خبرگزاری صدا و سیما: ماهواره نور و افزایش سطح بازدارندگی کشور

رئیس هیئت عالی اندیشه ورزان سپاه با اشاره به پرتاب موفقیت آمیز ماهواره نور سپاه گفت: این مسئله باعث افزایش بازدارندگی کشور در برابر دشمنان می‌شود.

1399/02/08
|
12:20

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ علیرضا افشار، در مصاحبه با برنامه «گفت وگوی سیاسی» رادیو گفتگو، با بیان اینکه حدود 10 سال پیش فعالیت‌های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در عرصه فضا آغاز شد و مقام معظم رهبری با تغییر نام نیروی هوایی سپاه به نیروی هوا و فضا موافقت کردند، اظهار کرد: نیروی هوا و فضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، تاکنون دستاورد‌های خوبی در عرصه کاری خود داشته که از جمله می‌توان به تولید موشک‌های نقطه زن اشاره کرد.

وی خاطرنشان کرد: در موضوع پهپاد نیز پیشرفت‌های خوبی حاصل شده است چنانکه ما سال گذشته توانستیم پهپاد پیشرفته امریکایی را در ایران به زمین بنشانیم.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه پرتاب ماهواره به فضا از جمله آخرین اقدامات هوا و فضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بوده است، ادامه داد: این موضوع باعث افزایش تقویت خودباوری در کشور، امید دادن به کشور‌های جریان مقاومت و پافشاری روی توانمندی‌های داخلی کشور است و در سطح بین‌المللی نیز باعث افزایش قدرت بازدارندگی ما در برابر دشمنان می‌شود.

وی با بیان اینکه ان شاء الله در آینده شاهد پرتاب ماهواره‌های نور دو، سه و چهارخواهیم بود، تصریح کرد: ماموریت این ماهواره شناسایی است و ما به ماهواره‌های ارتباطی در فضا نیاز داریم.

افشار با بیان اینکه دانش فضایی برای ارائه خدمات بیشتر به کشور کمک می‌کند، گفت: در بخش نظامی نیز این ماهواره برای شناسایی تحرکات دشمن و هدایت پهپاد‌ها مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

این تحلیل گر مسائل بین‌الملل با بیان اینکه حدود 90 کشور در حوزه فضا فعالیت می‌کنند و تاکنون 9 کشور توانسته‌اند پرتاب موفق ماهواره داشته باشند و ایران اکنون در باشگاه فضایی قرار گرفته است، افزود: این اتفاقات حاصل ارتباط خوب دو بخش دانشگاه و صنعت و تحقق توصیه‌های مقام معظم رهبری مبنی بر ارتباط صنعت دفاعی کشور با محیط‌های علمی است.

وی با بیان اینکه پیشرفت کشور و افزایش دانش ایران در این حوزه‌ها باعث افزایش امنیت ملی خواهد شد و سطح بازدارندگی ما را بالا می‌برد، گفت: چندی پیش آمریکا تهدید کرد که 50 نقطه ایران را میزند، ولی جرأت نکرد که این کار را انجام دهد و این به خاطر قدرت بازدارندگی ایران است.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه ماهواره نور باعث افزایش اشراف اطلاعاتی ایران خواهد شد در ادامه سخنان خود بار دیگر تاکید کرد که اقدامات دفاعی ایران جنبه بازدارندگی دارد.

افشار همچنین با بیان اینکه موشک نور بدون اطلاع قبلی از کویر شاهرود پرتاپ شد و باعث غافلگیری همگان شد، اظهار کرد: این پیشرفت‌ها و اقدامات باعث تثبیت جایگاه ایران در عرصه قدرت جهانی می‌شود.

وی بر اهمیت استفاده ایران از حقوق قضایی خود تاکید و خاطرنشان کرد: برخی معتقد هستند که این اقدام ایران بر خلاف قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد است در صورتیکه چنین تفسیری اشتباه است و این موضوع خلاف قطعنامه 2231 نیست.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: آنچه که دشمنان در این زمینه مطرح می‌کنند بهانه جدید است و ما تلاش داریم با پیشرفت قدرت دفاعی خود در حد لازم قدرت بازدارندگی کشور را ارتقاء دهیم.

دسترسی سریع