صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

پدیده کتاب الکترونیکی در حال عقب نشینی است

به گزارش ذاکرنیوز، برنامه رادیویی مشق شیدایی با محوریت موضوع نمایشگاه کتاب تهران، با حضور نادر قدیانی مدیرمسئول انتشارات قدیانی، سیدحسین عابدینی مدیر مسئول و صاحب امتیاز انتشارات سفیر اردهال، محبوبه معراجی پور نویسنده دفاع مقدس و زهرا شیرکوند سرپرست اداره تألیف و نشر انتشارات شاهد از آنتن رادیو گفتگو پخش شد.

در ابتدای این برنامه، قدیانی به عنوان اولین ناشر دفاع مقدس، نمایشگاه بین المللی کتاب تهران را غیر قابل مقایسه با سایر نمایشگاه ها در سراسر دنیا عنوان کرد و گفت: در هیچ کجای دنیا نمایشگاهی با این گستردگی که هم مخاطبان را جذب کند و هم فروش داشته باشد، [وجود ندارد]؛ چرا که در کشوری همچون ژاپن فروشگاه های بزرگ و استانداردی وجود دارد و نیازی به برپایی چنین نمایشگاه هایی ندارند!

وی با بیان اینکه در کشورمان ناشران به نمایشگاه کتاب وابسته اند و این رویداد فرهنگی برای این قشر حیاتی است، ادامه داد: مردم از این نمایشگاه استقبال می کنند و این حرکت قابل ستایش است ولی هنوز نتوانسته ایم از نظر ساختار فیزیکی مکانی را آباد کنیم که برای تمام موضوعات حوزه های نمایشگاهی مناسب باشد.

قدیانی افت حضور مردم در نمایشگاه را به دلیل مشکلات جوی روزهای اخیر دانست و گفت: انتظار داشتیم در حد فاصل زمانی یک ساله که از برگزاری نمایشگاه کتاب در شهر آفتاب می گذرد، ایرادها بر طرف شود ولی این کار اجرایی نشده است و با توجه به محیط باز این نمایشگاه ها، امسال شاهد وزش باد و توفان شدید در محیط نمایشگاه بودیم؛ ولی با همه این مشکلات مردم از نمایشگاه استقبال می کنند.

این ناشر در ادامه گفت: پدیده کتب الکترونیکی 10 سال گذشته با یک موج در میان مردم آمد و معتقدم با همان موج در حال عقب نشینی است. کتب عمومی اعم از رمان، داستان یا کتب فیلم مورد استقبال مردم است و [در حوزه آثار دفاع مقدس] کتاب ها از دور خارج نشده اند و چه بسا شرایطی بهتر نیز پیدا کرده اند.

قدیانی همچنین به مشکلات این حوزه اشاره کرد و گفت: زمانی ناشران تخصصی کار می کردند و طی یک دهه فرهنگ و دانش نامه ها را منتشر می کردند ولی امروز امنیت شغلی خود را از دست داده اند چرا که با وجود کپی رایت متعدد انگیزه ای برای نشر این کتاب ها ندارند و ناشران اینگونه آثار پژوهشی آسیب دیده اند که این معضل در حوزه کتب عمومی دیده نمی شود.

همچنین سیدحسین عابدینی مدیر مسئول و صاحب امتیاز انتشارات سفیر اردهال تعیین مخاطب و ارتقا و رشد کمی مخاطبان نشر را به دلیل موضوعیت کتب دانست و افزود: جامعه در بحث رمان، داستان و دفاع مقدس که شرح داستان زندگی یک فرد واقعی است، به خواندن این حوزه علاقمند هستند یا مردم به حوزه روانشناسی اقبال پیدا کرده اند.

وی همچنین از اقبال مردم به خواندن کتب مربوط به طب سنتی سخن گفت و ادامه داد: موضوعاتی که بخشی از وقت مردم را پر می کند با موفقیت همراه است و چنین کتبی قادر هستند جایگزین سایر رسانه ها شوند و رسانه های مولتی مدیا نمی توانند جای چنین کتبی را بگیرند!

عابدینی در بخش پایانی سخنانش گفت: اطلاعات باید به روز باشد و چون مطالب به روز وجود ندارد، مردم مجبور به مراجعه به رسانه های متعدد می شوند؛ به عنوان مثال مردم موضوعات به روز را در سایت های خبری جست و جو و مطالعه می کنند!

در ادامه محبوبه معراجی پور نویسنده دفاع مقدس با اشاره به وجه داستان محور کتب دفاع مقدس گفت: این کتاب ها با روح و احساس مخاطب در ارتباط است و به همین جهت مخاطبان خود را جذب کرده است و شاهد هستیم این گونه کتب خریدار و خواننده های خاص خود را داراست.

وی افزود: اینکه مردم بدانند یک شخصیت در دوران دفاع مقدس چه کارهایی انجام داده است و چه شخصیت و روحیاتی داشته، [جذاب است]؛ حتی بسیاری از مخاطبان کتاب های بنده از اقدامات یک فرد در دفاع مقدس اعلام بی اطلاعی می کنند و می گویند مگر می شود یک شخص تنها سه ساعت بخوابد و تمام مدت کار کند؟!

در ادامه زهرا شیرکوند سرپرست اداره تألیف و نشر انتشارات شاهد ضمن مقایسه نشر دیجیتال و نشر سنتی و کاغذی گفت: هر یک از این دو حوزه مخاطبان خاص خود را دارد و استقبال مردم از نمایشگاه دلیلی بر این ادعاست که استقبال خوبی از بحث کتاب وجود دارد.

وی خرید و خواندن کتاب را از عادات گذشته مردم کشور توصیف کرد و گفت: بسیاری از مردم حتی یک کتابخانه کوچک در منزل خود دارند و بهره مندی از ابزار تکنولوژیک که اجازه می دهد کتاب های الکترونیک همواره با مردم و در دسترس مخاطب باشد، بحثی کاملا متفاوت و جداست.

شیرکوند ماندگاری و مانایی کتاب را دلیل خرید این کالای فرهنگی از سوی مخاطبان حوزه نشر دانست و افزود: شخصا ترجیح می دهم کتابی [با موضوع یک برهه تاریخی از جمله دفاع مقدس] را بخوانم؛ هرچند فیلم آن را هم دیده باشم.

در بخشی دیگر از این میزگرد رادیویی، رضا حاجی آبادی مدیر مسئول و صاحب امتیاز انتشارات هزاره ققنوس کتاب را رسانه ای قدیمی و ماندگار دانست و گفت: هیچ رسانه ای نمی تواند جای کتب چاپی را بگیرد؛ چراکه در ارتباط با کتاب، احساس منحصر به فرد شخصی در مخاطب ایجاد می شود و قادر به فضا سازی خواهد بود.

وی در پایان گفت: یک شخص کتاب خوان قطعا کتاب را با فیلم عوض نمی کند و این مسئله ای است که درباره فیلم و کتاب هری پاتر در اروپا دیده شد؛ علی رغم اینکه مردم فیلم این اثر را دیده اند، باز هم برای خرید چاپ جدید این کتاب صف می بندند چراکه مخاطب کتاب شخصیت پردازی و حتی میزانسن های شخصی خود را در ذهن می پروراند!

مرتبط با این خبر

  • فسادهای مالی در کشور روحیه و آرمان جوانان را نابوده کرده است

  • گفت و گوی فرهنگی از عوارض قاچاق کتاب می‌گوید

  • دولت جیب منابع طبیعی را به نفع خود خالی می کند + صوت

  • یاد یار مهربان روی موج گفت و گو

  • نوبخت احساس می کرد از سوی مردم تحت فشار است

  • وجود سیستم های معیوب وقوع جرم را افزایش می دهد

  • عوامل قهرمانی تیم ملی فوتبال ساحلی در جام بین قاره ای

  • آمار کتابخوانی در کشور مشکوک است + صوت

  • مدیریت منابع آب کشاورزی با وزارت جهاد کشاورزی باشد یا وزارت نیرو؟

  • مشکل واگذاری خودرو‌های پیش فروش شده