صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

رئیس مرکز ساخت داخل وزارت صمت گفت: کشش و جاذبه باید از سوی صنعت و تولید ایجاد شود تا دانشگاه‌ها به سمت نسل سوم و کمک به صنعت و تولید حرکت کنند.

به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، سید محمدمهدی هادوی رئیس مرکز ساخت داخل وزارت صنعت، معدن و تجارت در برنامه رادیویی «گفتگوی علمی» درباره وضعیت دانشگاه‌های نسل سوم کشور در حمایت از صنعت و تولید گفت: دانشگاه‌ها باید از مرحله آموزش و پژوهش به مرحله خلق ثروت برسند و اینکه آیا تاکنون به این مرحله رسیده ایم، یک موضوع نسبی است یعنی نه می‌توان گفت دانشگاه‌های کشور با نسل سوم خیلی فاصله دارند و نه می‌توان ادعا کرد کاملا دانشگاه‌های نسل سوم را در اختیار داریم. حقیقت این است مسیری که در حال طی کردن هستیم، در راستای کارآفرینی در دانشگاه‌ها است.

هادوی تصریح کرد: تمام تلاش مسئولین کشور در دستگاه‌های اجرایی به ویژه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری سوق دادن دانشگاه‌ها در جهت کمک به صنعت و تولید است، اما به طور حتم فاصله تا دستیابی به هدف وجود دارد و باید همچنان به این مسیر ادامه دهیم.

رئیس مرکز ساخت داخل وزارت صنعت، معدن و تجارت در ادامه از ضرورت ایجاد جاذبه برای دانشگاه‌ها جهت قرار گرفتن در فرآیند رسیدن به نسل سوم گفت و اظهار کرد: ایجاد نسل سوم از طریق دانشگاه ها، مسیر را طولانی می‌کند و در حقیقت کشش و جاذبه باید از سوی صنعت و تولید ایجاد شود تا دانشگاه‌ها به سمت نسل سوم و کمک به صنعت و تولید حرکت کنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس افزود: یک مسیر باید توسط وزارت علوم طی شود که بر اساس آن، باید آئین نامه‌های مخصوص به دانشگاه‌های نسل سوم را ابلاغ کند و در نتیجه در دانشگاه‌ها مقرراتی برای رسیدن به این هدف اعمال شود و در واقع دانشگاه‌ها باید به این سمت سوق داده شوند. مسیر دیگر نیز باید از سوی صنعت و تولید طی شود یعنی یک کشش و جاذبه توسط این بخش‌ها برای دانشگاه‌ها ایجاد شود، تا آن‌ها راه حل‌های علمی را در اختیار صنایع داخلی قرار دهند که به طور حتم این مسیر بهتر از مسیر نخست است، زیرا پایدارتر و اثرگذارتر خواهد بود.

وی از برنامه وزارت صنعت برای حمایت حداکثری از تولید و کالای ایرانی گفت و عنوان کرد: این برنامه‌ها با محور درگیر کردن دانشگاه‌ها است یعنی آموزش عالی کمک کار صنعت باشد.

مرتبط با این خبر

  • باید از ایجاد دوگانه انگاری و دوقطبی سازی بین موضوع «سلامت» و« اقتصاد» پرهیز کنیم

  • تدریس مجازی 90 درصد دروس تئوری به دانشجویان دانشگاه شریف

  • آمادگی مجلس برای کمک به ستاد ملی مقابله با کرونا

  • پیش بینی افت 10 تا 15 درصدی تولید کشور در اثر کرونا طی فصل بهار

  • 296 نقطه در محورهای مواصلاتی مسدود شده است

  • تسهیلات تکلیفی، بانک‌ها را به سمت قهقرا سوق می‌دهد

  • اگر برادران و خواهران افغانستانی در ایران به کرونا مبتلا شده‌اند رایگان درمان شوند

  • همدلی در جامعه زمینه ظهور حضرت مهدی (عج) را فراهم می‌کند

  • «اینستکس» نمی تواند مسائل اقتصادی ایران ناشی از تحریم ها را حل کند

  • مردم نسبت به سلامت خود و دیگران سهل انگاری نکنند