سازمان حفاظت محیط زیست: صنعت خودرو و موتورسیکلت در ایران استاندارد نیست

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت: ما زورمان به خودروسازها نمی رسد، اگر قرار بر تولید استاندارد موتورسیکلت و خودروها باشد، باید این کارخانجات را تعطیل کنیم و در این صورت هم ممکن است میلیون ها نفر بیکار شوند.

1398/09/17
|
08:40

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در مصاحبه با رادیو گفت و گو اظهار کرد: تهران و خیلی از شهرهای بزرگ جهان امروز گرفتار هوای ساکن و سرد هستند.

وی با بیان اینکه مصرف سوخت های فسیلی در ایران بسیار بالاست، گفت: ماشین هایی که این سوخت ها را می سوزانند قدیمی و از کار افتاده اند، به عنوان مثال دو میلیون و 700 هزار موتور سیکلت کاربراتوری در سطح شهر تهران داریم که هر کدام به اندازه هشت خودروی بنزین سوز، آلاینده تولید می کنند، ضمن اینکه اکثر این موتورسیکلت ها اسقاطی و خارج از رده هستند.

کلانتری با تأکید بر لزوم نوسازی و تولید موتورسیکلت های برقی یا حداقل انژکتوری گفت: بیش از 80 درصد موتورسیکلت ها وسیله معیشت مردم اند اما متاسفانه کارخانجات موتورسازی اقدامات لازم را انجام نداده اند.

وی افزود: 70 هزار کامیون شبها وارد تهران می شدند و گازوئیل می سوزاندند، این کار در کنار زباله سوزی ها آلاینده های اصلی شهر را ایجاد می کنند. ما بیش از حد ظرفیت کلانشهرها، سوخت فسیلی مصرف می کنیم، بطوری که سرانه مصرف سوخت فسیلی در ایران شش برابر کشور ترکیه است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، ضمن ابراز تشکر و قدردانی صمیمانه از وزارت نفت گفت: در حال حاضر بیش از 85 درصد بنزین تولیدی کشور استاندارد یورو4 و یورو5 است، درصورتیکه قبلا حتی زیر یورو2 بود.

این مقام مسئول، مشکل اصلی را استاندارد نبودن قوای محرکه کشور (صنعت خودرو و موتورسیکلت) دانست و افزود: تمام ذرات آلاینده در شرایط هوای سرد در سطح پایین شهر می مانند و جابجا نمی شوند، از طرفی با ساخت و سازها و برج سازی ها هوا رد و بدل نمی شود، بنابراین بادهای کم سرعت هم اثری ندارند.

کلانتری عنوان کرد: ما زورمان به خودروسازها نمی رسد، جالب است خودروسازان تقاضا کرده بودند که فیلترهای دوده را به دلیل تحریم ها از کامیون ها بردارند درحالیکه 10 سال قبل که تحریم نبودیم، آقایان از فیلتر استفاده نمی کردند و الان به بهانه سال رونق تولید، از هر مسیری سوء استفاده می کنند.

وی با اذعان به سیستم فشل اتوبوسرانی گفت: بیش از نیمی از اتوبوس های شهر تهران اسقاطی اند و نباید وارد شهر شوند، از طرفی می گویند مردم در خیابان می مانند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه شهرداری تهران توان نوسازی شهر و مردم هم توان نوسازی کامیون ها را ندارند، افزود: اقتصاد کشور به قدری قوی نیست که خواسته های اجتماعی مردم برآورده شود.

کلانتری در پایان اظهار داشت: خوشبختانه فرهنگ و انتظارات جامعه در سطح بسیار بالایی است، اما ثروت بالفعلی نداریم. برای از رده خارج کردن 10 میلیون خودروی فرسوده، 100 میلیارد دلار لازم است و متاسفانه کشور چنین توان اقتصادی ندارد.

دسترسی سریع