صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

مهدی غضنفری بیان کرد: نمی توان انتظار داشت جلوی واردات گرفته شود و از طرفی نمی شود صادرات خام فروشی را به صفر رساند بلکه باید آن را به یک میزان حداقل رسانید که برای رسیدن به این هدف، باید سرمایه گذاران به تولید وارد شوند.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو در خصوص راهکارهای عبور از خام فروشی با دکتر مهدی غضنفری وزیر پیشین بازرگانی و استاد دانشگاه به صورت تلفنی گفتگو کرد.

مهدی غضنفری در آغاز با تصریح بر اینکه خام فروشی در هر شکل آن فرصت های ایجاد سرمایه و ثروت و همچنین اشتغال را از کشور می گیرد، گفت: اگر به شرایط محیطی، کسب و کار و فناوری در فرآیند تولید توجه نکنیم، مجبور به خام فروشی می شویم.

وی افزود: امروز به دلیل تحریم هایی که علیه کشورمان اعمال شده، فروش این ماده محدود شده است و این مسئله سبب ناراحتی مسئولین کشور شده است در حالی که فروش نفت یک نوع خام فروشی محسوب می شود. علت حمایت مسئولین از فروش نفت خام با وجود شعارهایی که می دهند، این است که بودجه کشور و شرایط مملکت را به فروش نفت وابسته کرده ایم و با توجه به نبود منابع کافی از بخش مالیات، اقتضاء این است که روی فروش نفت حساب کنند.

وزیر پیشین بازرگانی به معدن نیز اشاره و اظهار کرد: در حوزه معدن اینگونه مطرح می کنند اگر تجهیزات لازم را فراهم و تجهیزات فرآوری را روی معدن نصب کنیم تا فرآورده های معدنی را خام به فروش نرسانیم در این صورت با بهره وری، سود بیشتری برای کشور داشته باشیم اما مسئله این است که سرمایه کافی در اختیار معدن کاران قرار نمی گیرد و اگر همین خام فروشی را هم رها کنیم، دچار ضرر بسیار زیاد خواهیم شد زیرا افراد زیادی بیکار می شوند و درآمد ارزی که از این طریق جذب می شود را هم از دست می دهیم.

وی تصریح کرد: خام فروشی با وجود آنکه مناسب نیست اما به دلیل محدودیت های اجتماعی، اقتصادی و سیاسی و همچنین کمبودها در حوزه فناوری و سرمایه‌گذاری مجبور هستیم به این کار یعنی خام فروشی تن دهیم. بنابراین انتظار نداشته باشیم با سرزنش خام فروشی و خام فروشان و اتخاذ شعارهای آرمانی و احساسی، به جایی برسیم.

این استاد دانشگاه تاکید کرد: همانطور که نمی توان انتظار داشت جلوی واردات را گرفت نمی توان صادرات خام فروشی را به صفر رساند بلکه باید آن را به یک میزان حداقل رسانید که برای رسیدن به این هدف، باید سرمایه گذاران به تولید وارد شوند.

مرتبط با این خبر

  • " برند ملی گردشگری ایران " در دهه فجر رونمایی می شود

  • کاهش مصرف بنزین سوپر مقطعی است

  • انتقاد بسیجیان از فضای کشور مورد پسند مسئولان نیست

  • چرا مجلس اصرار دارد بودجه99 بعد از انتخابات تصویب شود؟!

  • تضارب منافع، علت اصلی عدم تمایل دولت به راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات است

  • مسئولان، هنرمندان را در سیاستگذاری های کلان مشارکت دهند

  • سیاست های امریکا علیه ایران بی نتیجه ماند

  • ثروت بادآورده از تغییر کاربری زمین به جیب عده ای سرازیر می شود

  • تشکل دانشجویی، تسهیل کننده دست‌یابی به اهداف گام دوم انقلاب اسلامی

  • بازنگری در برنامه های درسی برخی از رشته ها، امری ضروری است