وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: معیار تخصیص اعتبار و ارزیابی عملکرد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، میزان اثرگذاری در حوزه فضای مجازی است

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام کرد:با دستور سید عباس صالحی برای سال جاری معیار تخصیص اعتبار و ارزیابی عملکرد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی براساس برنامه‌های معاونت‌های این وزارتخانه در فضای مجازی خواهد بود

1399/03/13
|
14:15

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، همایون امیرزاده در گفت‌وگوی زنده با رادیو گفت‌گو در خصوص اقدامات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ایام کرونا گفت: از زمان شیوع ویروس کرونا و دستورات ستاد ملی مقابله با کرونا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سریعا سیاست‌گذاری‌های خود برای این ایام را در قالب راهبری رسانه و فضای مجازی، ترویج و ارتقای سطح مصرف فرهنگی جامعه در ایام فاصله‌گذاری اجتماعی، ترغیب و تشویق مردم به ماندن در خانه از طریق انتشار و دسترسی به محتواهای متنوع فرهنگی، هنری، رسانه‌ای و آموزشی در فضای مجازی و استفاده حداکثری از ظرفیت هنرمندان و اهالی فرهنگ آغاز کرد.

وی ادامه داد: همچنین مدیریت کمیته اطلاع‌رسانی ستاد ملی (اطلاع‌رسانی و مقابله با شایعات)، برگزاری اجراهای فرهنگی هنری (کنسرت، تئاتر و ... به صورت برخط در فضای مجازی)، برگزاری جشنواره‌ها، پویش‌ها و رویدادهای فرهنگی در فضای مجازی و تولید و انتشار آرشیوهای هنری و شبکه‌سازی و راهبری تولید و انتشار محتوا در فضای مجازی به منظور مدیریت جو روانی در دستور کار وزارتخانه متبوع قرار گرفت.

امیرزاده یادآور شد: در دوران کرونا حمایت از کتاب و کتابخوانی، اتخاذ تصمیمات مراقبتی و پیشگیرانه در حوزه سینما و عرضه محصولات سینمایی در فضای مجازی، مشارکت‌جویی از اهالی فرهنگ و هنر برای تولید محتواهای هنری و آموزشی و حمایت از تولید و عرضه محتواهای دینی در دستور کار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بود.

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: حمایت از کسب و کارهای فرهنگی، توجه به مسائل معیشتی و حمایتی از اصحاب فرهنگ و هنر، تمهید و اجرای دستورالعمل‌های بهداشتی و مراقبتی در خانواده بزرگ وزارتخانه و تقویت ارائه خدمات در بستر دولت الکترونیک و تشویق به ایفای مسئولیت اجتماعی اهالی فرهنگ و هنر و مشارکت در امور همیاری و فعالیت خیرخواهانه از دیگر برنامه‌های این وزارتخانه در ایام کرونا بوده است.

وی در مورد اقدامات این وزارتخانه در دوران پس از کرونا نیز خاطرنشان کرد: براساس یافته‌های پژوهشی و تحقیقاتی به عمل آمده بازگشت به شرایط پیش از کرون امکان‌پذیر نیست، به عبارتی دیگر مناسبات امروز تغییر پیدا کرده و این تنها مختص کشور ما نیست، با این شرایط فضای مجازی یک فضای امن برای تبادل اطلاعات و ارائه مصرف فرهنگی محسوب می‌شود.

امیرزاده ابراز داشت: طبیعتا بخشی از فعالیت‌های ما از این پس باید در فضای مجازی برگزار شود. با شرایط موجود برغم نیاز به تمهیدات ویژه برای حضور جدی‌تر و اثرگذارتر در عرصه فضای مجازی نیاز به یک شبکه‌سازی دولتی نیز احساس می‌شود.

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: برای مثال در تئاتر برخط یا کنسرت آنلاین اگر شهرداری تهران در کنار ما قرار نمی‌گرفت یا صدا و سیما با شکبه‌های تعاملی خود حضور پیدا نکرده و هنرمندان ما را یاری نمی‌کردند این اتفاقات شکل نمی‌گرفت، از این پس اگر ما انتظار حضور پررنگ‌تر در فضای مجازی را داریم باید دستگاه‌های دولتی و حاکمیتی تسهیل‌گری داشته باشند، به این معنا که همه باید در کنار هم قرار بگیرند و اگر قرار است برای تولید فرهنگی جامعه یک گروه در فضای مجازی فعالیت کند همه در کنار هم باشند.

وی در پایان گفت: موضوع شبکه‌سازی در فضای مجازی بسیار اهمیت پیدا کرده است، در همین ایام کرونا هنرمندان در بخش‌های مختلف 24 پویش در حوزه‌های مختلف تشکیل دادند که این برای اولین بار رقم خورد و تجربه شیرینی بود.

دسترسی سریع