خبرگزاری دفاع مقدس: چرا تخصیص بیشتر بودجه برای فرزندآوری مغفول ماند؟

«سید هادی کسائی‌زاده» ضمن تاکید بر اینکه نباید بدبختی‌های خودمان را گردن دشمن بیاندازیم، گفت: باید از بودجه امنیت ملی، بودجه دفاعی و بودجه نفت‌مان برای فرزندآوری جمعیت اختصاص داده شود، اما این کار در مجلس انجام نشده و دولت هم اهمال کرده است

1399/02/29
|
10:15

به گزارش گروه سایر رسانه‌های دفاع‌پرس، برنامه «جمعیت، حال، آینده» رادیو «گفت‌وگو» با موضوع بازخوانی محتوایی مفاد سیاست‌های کلی جمعیت و نقد طرح جامعه جمعیت و تعالی خانواده در مجلس‌ شورای‌ اسلامی و با حضور «سید هادی کسائی‌زاده» خبرنگار و سردبیر خبرگزاری جامعه به روی آنتن رفت.

سید هادی کسائی زاده به دلایل کاهش سریع جمعیت در کشور اشاره کرد و اظهار داشت: در سال 1369 شورای «تحدید موالید» را ایجاد کردیم که ریاست آن بر عهده وزارت بهداشت وقت بود. سال 1370 اداره کل جهت و تنظیم خانواده تشکیل شد و از سال 1372 قانون تنظیم خانواده به تصویب رسید. از طرفی تبلیغات رایگان برای وازکتومی و همچنین هر چیزی که مانع فرزندآوری بود، شروع شد. تا اینکه رهبر انقلاب به این قضیه اشاره کردند و فرمودند کار اشتباهی صورت گرفته است.

وی با اشاره به اینکه طی 30 سال آینده بیش از 30 میلیون نفر از جمعیت ما بالای سی سال سن خواهند داشت، به راه‌های ترویج فرزندآوری پرداخت و گفت: اینکه بخواهیم بگوییم بهترین راه تشویق فرزندآوری، ازدواج است کار اشتباهی است، چون ما در ازدواج‌هایمان هم مشکل داریم. از یک طرف افزایش اعتیاد، طلاق‌های عاطفی و از طرف دیگر افزایش خرید و فروش حیوانات خانگی نشان از مشکلات پنهانی دارد که باید در جهت رفع آن‌ها اقدامات فرهنگی انجام دهیم.

سردبیر خبرگزاری جامعه با انتقاد از رفتار مجریان رسانه‌ها و سلبریتی‌ها که در سنین بالا ازدواج می‌کنند، این حرکت را نوعی تشویق جوانان به ازدواج نکردن و تشکیل ندادن خانواده بیان کرد.

وی با اشاره به اینکه رشد جمعیت ایران در سال 1425 بر اساس آمار‌ها منفی می‌شود، اظهار کرد: دلیل منفی بودن رشد جمعیت این است که در سال 1394 تعداد تولد‌ها یک میلیون و 570 هزار نفر بود و در سال 1398 این میزان به یک میلیون و 196 هزار نفر رسیده است. یعنی ما 374 تا کودک کمتر در کشور در چهار سال گذشته فرزندآوری داشتیم.

کسائی‌زاده با اشاره به اقدامات کشور‌های دیگر برای رشد جمعیت، گفت: رئیس جمهور روسیه خانواده‌هایی را که پرجمعیت هستند و هفت یا هشت فرزند دارند هر ماه به کاخ کرملین دعوت می‌کند و آن‌ها را تشویق می‌کند.

فرانسه پنج درصد بودجه ناخالصش را به فرزندآوری اختصاص داده است. دانمارک شعاری را ایجاد کرده با عنوان اینکه «به خاطر دانمارک این کار را بکن»، سنگاپور در تقویمش شب فرزندآوری دارد، اما ما در 30 اردیبهشت تنها «روز جمعیت» مطرح شده و بعد تمام می‌شود و هیچ لوگو و آرمی نداریم.

این خبرنگار ضمن تاکید بر اینکه نباید بدبختی‌های خودمان را گردن دشمن بیاندازیم، در عین حال گفت: ما 200 هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی داریم چه ربطی به دشمن دارد؟ کشور ما پول دارد فقط این منابع درست تخصیص داده نمی‌شود و دستگاه‌های نظارتی‌مان درست عمل نمی‌کنند. باید از بودجه امنیت ملی، بودجه دفاعی و بودجه نفت‌مان برای فرزندآوری جمعیت اختصاص داده شود، اما این کار در مجلس انجام نشده و دولت هم اهمال کرده است.

سردبیر خبرگزاری جامعه به راهکار‌های تشویق خانواده‌ها به فرزندآوری اشاره و عنوان کرد: رفع مشکل اقتصادی خانواده‌هایی که می‌خواهیم بارور شوند، انجام مشوق‌های فرزندآوری، مدیریت بحران در بحث سزارین، جلوگیری از سقط جنین، درمان زوج‌های نابارور، تامین هزینه مهدکودک فرزندان سوم و چهارم به بعد توسط دولت، پرداخت بیمه تامین اجتماعی فرزند سوم یا چهارم و اشتغال یک نفر از اعضای خانواده توسط دولت از جمله اقداماتی است که می‌توان برای تشویق خانواده‌ها به فرزندآوری انجام داد.

دسترسی سریع