روزنامه اطلاعات: نباید با دستاویز «جهش تولید» محیط‌‌زیست را نابود کرد

کلانتری با انتقاد از رعایت نکردن قوانین محیط زیستی از سوی برخی تولیدکنندگان اظهار داشت:برخی تولیدکنندگان از شعار«جهش تولید» سوء استفاده می‌کنند وبهانه ضوابط محیط زیستی را زیرپا می گذارند؛مانند بعضی خودروسازان که هوای شهرها را آلوده می‌ کنند

1399/02/07
|
13:22

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، عیسی کلانتری در آستانه روز زمین پاک ادامه داد: خودروسازان طی 20سال اخیر هیچ اقدامی برای افزایش کیفیت تولیدات خود نداشته اند.

معاون رئیس جمهوری افزود: لطماتی که برخی تولیدکنندگان به بهانه جهش تولید به محیط زیست وارد می کنند به مراتب بیشتر از این است که فردی درختی را بشکند.رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با ابراز نگرانی از افزایش اُزن سطح پایین کره زمین به دلیل گرم‌تر شدن هوا تا یک ماه آینده گفت: سوخت ناقص خودروها به‌ویژه در ایام گرم سال و ترافیک ازن سطح پایین زمین را به شدت بالا می‌برد که هیچ رنگ و بویی ندارد و باعث مرگ و میر و بیماری مردم می شود.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: شیوع ویروس کرونا در جهان خوشبختانه به محیط زیست اجازه داد که کمی تنفس کند تا جایی‌که با کاهش مصرف 30تا 35میلیون بشکه نفت، بالاخره کوه‌های هیمالیا پس از 30سال از فاصله حدود 250کیلومتری دیده شد.رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با ابراز نگرانی از اینکه پیاده روها در بیشتر شهرها انباشته از ماسک و دستکش‌های یکبار مصرف‌شده است، گفت: از ملت ایران درخواست می‌کنیم که در عین رعایت همه مسائل بهداشتی، به محیط‌زیست خود هم توجه داشته باشند و ماسک و دستکش‌های غیرقابل استفاده خود را در کوچه و خیابان و پیاده روها رها نکنند و حتماً در سطل زباله بیندازند.

وی افزود: با توجه به ابلاغ سیاست‌های جدید وزارت بهداشت، به نظرم مردم به‌تدریج می توانند با حفظ مسائل بهداشتی و رعایت فواصل از طبیعت استفاده کنند.

کلانتری با بیان اینکه شمال کشور و برخی شهرهای بزرگ به‌ویژه شهرهایی که شهرداری آنها از نظر مالی ضعیف است انباشته از زباله و پسماند شده‌اند،گفت: خوشبختانه در قانون بودجه امسال، امتیازات جدید مالی برای پسماندها پیش بینی شده است که در صورت محقق شدن، بخش عمده ای از مشکلات پسماند در شمال کشور را حل خواهیم کرد.

کلانتری یادآور شد: وزارت نیرو تا سال گذشته هر کیلو پسماند برای تولید برق را حدود 600تا 650تومان خریداری می کرد که مقرون به‌صرفه نبود اما امسال این رقم به 1400تومان رسیده که برای سرمایه گذاران توجیه‌پذیر است و کمک بزرگی به طبیعت کشور و راه‌اندازی کارخانه‌های تعطیل شده در شمال کشور خواهد کرد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به وجود فقط 3500محیط بان در کل سازمان محیط زیست گفت: شعار ما وجود 80میلیون محیط بان در کشور است تا همه مردم محیط بان خودشان باشند.

دسترسی سریع