صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور با اشاره به تشکیل ستاد انتخابات در سازمان ثبت احوال کشور و استان‌ها برای بررسی مشکلات هموطنان برای حضور در انتخابات گفت: در تلاشیم تا زمینه حضور حداکثری هموطنان را مهیا کنیم .

به گزارش ایسنا، سیف‌الله ابوترابی با بیان اینکه سازمان ثبت احوال کشور برابر قانون به عنوان یکی از اعضای هیئت اجرایی در شهرستان‌ها و از مراجع چهارگانه استعلام، مقدمات انتخابات را برگزار می‌کند، اظهار کرد: امسال برابر با هماهنگی‌های به عمل آمده کلیه هموطنانی که خود را در معرض انتخاب قرار دادند و از طریق وزارت کشور ثبت نام کردند از سوی سازمان ثبت احوال مورد استعلام قرار گرفته و ما نیز هویت افرادی را که از ما استعلام کردند به ستاد انتخابات کشور و شورای نگهبان منعکس کردیم.

سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور با اشاره به گزارش وضعیت هویتی بیش از 19 هزار و 600 نفر از ثبت‌نام کنندگان در مهلت قانونی به مراجع ذیربط یادآور شد: در بخشی از قانون مدنی، اگر برخی ایرانی‌ها تابعیت دوم داشته باشند در پرونده هویتی آنها درج و به مراجع نظارتی یعنی وزارت کشور و شورای نگهبان اعلام می‌شود.

وی همچنین درخصوص نحوه تشخیص دو تابعیتی‌ها گفت: طبق قانون مدنی اگر کسی تابعیت مضاعفی گرفته باشد از برخی حقوق شهروندی بهره‌مند است اما در عین حال از برخی حقوق نیز از جمله شرکت در انتخابات محروم است، یک مهر خاصی در سند هویتی این افراد درج است و به وزارت کشور و شورای نگهبان اعلام می‌شود.

ابوترابی با اشاره به تشکیل ستاد انتخابات در سازمان ثبت احوال کشور و استان‌ها برای بررسی مشکلات هموطنان برای حضور در انتخابات از جمله مفقودی شناسنامه افزود: در تلاشیم تا زمینه حضور حداکثری هموطنان را مهیا کنیم و هیچ هموطنی به خاطر نداشتن اوراق هویتی از شرکت در انتخابات محروم نشود.

سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور ادامه داد: برای جلوگیری از ازدحام کاری، از دو ماه قبل اعلام آمادگی کردیم و در همه شهرها به ویژه تهران بزرگ هرگونه خواسته هموطنان اعم از تغییر نام خانوادگی و تعویض اوراق هویتی را سریعاً پیگیری می‌کنیم.

وی با اشاره به تغییر فرآیند تعویض شناسنامه گفت: با تغییراتی که ایجاد شده دیگر نیازی به شاهد بردن در محضر نیست، افراد فقط فرمی را تکمیل و اعلام مفقودی می‌کنند و ما نیز در این فرصت باقی مانده به صورت قانونی و در موعد مقرر مشکل آنها را حل خواهیم کرد.

ابوترابی در پایان از هموطنان درخواست کرد که اوراق هویتی خود را چک کنند تا اگر به هر دلیلی مفقود شده و یا در دسترس نیست به سازمان ثبت احوال مراجعه و پیگیری کنند و ما در روز انتخابات شرمنده آنها نباشیم.

مرتبط با این خبر

  • پویش مهربانی و آگاهی بخشی در «شو پنجره بگشا»

  • «تجلی طاها» به بررسی برترین حقیقت تاریخ می پردازد

  • کشورهای عضو اپک برای عبور از بحران کاهش قیمت نفت ، باید تصمیمات سختی بگیرند

  • سیاست ترامپ در مورد خروج یا عدم خروج نیروهایش از عراق،سیاستی«پاندولی» است

  • تحویل 400 هزار واحد طرح ملی مسکن در سال 99

  • رونق تولید پوشاک، در سال جاری با شتاب بیشتری ادامه خواهد داشت

  • عیدانه‌های رادیو گفت‌وگو تا 20 فروردین ادامه دارد

  • توضیح رامبد جوان درباره یک اتهام

  • کرونا معاملات بازار مسکن را متوقف کرد

  • صهیونیست‌ها اجازه کمک‌رسانی به مردم غزه برای مقابله با ویروس کرونا را نمی دهند