خبرگزاری میزان: تمهیدات ویژه در مواجهه با پسماند‌های کرونایی بیمارستان‌ها

خبرگزاری میزان- مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران گفت: ما برای هفت بیمارستان کرونایی تشکیلات و خودرو‌های جداگانه و برای کارگران هم پوششی مانند پوشش حضور در آی سی یو در نظر گرفتیم.

1399/02/01
|
08:53

به گزارش گروه جامعه خبرگزاری میزان و به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل سازمان مدیریت پسماند؛ صدر الدین علیپور در برنامه‌ای رادیویی با اشاره به اجرای دو سطح از برنامه‌های شهرداری در این ایام گفت: سطح اول برنامه ریزی‌های شهرداری از اوایل اسفندماه سال گذشته بود که تلاش کردیم با ممنوعیت تفکیک زباله در مناطق 22 گانه، پلمپ کردن ایستگاه‌های پسماند و بستن هفت خط پردازش زباله‌ها در آرادکوه از مواجهه مستقیم کارگران با پسماند‌ها جلوگیری کنیم.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران در ادامه این مبحث، مراقبت و حفاظت از پرسنل شهرداری را سطح دوم برنامه‌های شهرداری معرفی کرد و گفت: ما برای سیستم جمع آوری و انتقال زباله و همچنین برای کنترل کارگران از نظر بهداشتی نیز تیم ویژه‌ای تعیین کردیم.

وی با اشاره به ایجاد تشکیلات جداگانه برای جمع آوری پسماند‌های پزشکی با حضور 100 کارگر و راننده افزود: این کارگران و رانندگان هر شب زباله‌های پزشکی را جمع آوری می‌کنند. ضمن اینکه برای هفت بیمارستان کرونایی نیز تشکیلات و خودرو‌های جداگانه و برای کارگران هم پوششی مانند پوشش حضور در آی سی یو در نظر گرفتیم.

علیپور تاکید کرد: با توجه به ضدعفونی‌های مستمر محل اسکان کارگران در این مدت، خوشبختانه موارد ابتلا یا بستری در بیمارستان و یا مورد خاصی در کارگران نداشتیم.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران همچنین با اشاره به توزیع روزانه ماسک و دستکش بین کارگران و پرسنل شهرداری یادآور شد: ما علاوه بر تهیه پروتکل‌های بهداشتی در این حوزه، از مردم درخواست کردیم که در صورت مشاهده کارگران شهرداری و پیمانکارانی که ماسک و دستکش ندارند به ما اطلاع دهند.

علیپور با تأکید بر اینکه مردم حداقل در این ایام از ظروف یکبار مصرف کمتر استفاده کنند، گفت: آغشته شدن مواد غذایی به مایعات در پسماند‌ها و رها کردن ماسک و دستکش‌ها گرفتاری کارگران شهرداری را بیشتر می‌کند.

در ادامه این برنامه رادیوی منوّری، عضو هیئت علمی دانشگاه گفت: ما در حال حاضر از طرفی با بحران کرونا و از طرف دیگر با بحران مهم‌تر و شدیدتر یعنی پسماند‌ها مواجهیم.

عضو انجمن متخصصان محیط زیست افزود: با وجود آگاهی خوب مردم از بیماری کرونا، اما در گوشه و کنار شهر‌های کشورمان شاهدیم که مردم ماسک و دستکش‌های خود را در معابر رها می‌کنند درصورتیکه این کار ضمن به خطر انداختن سلامت مردم مشکلات شهرداری را هم بیشتر خواهد کرد.

او ادامه داد: رها کردن ماسک و دستکش‌های آلوده در معابر بیشتر از هر کسی، قشر زحمتکش رفتگران را در معرض خطر ابتلا به کرونا قرار می‌دهد.

عضو هیئت علمی دانشگاه با تأکید بر ضرورت همکاری مردم در این قضیه متذکر شد: مردم جلوی درب منازل و ورودی مجتمع مسکونی خود سطلی قرار دهند و ماسک و دستکش خود را در آن بیندازند.

منوری افزود: اگر سازمان مدیریت پسماند کرج و یا دیگر شهر‌ها نیز مانند تهران اقدامات پیشگیرانه را در دستور کار قرار ندهند، همچنان امکان پایداری این وضعیت و انتقال بیماری وجود خواهد داشت.

دسترسی سریع