روزنامه دنیای اقتصاد: 600 هزار کارگر مشمول دریافت بیمه بیکاری شده‌اند

مدیرکل بازرسی کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: از حدود 800 هزار نفر ثبت‌نام شده در سامانه ثبت بیمه بیکاری، حدود 600 هزار کارگر مشمول دریافت بیمه مقرری بیکاری شدند.

1399/02/20
|
13:16

به گزارش «ایلنا» علی مظفری در برنامه رادیویی «صبح و گفت‌وگو» ویژه هفته کار و کارگر با اشاره به اقدام وزارتخانه کار برای راه‌اندازی سامانه‌ای برای ثبت بیمه بیکاری کارگران متقاضی پس از 48 ساعت از اعلام رسمی شیوع کرونا در ایران افزود: از حدود 800 هزار نفر ثبت‌نام شده در سامانه ثبت بیمه بیکاری، حدود 600 هزار نفر از کارگران مشمول دریافت بیمه مقرری بیکاری شده‌اند و هم‌اکنون نیز اقدامات اداری این فرآیند درحال انجام است.

مظفری در ادامه در رابطه با تکلیف کارگرانی که مشمول مقرری بیمه بیکاری نشده‌اند نیز گفت: حق بیمه عده‌ای از کارگران از طریق کارفرما پرداخت شده که این ظرفیت قانونی برای آنها قابل استفاده است اما برای کارگرانی که شرایط پرداخت بیمه‌ای ندارند کمک‌ها و حمایت‌های معیشتی پیش‌بینی شده است.

او افزود: از زمان شیوع کرونا ملاحظاتی درخصوص فاصله‌گذاری فیزیکی و اجتماعی مطرح شد و وزارت بهداشت هم پروتکل‌هایی را در راستای پیشگیری از شیوع این بیماری برای محیط‌های کاری ابلاغ کرد.

به گفته وی؛ وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز در جایگاه یکی از عناصر موثر در بحث پیشگیری این مباحث را به استان‌ها ابلاغ کرد و بحث نظارت و پایش اجرای این پروتکل‌ها در دستور کار قرار گرفت. دبیر شورای‌عالی حفاظت فنی با اشاره به تغییرات مدیریتی و تصمیم برای حضور فیزیکی یا حضور غیرفیزیکی کارگران گفت: بخشی از کارگران که امکان فعالیت از راه دور داشتند به‌کار خود ادامه دادند و بخشی هم باتوجه به محدودیت‌ها از محیط کاری منفک شدند اما به‌طور کلی روند تولید ادامه داشت.

این مقام مسوول از بیماری کرونا به‌عنوان ابر چالش جهانی تعبیر کرد و گفت: خوشبختانه ایران به‌خاطر بسیج شدن ارگان‌ها و دستگاه‌ها برای کنترل بیماری در قیاس با کشورهای منطقه و جهانی جایگاه بهتری در مدیریت این بیماری کسب کرده است. مدیرکل بازرسی کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی روند کنترل و مدیریت بیماری کرونا در کشور را کاهشی عنوان کرد و گفت: بسیاری از استان‌ها تا نیمه اردیبهشت ماه در خیل عظیم استان‌های سفید قرار خواهند گرفت و امیدواریم این روند ادامه پیدا کند.

دسترسی سریع