خبرگزاری دفاع مقدس: مرز‌های امنیت ملی باید فراتر از مرز‌های جغرافیایی تقویت شود

سفیر پیشین ایران در فرانسه گفت: زمانی می‌توانیم کشور را از تهدیدات امنیتی مبرا و حریم امنیتی آن را محکم کنیم که مرز‌های امنیتی خود را فراتر از مرز‌های جغرافیایی قرار دهیم.

1398/11/13
|
10:35

به گزارش گروه سایر رسانه‌های دفاع‌پرس، «صادق خرازی» دیپلمات پیشین کشورمان با بیان این که مصلحت در این عرصه مفهوم خاص خود را دارد، اظهار داشت: ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که قدرت‌های جهانی همچنان به دنبال سلطه بر ملت‌ها هستند و هژمونی نظام سلطه هنوز پایان نگرفته و حتی متاسفانه در برخی از مفاهیم توسعه بیشتری پیدا کرده است.

وی در پاسخ به سوالی در ارتباط با رعایت موضوع عزت ملی در سیاست خارجی کشور در طول 41 سال گذشته نیز گفت: عملکرد کشور در حوزه سیاست خارجی با فراز و فرود‌هایی مواجه بوده است، ولی به طور کلی می‌توان گفت موفقیت نسبی در عرصه سیاست خارجی داشته‌ایم.

وی با بیان اینکه ما در سیاست خارجی منافع ملی دائمی داریم، ولی دشمن و یا دوست دائمی نداریم، خاطرنشان کرد: سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران به صورت نسبی موفقیت‌های بزرگی داشته است و اکنون این سیاست خارجی در بسیاری از ممالک الگو است و از آن به عنوان یک سیاست خارجی مستقل و تاثیرگذار که وابسته نیست و می‌تواند نقش تعیین کننده‌ای داشته باشد یاد می‌شود.

خرازی همچنین در ارتباط با نوع نگاه تهران به کشور‌های منطقه با توجه به سیاست‌های خصمانه برخی از آن‌ها نسبت به ایران گفت: مقام معظم رهبری در سخنرانی نوزدهم دی ماه خود مطالب مهمی را در این چارچوب مطرح کردند و فرمودند که ما کشور‌هایی که به صورت مستقیم با ایران در ستیز نیستند را دشمن نمی‌دانیم.

وی تصریح کرد: برخی کشور‌های منطقه از جمله سعودی‌ها و اماراتی‌ها با ما دشمنی می‌کنند، ولی این رفتار‌ها در ادبیات سیاست خارجی ما دشمنی تلقی نمی‌شود بلکه ما معتقدیم که آن‌ها بر اساس توهمات و اشتباهاتی که به آن درگیر هستند این رفتار‌ها را انجام می‌دهند.

سفیر پیشین ایران در فرانسه با تاکید بر اینکه ما باید با آن‌ها مذاکره کنیم و ادامه مذاکره با آن‌ها می‌تواند راهگشا و موثر باشد، افزود: ما در این منطقه زندگی می‌کنیم و برادر بزرگتر محسوب می‌شویم، بنابراین باید حق برادر بزرگتر را نیز ادا کنیم.

این دیپلمات پیشین کشورمان در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان اینکه شعار و استراتژی ما در عرصه سیاست خارجی باید با توان ملی و توان تاثیرگذاری خارجی کشور آمیخته باشد و اگر چنین موضوعی وجود نداشته باشد نتیجه آن عدم موفقیت است، ادامه داد: معتقدم در دولت نهم و دهم شاهد کاهش قدرت بازدارندگی کشور بودیم چرا که در این دو دوره شعار‌هایی مطرح شد که ما نمی‌توانستیم به آن دست پیدا کنیم.

خرازی با اشاره به اهمیت مقوله خردمندی در عرصه سیاست خارجی تاکید کرد: همان طور که پیش از این اشاره کردم ما در عرصه سیاست خارجی در حوزه‌هایی موفق بوده‌ایم و در عرصه‌هایی به توفیق مورد نظرمان دست پیدا نکرده‌ایم، اما به صورت نسبی سیاست خارجی کشور توانسته قدرت بازدارندگی ایران را تامین کنیم و در خدمت به اقتصاد، توسعه کشور و عزت ملی کشور حرکت کند.

دسترسی سریع