صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

مدیرعامل نشر توفیق آفرین ضمن برشمردن هزینه های بالای تولید کتاب صوتی ، گفت : عدم وجود قانون کپی رایت و تکثیر آسان و سریع کتاب های صوتی در فضای مجازی تولیدکنندگان را نسبت به تولید آثار با کیفیت بی میل کرده است.

برنامه " گفت و گوی فرهنگی " رادیو گفت و گو با موضوع (تولید کتابهای صوتی و گویا و تاثیر آن بر سرانه مطالعه) با حضور علیرضا عزیزی ، مدیرعامل نشر توفیق آفرین و فعال اندیشه کتاب گویا و علی اکبر جمالی ، مدیرعامل انجمن نابینایان روانه آنتن شد.

در ابتدای برنامه عزیزی به تاریخچه تولید کتاب های گویا اشاره کرد و توضیح داد: تولید اولین کتاب صوتی به 18سال پیش باز می گردد.در آن سال ها ناشران با این گونه از کتاب ها آشنایی زیادی نداشتند و مخالفت هایی هم از سوی افراد مختلف صورت می گرفت.

وی با بیان اینکه کتاب صوتی جایگاه جداگانه ای دارد، خاطر نشان کرد : کتاب های صوتی نه تنها آسیبی به کتاب های مکتوب نمی زنند بلکه طیف جدیدی از مخاطبان را که علاقه ای به خواندن کتاب های مکتوب ندارند به سمت کتابخوانی سوق می دهند.همچنین در دنیای امروز با وجود ترافیک و شلوغی هایی که مانع خواندن کتاب می شود اطلاعات فرهنگی از طریق صوت به مردم منتقل می شود.

مدیرعامل نشر توفیق آفرین ادامه داد : با وجود ضرورت های ذکر شده تصمیم بر تولید کتاب های صوتی گرفته شد و اولین کتاب با صدای اندیشه فولادوند و در خصوص دفاع مقدس روانه بازار شد و برای جذابیت این نوع آثار از موسیقی و ادبیات خاص بهره برده شده است.این آلبوم اکنون جای خود را در میان مخاطبان پیدا کرده است.

عزیزی در بخش دیگری از صحبت های خود به وضعیت بازار اشاره کرد و گفت : تهیه کنندگان برای کتاب مورد نظر از موسیقی های موجود استفاده نمی کنند بلکه هزینه بالایی را صرف ساخت آهنگ با توجه به مضمون کتاب می کنند. همچنین هزینه هایی مانند حق الزحمه خواننده که کتاب ها را در استودیو می خواند و جلدسازی و صحافی گران قیمت، برای ماندگاری لوح، قیمت این محصولات را افزایش می دهد. در حالت کلی هزینه هارد کاور بین 10 تا 15 هزار تومان است که پاسخگویی تیراژ پایین را نمی دهد.

وی عدم وجود قانون کپی رایت را عامل افت کیفیت کتاب های صوتی دانست و بیان کرد : کتاب های صوتی ای وجود دارند که با کیفیت خیلی پایین ارائه می شوند و دلیل ناشران برای این موضوع این است که آثار به سرعت و بدون پرداخت هزینه ای در فضای مجازی منتشر شود و رغبت برای سرمایه گذاری و افزایش کیفیت را کاهش می دهد.

در ادامه برنامه علی اکبر جمالی عنوان کرد : نابینایان از دو نوع کتاب بریل و صوتی برای مطالعه استفاده می کنند.کتاب های بریل به دلیل حجم و قیمت بالا مورد استقبال زیاد از سوی نابینان قرار نمی گیرند. از این رو سازمان رفاه نابینایان از سال 1359 در استودیو اقدام به تهیه کتاب های گویا کرد.

وی به تاثیر کتاب های صوتی در زندگی افراد نابینا و ارتقای سطح فرهنگی آنها اشاره کرد و گفت : این کتاب ها یکی از راه های اصلی یادگیری نابیناست.به این معنا که روشندلان ناچار به استفاده از این کتاب ها هستند.

مدیرعامل انجمن نابینایان اظهار کرد: از آنجایی که نابینایان تنها کتاب های سرگرم کننده و رمان نمی خواهند، تقاضای صوتی شدن کتاب های درسی را دارند.بنابراین جذابیت و ایجاد حس خوب در کتاب ها بسیار اهمیت دارد.

جمالی تاکید کرد : ضعف شدیدی در زمینه تولید کتاب‌های صوتی برای کودکان نابینا در کشور وجود دارد. برای ترغیب و تشویق کودکان به کتاب خواندن باید کتابخانه های دیجیتال و استفاده از کتاب های صوتی را ترویج دهیم.

مرتبط با این خبر

  • تعریف و تمجید برخی از آمریکا در داخل با واقعیت تطابق ندارد

  • تحلیل و بررسی فضای استکبارستیزی در دانشگاه ها

  • ترامپ قادر به تبیین چشم‌اندازی برای آینده آمریکا نیست

  • پیام رسان جایگزین سوئیفت باید مورد پذیریش کشورهای دیگر باشد

  • برگزاری جلسات با شورای نگهبان برای تصویب طرح استانی انتخابات

  • جنگل های هیرکانی قربانی تلکابین سواری

  • اهتمام جدی سازمان محیط زیست برای اجرای معاینه فنی در کلانشهرها

  • 109تکنیک رسانه های معاند فارسی زبان

  • گسترش زیرساخت های حمل و نقل نیازمند مشارکت مردمی است

  • ذوزنقه رادیو گفت و گو جایزه ترویج علم در ایران را به چالش می کشد