صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

عضو سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی گفت: اجرای مطلوب درس تربیت بدنی در کشور نیازمند 340 هزار معلم تربیت بدنی است که در حال حاضر ما 11 هزار معلم کمبود داریم.

محسن وحدانی با اشاره به تغییر و تحولات در سیستم تربیت بدنی و ورزش آموزش و پرورش گفت: کلاس‌های درس تربیت بدنی به تدریج هویت بیشتری کسب می‌کنند و فضاهای مجزایی در ساختمان مدارس ابتدایی پیش بینی شده است.

وی با بیان اینکه 12 درصد مدارس از سالن ورزشی برای اجرای درس تربیت بدنی استفاده می‌کنند، افزود: 26 درصد مدارس از فضای رو باز ایمن برای فعالیت تربیت بدنی برخوردارند و 37 درصد هم فقط یک زمین مانند زمین فوتسال و یا والیبال دارند.

این عضو سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی ادامه داد: 25 درصد مدارس روستایی و چندپایه فاقد فضاهای ورزشی استاندارد هستند که برای این منظور امسال 35 میلیارد تومان تجهیزات در قالب کاروان‌های ورزشی به مدارس کشور ارسال شد.

عضو سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی گفت: میانگین زمان اجرای درس تربیت بدنی مقطع ابتدایی در جهان، 97 دقیقه و در دوره متوسطه 99 دقیقه است، اما در کشور ما در خوشبینانه‌ترین حالت خود به 60 تا 70 دقیقه می‌رسد.

وحدانی گفت: هم اکنون سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی برای 12 پایه تحصیلی برنامه درس تربیت بدنی را ارائه کرده و معلمان تربیت بدنی، کلاس‌ها را بر مبنای اهداف و محتوای برنامه اداره می‌کنند.

وی در ادامه با بیان اینکه این برنامه درسی شامل سه بخش آگاهی‌های مورد نیاز، مهارت‌ها و نگرش‌های مورد انتظار است، گفت: کتاب راهنمای درس تربیت بدنی در مقطع ابتدایی از 20 سال قبل در اختیار معلمان قرار داده شده، اما محتواهای برنامه دوره متوسطه جدید هستند.

این عضو سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با اشاره به طرح‌های آموزش و پرورش در حوزه تربیت بدنی و ورزش بیان کرد: برخی طرح‌ها مانند "طرح سباح" از طرح های ملی بودند که توسط معاونت تربیت بدنی ارائه و اجرا شدند، اما در عین حال با چالش‌هایی هم مواجه بودند.

وحدانی با اعلام اینکه "طرح ژیمناستیک" و "تنیس روی میز" پایه پنجم منحل نشده است، گفت: این طرح در قالب مهارت‌های ضروری در کتاب راهنمای معلم در دوره ابتدایی تعدیل شده است.

این عضو سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی با اشاره به اینکه آگاهی‌های دانشی در حوزه تربیت بدنی در همه مقاطع ارائه می‌شود، افزود: برنامه آمادگی جسمانی در 12 پایه تحصیلی با تأکید بر فاکتورهای مرتبط با سلامت ارائه می‌شود. همچنین مهارت‌های بنیادین حرکتی و الفبای حرکتی در مقاطع اول تا سوم ابتدایی و در متوسطه نیز تکنیک‌های ورزشی آموزش داده می‌شوند.

وحدانی افزود: اجرای مطلوب درس تربیت بدنی در کشور نیازمند 340 هزار معلم تربیت بدنی است که در حال حاضر ما 11 هزار معلم کمبود داریم. میانگین زمان اجرای درس تربیت بدنی مقطع ابتدایی در جهان، 97 دقیقه و در دوره متوسط 99 دقیقه است اما در کشور ما در خوشبینانه‌ترین حالت خود به 60 تا 70 دقیقه می‌رسد.

وی در یک برنامه رادیویی از رادیو گفت وگو با تأکید بر لزوم بروز رسانی محتواهای ضروری آموزشی گفت: متاسفانه نیازسنجی خوبی در نیروی انسانی انجام نشده و همین معضل، معلمان را از نظر برنامه درسی و طراحی آموزشی با مشکلاتی مواجه کرده است.

مرتبط با این خبر

  • ویروس آنفولانزا دائما در حال تغییر است

  • فرودگاه ها باید مجهز به پایانه های صادراتی شوند

  • سهم کسب و کارهای نوین در بودجه چقدر است؟!

  • مهم ترین تاکتیک های نظام سلطه در جنگ نرم

  • چرا بخش خصوصی به حوزه پیام رسان‌های داخلی ورود نمی‌کند

  • کاهش 15 درصدی قیمت برنج خارجی

  • مناطق آزاد نقش جدی در اقتصاد ملی ایفا نکرده اند

  • عده ای هنوز جنگ نرم را باور ندارند

  • بازار بورس بهترین گزینه برای واگذاری اموال مازاد بانکی است

  • رفتار آمریکایی‌ها با دانشمند ایرانی نقض حقوق بشر بود