاب شده از سوی پارلمان این کشور ، مورد رضایت دولت آمریکا نیست، چرا که آنها توقع داشتند بر اساس نتایج حاصله در انتخابات، نفوذ بیشتری در عراق داشته باشند.

وی با بیان اینکه آمریکایی‌ها به دنبال ناکارآمد کردن دولت عراق هستند، خاطر نشان کرد: با توجه به موقعیت ژئوپلیتیک عراق، آمریکایی ها هزینه زیادی را صرف کردند که در این منطقه حضور داشته باشند به نحوی که بتوانند به راحتی بر منابع انرژی این کشور دسترسی پیدا کنند و بر این منطقه اعمال حاکمیت کنند، ولی در حال حاضر می بینند که اهداف مورد نظرشان آنچنان محقق نشده است و مقاماتی در عراق مسئولیت را بر عهده گرفته‌اند که بعضاً دارای نگاهی مخالف آن هستند.

اکبری با بیان اینکه آمریکایی‌ها از این که می بینند «عادل المهدی» تمرکز ویژه‌ای بر روی حشدالشعبی دارد و در مورد موضوع ایران نیز به تهران به عنوان یک هم پیمان مهم نگاه می‌کند و تلاش دارد که روابط روابط تهران و بغداد را گسترش دهد، ناراحت و عصبانی هستند.

وی ادامه داد: امریکایی‌ها تمایل دارند که دولت عراق رابطه خود را با ایران قطع کند ولی مقامات عراق زیر بار چنین موضوعی نرفته‌اند.

اکبری همچنین با اعتقاد بر اینکه آمریکایی‌ها از سفر اخیر عادل المهدی به چین نیز ناراحت هستند، گفت: آنها تلاششان این است که به جهانیان بگویند طرح دموکراسی در عراق شکست خورده است.

اکبری در پاسخ به این سوال که بعضی معتقدند که آمریکایی ها به دنبال تقویت بعثی ها در عراق هستند، خاطرنشان کرد: تعداد بعثی ها در عراق زیاد نیست که بتوانند در عراق التهاب ایجاد کنند، دموکراسی در کشور عراق نوپا است و این کشور در حال تمرین دموکراسی است، عراق با توجه به حمله داعش و مسائل مرتبط با آن با مسائل اقتصادی و فساد اداری رو برو است و آمریکایی‌ها می‌خواهند از این شرایط برای تحریک مردم عراق علیه دولت این کشور استفاده کنند و در واقع آنچه که در روز های اخیر در عراق رخ داده است یک حرکت پنهان و خاموش از سوی آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها است که می خواهند به آن فضای مردمی بدهند.

مرتبط با این خبر

  • ویروس کرونا کماندار یک جنگ چند لایه از سوی امریکاست

  • ظرفیت بالای بازار سرمایه برای تامین مالی دولت و بخش خصوصی

  • نقاهتگاه تهران استانداردترین نقاهتگاه مجهز شده در ایران است

  • افزایش اجاره‌بها در بهار امسال کمتر از نرخ تورم عمومی است

  • سیاست های مالی نظام بانکی در راستای جهش تولید اعمال شوند

  • هر مطلب درباره امام زمان (عج ) باید دارای سند روایی و قرآنی باشد

  • پیشگیری از روان پریشی با مراجعه به روانشناس در زمان بروز رفتارهای غیر نرمال

  • پیک شیوع کرونا در چه صورتی روبه سرازیری می رود؟

  • سخنرانی تلویزیونی رهبر انقلاب برگزار می شود

  • تبیین عملکرد و نقش فروشگاه‌های مجازی