صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

مدیرعامل نشر توفیق آفرین ضمن برشمردن هزینه‌های بالای تولید کتاب صوتی ، گفت : عدم وجود قانون کپی رایت و تکثیر آسان و سریع کتاب‌های صوتی در فضای مجازی تولیدکنندگان را نسبت به تولید آثار با کیفیت بی میل کرده است.

به گزارش هنرآنلاین، برنامه " گفت و گوی فرهنگی " رادیو گفت و گو با موضوع (تولید کتاب‌های صوتی و گویا و تأثیر آن بر سرانه مطالعه) با حضور علیرضا عزیزی ، مدیرعامل نشر توفیق آفرین و فعال اندیشه کتاب گویا و علی اکبر جمالی ، مدیرعامل انجمن نابینایان روانه آنتن شد.

در ابتدای برنامه عزیزی به تاریخچه تولید کتاب‌های گویا اشاره کرد و توضیح داد: تولید اولین کتاب صوتی به 18سال پیش باز می‌گردد.در آن سال‌ها ناشران با این گونه از کتاب‌ها آشنایی زیادی نداشتند و مخالفت‌هایی هم از سوی افراد مختلف صورت می‌گرفت.

وی با بیان اینکه کتاب صوتی جایگاه جداگانه ای دارد، خاطر نشان کرد : کتاب‌های صوتی نه تنها آسیبی به کتاب‌های مکتوب نمی‌زنند بلکه طیف جدیدی از مخاطبان را که علاقه ای به خواندن کتاب‌های مکتوب ندارند به سمت کتابخوانی سوق می‌دهند.همچنین در دنیای امروز با وجود ترافیک و شلوغی‌هایی که مانع خواندن کتاب می‌شود اطلاعات فرهنگی از طریق صوت به مردم منتقل می‌شود.

مدیرعامل نشر توفیق آفرین ادامه داد : با وجود ضرورت‌های ذکر شده تصمیم بر تولید کتاب‌های صوتی گرفته شد و اولین کتاب با صدای اندیشه فولادوند و در خصوص دفاع مقدس روانه بازار شد و برای جذابیت این نوع آثار از موسیقی و ادبیات خاص بهره برده شده است.این آلبوم اکنون جای خود را در میان مخاطبان پیدا کرده است.

عزیزی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به وضعیت بازار اشاره کرد و گفت : تهیه کنندگان برای کتاب مورد نظر از موسیقی‌های موجود استفاده نمی‌کنند بلکه هزینه بالایی را صرف ساخت آهنگ با توجه به مضمون کتاب می‌کنند. همچنین هزینه‌هایی مانند حق الزحمه خواننده که کتاب‌ها را در استودیو می‌خواند و جلدسازی و صحافی گران قیمت، برای ماندگاری لوح، قیمت این محصولات را افزایش می‌دهد. در حالت کلی هزینه هارد کاور بین 10 تا 15 هزار تومان است که پاسخگویی تیراژ پایین را نمی‌دهد.

وی عدم وجود قانون کپی رایت را عامل افت کیفیت کتاب‌های صوتی دانست و بیان کرد : کتاب‌های صوتی ای وجود دارند که با کیفیت خیلی پایین ارائه می‌شوند و دلیل ناشران برای این موضوع این است که آثار به سرعت و بدون پرداخت هزینه ای در فضای مجازی منتشر شود و رغبت برای سرمایه گذاری و افزایش کیفیت را کاهش می‌دهد.

در ادامه برنامه علی اکبر جمالی عنوان کرد : نابینایان از دو نوع کتاب بریل و صوتی برای مطالعه استفاده می‌کنند.کتاب‌های بریل به دلیل حجم و قیمت بالا مورد استقبال زیاد از سوی نابینان قرار نمی‌گیرند. از این رو سازمان رفاه نابینایان از سال 1359 در استودیو اقدام به تهیه کتاب‌های گویا کرد.

وی به تأثیر کتاب‌های صوتی در زندگی افراد نابینا و ارتقای سطح فرهنگی آن‌ها اشاره کرد و گفت : این کتاب‌ها یکی از راه‌های اصلی یادگیری نابیناست.به این معنا که روشندلان ناچار به استفاده از این کتاب‌ها هستند.

مدیرعامل انجمن نابینایان اظهار کرد: از آنجایی که نابینایان تنها کتاب‌های سرگرم کننده و رمان نمی‌خواهند، تقاضای صوتی شدن کتاب‌های درسی را دارند.بنابراین جذابیت و ایجاد حس خوب در کتاب‌ها بسیار اهمیت دارد.

جمالی تاکید کرد : ضعف شدیدی در زمینه تولید کتاب‌های صوتی برای کودکان نابینا در کشور وجود دارد. برای ترغیب و تشویق کودکان به کتاب خواندن باید کتابخانه‌های دیجیتال و استفاده از کتاب‌های صوتی را ترویج دهیم.

فایل صوتی برنامه "گفت وگوی فرهنگی" از سایت شبکه قابل دریافت است .

مرتبط با این خبر

  • صداوسیما به آموزش پیشگیری از اعتیاد در جامعه بپردازد

  • حاشیه نشینی؛ عامل اصلی طلاق در کلانشهرها

  • استفاده از تجهیزات روز دنیا برای مقابله با شبکه قاچاق موادمخدر

  • همه شیعیان به شفاعت حضرت معصومه(س) وارد بهشت می شوند

  • برنامه ای برای معرفی نویسندگان ایرانی به دنیا نداریم

  • توسعه دیپلماسی، سهم ایران از بازار جهانی نشر را افزایش می دهد

  • نگاه سیاسی به نویسندگان، از اعتماد ناشران خارجی به آنها می کاهد

  • نپیوستن به قانون کپی رایت مانع ارتباط با ناشران جهانی نیست

  • خدمات شبانه روزی سازمان حج به زائران در ستاد مکه و مدینه

  • مدل گازی کشور الگویی مناسب برای فروش نفت