خبرگزاری صدا و سیما: شورای امنیت چشمانش را به ترور حاج قاسم بسته است

عضو هیئت علمی دانشکده حقوق دانشگاه تهران: نخستین وظیفه سازمان ملل حفظ صلح و امنیت است و باید آمریکا را محکوم کند، چه چیزی مهم‌تر از این‌که در ترور سلیمانی، صلح و امنیت بین‌الملل به خطر افتاده است.

1398/10/18
|
11:12

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، برنامه گفت‌وگوی سیاسی با موضوع (بررسی ابعاد حادثه تروریستی شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی از منظر حقوق بین‌الملل) با ارتباط تلفنی با خیرالله پروین، عضو هیئت علمی دانشکده حقوق دانشگاه تهران روانه آنتن شبکه رادیویی گفتگو شد.

خیرالله پروین در مصاحبه با رادیو گفتگو بیان کرد: حادثه ترور سردار سلیمانی آن‌قدر واضح و روشن است که به نظرم هیچ چیز پیچیده و مخفی در آن وجود ندارد. مسببان ترور، اعلام کردند که این عمل را آن‌ها مرتکب شدند و رئیس‌جمهور رسمی یک کشور اعلام می‌کند که با دستور او این کار صورت گرفته است، اگرچه این حادثه جوانب بسیار مختلفی دارد، اما تجاوز به حاکمیت یک کشور دیگر، قتل یک فرد و گرفتن حق حیات یک شخص و همه این‌ها در حقوق بین‌الملل و سایر جنبه‌های حقوق بشری کاملا روشن است.

وی افزود: اولا حاکمیت کشور‌ها یک حاکمیت برابر است و هیچ کشوری حق دخالت در امور کشور دیگری را ندارد، حالا هر چند متاسفانه حقوق بین‌الملل علی‌رغم این‌که ادعای برابری را دارد، مبتنی بر نابرابری است و آنچه موجب شده که آمریکا این تجاوزات را انجام دهد، آن نابرابری است که در شورای امنیت سازمان ملل وجود دارد، به لحاظ عضویت دائمش و حق وتویی که از آن برخوردار است و امثال این‌ها که موجب شده، قلدری و قلندری را پیشه خودش قرار دهد.

عضو هیئت علمی دانشکده حقوق دانشگاه تهران ادامه داد: لذا امروز واقعیت امر بر این است که آمریکا علاوه بر این‌که به کشور ثالثی تجاوز کرده، حق حیات را گرفته است و رئیس جمهورش به طور شفاف و علنی اعتراف کرده که این قتل به دستور او صورت گرفته، برای همین همه چیز روشن است و چیز پنهانی در میان نیست؛ بنابراین در اینجا نخستین وظیفه به عهده سازمان ملل است که حداقل هدف اصلی‌اش ایجاد صلح و امنیت است، چنین اقدامی را محکوم کند، زیرا چه چیزی مهم‌تر از این‌که در ترور سلیمانی وضعیت صلح و امنیت بین‌الملل به خطر افتاده است.

خیراله پروین گفت: وقتی رئیس‌جمهوری دستور می‌دهد فردی را که مهمان کشور دیگری است، با گذرنامه رسمی وارد فرودگاه آن کشور می‌شود، به شهادت برسانند! آن هم فردی که مشهور است و سمت رسمی دارد و همه دنیا او را در این سمت به رسمیت شناختند و چیز پنهانی نیست؛ لذا وقتی دست به چنین اقدامی می‌زند، یعنی صلح و امنیت جهانی را به خطر می‌اندازد. برای همین وظیفه شورای امنیت و سازمان ملل است که در این رابطه اقدام کند که متاسفانه تاکنون هیچ اقدامی انجام نشده است.

وی افزود: به هر حال جمهوری اسلامی باید در این رابطه اقدام لازم را انجام دهد و فعالیت‌های خودش را دو چندان کند و به هر صورت که شده افکار عمومی جهان را نسبت به ابعاد چنین تروری مطلع کند و به ویژه کشور‌هایی را که مدعی هستند باید اقدامات هر کشور در چارچوب حقوق بین‌الملل باشد؛ لذا باید کشور‌های مدعی حقوق بشر را در یک وضعی قرار دهد که متوجه باشند به هر ترتیب اتفاق ساده‌ای رخ نداده و یک جنایت روی داده است و چند کشور را در وضعیت جنگ قرار داده که آمریکا مسبب آن است.

عضو هیئت علمی دانشکده حقوق دانشگاه تهران در مصاحبه با رادیو گفتگو اظهار کرد: جنایتی رخ داده که آمر آن یک رئیس‌جمهور است، فردی که در جایگاه قانونی قرار دارد.

در اینجاست که باید از طریق ابزار‌ها و نهاد‌های بین‌المللی که امید چندانی هم به آن‌ها نیست، جمهوری اسلامی و دستگاه دیپلماسی اقداماتی را انجام دهد. البته اگر بخواهیم بحث وظیفه برخی سازمان‌های وابسته به سازمان ملل را مانند دیوان دادگستری بین‌المللی را پیش بکشیم تا جمهوری اسلامی از آن طریق شکایت کند و اساسا دیوان لاهه را برای ورود به این کار بطلبد، متاسفانه در آنجا آمریکا صلاحیت دیوان دادگستری بین‌المللی را به رسمیت نمی‌شناسد و از آنجا خارج شده و بعید است از آن طریق به نتیجه برسد.

دسترسی سریع