تهران رسانه: هیچ حمایتی از خبرنگاران ضد فساد نمی شود

یک خبرنگار ضد فساد بر لزوم تدوین لایحه حمایت از خبرنگاران تأکید کرد و گفت: خبرنگاران برای مبارزه با فساد هیچ حمایتی نمی شوند.

1398/10/13
|
09:20

به گزارش تهران رسانه ؛ برنامه "انعکاس" با موضوع رسانه ها و ترویج شفافیت و مقابله با فساد سیاسی و مالی و با حضور هادی کسایی زاده خبرنگار ضد فساد و محمد فیروزی روزنامه نگار از شبکه رادیویی گفت و گو پخش شد.

کسایی زاده با بیان اینکه ما در ایران رسانه نداریم گفت: روزنامه شهروند متعلق به هلال احمر است اما یک خط درباره فساد جدید مطلب نمی نویسد، خبرگزاری فارس و تسنیم و روزنامه جوان متعلق به یک نهاد امنیتی اند و یا خبرگزاری برنا که مربوط به حوزه ورزشی است اما تاکنون خبری درباره فساد منتشر نکرده است.

وی افزود: اگر لازمه دستیابی به قدرت برای یک سیاستمدار و یا یک دولت و حکومت دو بال باشد قطعاً یک بال آن رسانه و پول است، از این روست که همه مسئولان از محسن رضایی گرفته تا محمدباقر قالیباف و مجمع تشخیص مصلحت نظام همگی رسانه دارند و خبرنگاران آنها هم باید مطابق سیاست های رسانه ای مربوطه عمل کنند.

این خبرنگار ضد فساد با انتقاد از اینکه قانونی تحت عنوان قانون خبرنگار نداریم تصریح کرد: خبرنگاری خبرنگار در ایران ارزشی ندارد.

کسایی زاده با بیان اینکه 80 تا 90 درصد رسانه های ایران دولتی، حکومتی یا سازمانی و خصولتی اند افزود: خبرنگاران این رسانه ها مجاز به مطرح کردن هر فسادی نیستند . فقط مجاز به انتشار مفسادی اند که رسانه آنها تعیین کرده باشد. مصداق بارز این موضوع، بازداشت رئیس اوقاف استان تهران در سه هفته قبل بود که همه رسانه ها این خبر را کار کردند اما به یکباره متوقف شد چون باید متوقف می شد، یا یک نمونه دیگر بازداشت رئیس هلال احمر است که آیا روزنامه شهروند و ایران این خبر را کار کردند؟!

وی ادامه داد: به فرموده مقام معظم رهبری با دستمال آلوده نمی توان شیشه را پاک کرد؛ بنابراین وقتی خود رسانه از فردی پول می گیرد و حمایت می شود چگونه می تواند با فساد مبارزه کند؟!

خبرنگار ضد فساد همچنین اضافه کرد: روزنامه اعتماد، مردم سالاری و ابتکار سه روزنامه اصلاح طلبند که مدیران مسئول آن ها سه نماینده مجلس هستند اما کدام یک از این روزنامه ها به بحث مبارزه با فساد پرداختند؟ حتی روزنامه ایران هم هیچ وقت درباره پرونده حسین فریدون مطلبی کار نکرد.

کسایی زاده بر لزوم تدوین لایحه حمایت از خبرنگاران تأکید کرد و گفت: خبرنگاران برای مبارزه با فساد هیچ حمایتی نمی شوند لذا رسانه ها با نوشتن این لایحه باید به ارزشمند شدن کارت خبرنگاری و حمایت از خبرنگاران اخراجی کمک کنند.

وی در بخش دیگر اظهارات خود در این برنامه شبانگاهی گفت: اگر همه رسانه ها را هم خوب فرض کنیم مشکل اصلی از خبرنگاران بی سواد است، متاسفانه خبرنگاران به ویژه در بخش استانها و شهرستانها سواد و اطلاعات کافی درباره مسائل روزمره ندارند.

خبرنگار ضد فساد یادآور شد: من برای تبلیغات انتخاباتی دکتر روحانی سنگ تمام گذاشتم اما ایشان به خاطر انتشار عنوان " افزایش حرام خواری در دولت روحانی " از من شکایت کرده است.

در ادامه، محمد فیروزی روزنامه نگار با انتقاد از سیستم اداری کشور بیان داشت: نهادهای دولتی در ایران محافظه کارند و گویا از رسانه ها انتظار دارند که فقط نقش روابط عمومی شان را ایفا کنند که متاسفانه همین رویکرد، مانع نورافکنی و شفاف سازی رسانه ها شده است.

وی افزود: ما آمریکا و اروپا نیستیم و مدل رسانه های خودمان را داریم، در چنین شرایطی شبکه های اجتماعی به فضای رسانه ای کمک کرده اما در عین حال به آفت افشاگری به جای ژانر روزنامه نگاری تحقیقی نیز دچار شده ایم.

این روزنامه نگار در توضیح بیشتر "روزنامه نگاری تحقیقی" گفت: روزنامه نگار تحقیقی در دنیا چند سال از عمر حرفه ای خود را صرف تحقیق درباره یک موضوع اختصاصی می کند و با بازتاب آن موجی را در جامعه ایجاد می کند اما در ایران روزنامه نگاران و یک عده دیگر، به خاطر تب دیده شدن و حتی لایک گرفتن رو به افشاگری روی آورده و بعضاً اسنادی را بدون صحت سنجی منتشر می کنند که این کار به تدریج اعتماد را از بین می برد.

فیروزی با تأکید بر اینکه روزنامه نگاران و فضای رسانه ای باید ژانر روزنامه نگاری تحقیقی را احیا کنند افزود: علاوه بر رسانه های رسمی، باید فضاهای آزادتری از رسانه های با وابستگیِ جناحی و سیاسی نیز ایجاد شود.

این روزنامه نگار معتقد است که افشاگری بدون مسئولیت روزنامه نگاری و حرفه ای و مبتنی بر هتک حیثیت افراد انجام می شود و اسناد افشاگری نیز بسیار ضعیف هستند.

فیروزی همچنین با بیان اینکه امروز خبرنگاران متخصص و حرفه ای می توانند از قابلیت شبکه های اجتماعی برای مبارزه با فساد استفاده کنند افزود: شاید مشکلی در قوانین نداشته باشیم اما خود خبرنگاران و رسانه ها هم باید از درون همت کنند.

دسترسی سریع