تسنیم: روزی که رادیو گفت‌وگو صدا باز کرد

چنین روزهایی بود که رادیو تصمیم گرفت شبکه‌ای تحت عنوان رادیو "گفت‌وگو" تأسیس کند.

1399/02/27
|
10:07

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، رادیو گفت‌وگو 14 ساله می‌شود؛ شبکه‌ای که با شعار "صدای اندیشه‌ها" تأسیس شد و رسالت خود را بر مبنای همه‌جانبه‌نگری و توانمندسازی عمومیت جامعه قرار داده است. این شبکه رادیویی در همان بدو تأسیس یعنی 27 اردیبهشت سال 1385، حقیقت‌یابی، همه‌جانبه‌نگری، توانمندسازی عمومیت جامعه، وجود تضارب آراء، تحلیلی و تفسیری بودن مباحث، روز آمد بودن برنامه‌ها، بهره‌گیری از تمام اندیشه‌ها و افکار و وجود تمایز در فرم، محتوا و ساختار طراز مباحث را سرلوحه خود قرار داد تا بتواند به عنوان صدای رسای قشر متفکر و نخبگانی جامعه وارد عمل شود. حال در آستانه 15 سالگی این رادیو نظرات مسئولان دولتی، نمایندگان مجلس، اساتید دانشگاهی، نخبگان علمی و فرهنگی مهمان در برنامه‌های مختلف این رادیو را با هم مرور می‌کنیم:

حرکت در تراز امام (ره) و انقلاب

در عصری که ارتباطات در بخش های مختلف تلاش دارد اذهان را به خود معطوف سازد و جنگ اراده‌ها را رقم می‌زند، بهره‌گیری از افکار عمومی و تحقق امنیت روانی بسیار اهمیت می‌یابد. در این میان رادیو گفت‌وگو در نبرد رسانه‌ای برای تسخیر اراده‌ها جایگاهی ویژه دارد. رادیو گفت‌وگو بعد از پایه‌گذاری و رسیدن به چهاردهمین سال حیات رسانه‌ای، با فراز و نشیب‌هایی روبرو بوده است.

برنامه‌سازان با درنظرگیری منطق رسانه، متخصصین و مسئولان هر حوزه را دعوت و بحث را به زیبایی شکل می‌دهند. در کشوری که فرهنگ اظهارنظر با هر میزان اطلاعات در جامعه ظهور و بروز دارد، کار رادیو گفت‌وگو در پیاده‌سازی خرده فرهنگِ گفت‌وگو بدیع و نو بوده است و اگر مطلعان را در کنار متخصصان گردآوری کند، مخاطبان بیش از پیش مجاب خواهند شد.

این شبکه همچنین در ارتقای سواد رسانه‌ای مردم راهگشاست. چنانچه افشاگری در باب سم‌پاشی معاندان، ذهن جوانان را به سمت واقعیت‌های عینی و ملموس سوق می دهد. روشنگری افکار عمومی و شناخت عملیات روانی و رسانه‌ای دشمن و پاسخ به شبهه‌افکنی رسانه‌های فارسی‌زبان، منجر به ارائه تصویر واقعی از موضوعات مورد گفت‌وگو است.

بر کسی پوشیده نیست مشکلات و موانع بر سر راه رسانه بوده و هست اما نباید از اهمیت تأثیر رادیو در میان سایر رسانه‌های جمعی غافل شد‌. متأسفانه برخی چنین باوری ندارند در حالی که رادیو تأثیر خود را خواهد گذاشت و با رویکرد تصویری، روند جذب مخاطب را بیش از پیش رونق می‌بخشد.

با توجه به این شاکله ارزشمند که انقلاب و نظام جمهوری اسلامی مبتنی بر تفکر و اندیشه جهانی است و با دانستن این نکته که اندیشه‌ای منحصر به فرد است که بر گرفته از وحی الهی و اهل‌بیت(علیهم‌السلام) و بسیار غنی باشد، بنابراین تفکر انقلاب و امام(ره) باید دستمایه رسانه‌هایی نظیر رادیو گفت‌وگو قرار گیرد. انقلاب اسلامی منادی فرهنگ دینی است که نوع نگاه به خانواده، سالمندان، اقشار ضعیف و همیاری، جزء مؤلفه‌های برترساز رسانه و خاصه رادیو گفت‌وگو برای هرچه بالاتر بردن تراز نظام و کشور است. ان‌شاءالله رادیو گفت‌وگو با ابتکارات و خلاقیت‌های روزافزون شاهد بالندگی و تأثیرگذاری بیشتر باشد. (سردار رمضان‌شریف- سخنگوی سپاه)

ادب سیاسی رادیو گفت‌و‌گو

بدون اغراق رادیو گفت‌وگو یکی از موفق‌ترین‌ها در میان دیگر شبکه‌های صدای جمهوری اسلامی ایران است. چنانچه همکاران وسیع و پرشمار ما در حوزه سیاست همواره به نیکی از این رادیو یاد می‌کنند که توانسته در این 14 سال جای خود را در بین اندیشمندان و نخبگان باز کند. امروزه با گسترش سبک و سیاق تبلیغات کمتر کسی فرصت دیدن و شنیدن می‌یابد و در این فضا، موفق‌بودن یک رادیو بسیار اهمیت دارد.

قدم اول، محتوای برنامه‌های رادیو گفت‌وگو است که موجب رغبت در شنونده می‌شود. نکته مهم دوم ادبی است که از سوی دعوت‌کنندگان و دست‌اندرکاران شاهد آنیم و همواره ادب سیاسی در میان دعوت‌کنندگان وجود دارد. همچنین موضوعات مطرح شده در این برنامه، مورد نیاز مخاطب امروز است. برنامه‌های رادیو گفت‌وگو بسیار پُرمحتوا بوده و همین امر موجب جلب و جذب شنوندگان پرشمار شده است. (علی محمد بشارتی- وزیر اسبق کشور)

مشاهیر ادب و فرهنگ را معرفی کنید

رادیو گفت‌وگو مسئولیتی دشوار دارد. این شبکه با رقبایی وارد میدان شده که رقابت و تلاش را بر مبنای جذب مخاطب حداکثری گذاشته و در عین حال، این مخاطبان‌اند که رسانه‌ها را مدیریت می‌کنند و این رویه، سمّی مهلک است.

رادیو گفت‌وگو اما مسئولیتی بس مهم‌تر دارد. در وهله نخست موضوعات مختلف است که در این شبکه مورد تضارب آرا و بحث و نظرهای فرهیختگان قرار می‌گیرد و چه بسا موردنظر مخاطب قرار نگیرد و تفاوت عمده رادیو گفت‌وگو با سایر رسانه‌ها در همین است.

رسانه‌ها عموماً از احساسات مخاطب خود سوء استفاده می‌کنند اما رادیو گفت‌وگو بر اساس مصلحت کشور دست به برنامه‌سازی می‌زند.

از دیگر سو بسیاری چهره‌های بزرگ در حوزه ادب و هنر همچنان ناشناخته‌اند. شایسته است رادیو گفت‌وگو بیشتر در شناساندن این چهره‌ها به جامعه نخبگانی بکوشد. (رئیس حوزه هنری)

منویات رهبری؛ شاخص رادیو گفت‌و‌گو

با نگاهی به نقش رادیو گفت‌وگو به چند نکته اساسی می‌رسیم که این رادیو موضوعات را تخصصی و علمی می‌نگرد که اقدامی بس ارزشمند است. همچنین شاخص مدیران و برنامه‌نویسان در قالب برنامه و مباحث، بر اساس فرمایشات و رهنمودهای رهبری است. در تمامی تصمیم‌سازی‌های خود این وظیفه همگانی را بر اساس رهنمودهای آیت‌الله خامنه‌ای پیگیری می‌کند.

سیاست کرامت برای عظمت کشور و ملت به کار می‌رود؛ ولو آنکه تعدادی افراد جامعه تمایلی بدان نشان ندهند؛ همچنین سیاست جماعت، تدبیر کار مردم را پیگیری و تدوین می‌کند و به تعبیری سیاست مردم سالاری یا دموکراسی تلقی می‌شود.

تدوین برنامه‌ها باید براساس اندیشه‌های امام (ره) و رهبری باشد؛ چرا که این اندیشه‌ها نو، گسترده و جامع است و امروز محققین و پژوهشگران مطرح جهان تئوری مدیریتی خود را بر این اساس طراحی می‌کنند. رادیو گفت‌وگو در مباحث خود، چنین رویکردی داشته‌اند. همچنین این رادیو شبکه‌ای از همکاران تخصصی همراه خود دارد که شامل متخصصان و تحلیلگران است که گردآوری این مجموعه کاری بسیار بزرگ است که نشان از دقت در تدوین برنامه‌ها است. رادیو گفت‌وگو به‌دلیل رسالتی که در تبیین موضوعات دارد، همواره منویات رهبری را شاخص قرار داده و هدایت پرسش‌گری‌ها را در این بستر راهبری می‌کند. (محمدحسن نامی- وزیر اسبق ارتباطات)

گفت‌وگو راهی برای آموختن و درک حقایق است و مسیر روشنگری و هدایت جز از راه گفت‌وگو و نشر عقاید صحیح طی نمی‌شود. انبیای الهی، ابنای بشر را با کلام و کتاب به سوی حق و معرفت رهنمون ساختند و با دلیل و برهان قاطع، رشد و غَیّ را از یکدیگر جدا کردند.

عیب و هنر مردان در گفت‌وگو روشن می‌شود و صفای باطن و گوهر درون به کلام تجلی می‌یابد. با گفت‌‌وگو اندیشه‌ها نمایان می‌‌شود و تضارب‌آرا، به فکر انسان عمق می‌بخشد. دل‌ها با سخن لطیف جمع می‌‌شود و بساط تفرقه از میان رخت برمی‌بندد.

در چهاردهمین سالگرد تأسیس رادیو گفت‌وگو به همه دست‌اندرکاران این شبکه که رسالتی چنین مهم و نیک برعهده دارند خداقوت می‌گویم و آرزوی توفیق و سربلندی آنان را دارم. (عباسعلی کدخدایی- قائم مقام دبیر و سخنگوی شورای نگهبان)

دسترسی سریع