جوان آنلاین: خودروسازان با سوءاستفاده از «جهش تولید» هوا را آلوده می‌کنند

رئیس سازمان محیط‌زیست گفت: خودروسازان طی 20 سال اخیر هیچ اقدامی برای افزایش کیفیت تولیدات خود نکرده و ما همچنان همان خودروساز 50 سال قبل هستیم و درجا می‌زنیم.

1399/02/03
|
13:10

سرویس جامعه جوان آنلاین: رئیس سازمان‌محیط‌زیست اظهار داشت: شیوع بیماری کرونا در جهان خوشبختانه به محیط‌زیست اجازه داد که کمی تنفس کند تا جایی که با کاهش مصرف 30 تا 35 میلیون بشکه نفت، بالاخره کوه‌های هیمالیا پس از 30 سال از فاصله حدود 250 کیلومتری دیده شد.

وی با ابراز نگرانی از اینکه پیاده‌رو‌ها در اکثر شهر‌های ما انباشته از ماسک و دستکش‌های یکبار مصرف‌شده گفت: از ملت ایران درخواست می‌کنیم که در عین رعایت کلیه مسائل بهداشتی، به محیط‌زیست خود نیز توجه داشته باشند و ماسک و دستکش‌های غیرقابل استفاده خود را در کوچه و خیابان و پیاده‌رو‌ها رها نکنند و حتماً در کیسه زباله بیندازند.

کلانتری همچنین مطرح کرد: با توجه به ابلاغ سیاست‌های جدید وزارت بهداشت، به نظرم مردم به تدریج می‌توانند با حفظ مسائل بهداشتی و رعایت فواصل از طبیعت استفاده کنند.

وی با بیان اینکه شمال کشور و برخی شهر‌های بزرگ به ویژه شهر‌هایی که شهرداری آن‌ها از نظر مالی ضعیف است، انباشته از زباله و پسماند شده افزود: خوشبختانه در قانون بودجه سال جاری، امتیازات جدید مالی برای پسماند‌ها پیش‌بینی شده که در صورت محقق‌شدن، بخش عمده‌ای از مشکلات پسماند در شمال کشور را حل خواهیم کرد.

وی یادآور شد: وزارت نیرو تا سال گذشته هر کیلو پسماند برای تولید برق را حدود 600 تا 650 خریداری می‌کرد که مقرون به صرفه نبود، اما امسال این رقم به 1400 تومان رسیده که برای سرمایه‌گذاران توجیه‌پذیر است و کمک بزرگی به طبیعت کشور و راه‌اندازی کارخانه‌های تعطیل شده در شمال کشور خواهد کرد.

رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست با اشاره به وجود فقط 3500 نفر محیط‌بان در کل سازمان محیط‌زیست گفت: شعار ما وجود 80 میلیون محیط‌بان در کشور است تا همه مردم محیط‌بان خودشان باشند.

این مقام مسئول با انتقاد از عدم رعایت قوانین محیط‌زیست از سوی برخی تولیدکنندگان بیان داشت: برخی تولیدکنندگان از کلمه «جهش تولید» سوء‌استفاده می‌کنند و به این بهانه ضوابط محیط‌زیستی را زیر پا می‌گذارند؛ مانند خودروسازان که هوای شهر‌ها را آلوده می‌کنند.

وی افزود: خودروسازان طی 20 سال اخیر هیچ اقدامی برای افزایش کیفیت تولیدات خود نکرده و ما همچنان همان خودروساز 50 سال قبل هستیم و درجا می‌زنیم.

کلانتری تصریح کرد: لطماتی که برخی تولیدکنندگان به بهانه جهش تولید به محیط‌زیست وارد می‌کنند به مراتب بیشتر از این است که فردی درختی را بشکند.

این مقام مسئول تأکید کرد: پاک نگهداشتن زمین قبل از اینکه از مردم مطالبه شود باید در سطح ملی و بخش‌های وابسته به دولت و حکومت باور شود.

دسترسی سریع