خبرگزاری فارس: ترامپ نمادی از آمریکای واقعی است

یک تحلیلگر رسانه گفت: امروز ترامپ نمادی از دیرینه خواهان آمریکایی است، او نمادی از آمریکای واقعی است؛ در حالیکه رسانه‌های این کشور تا کنون تلاش کردند هویت واقعی آمریکا را بپوشانند.

1399/03/13
|
14:28

مهدی خانعلی زاده تحلیلگر رسانه،‌ در گفت و گو با خبرنگار رسانه خبرگزاری فارس، با اشاره به اینکه واکنش رسانه ای مقامات کاخ سفید به اعتراضات امریکا تعجب آور است، گفت: لغو برده داری هیچگاه در آمریکا رخ نداد؛ بلکه کاربری برده ها تغییر کرده است. چنانچه رسانه های این کشور زمانی روایتگر این قضیه بودند که ایالات جنوبی امریکا نیازمند برده و ایالات شمالی خواستار کارگر بودند و لذا آبراهام لینکلن نحوه استفاده از برده را در آمریکا تغییر داد.

وی افزود: امروز دونالد ترامپ نمادی از دیرینه خواهان آمریکایی است و لذا در سانه های این کشور ادعا کرده است در صورت مواجهه با سیاه پوستان، با سگ های وحشی یا اسلحه استقبال می کند و چنین شخصی، نمادی از آمریکای واقعی است؛ در حالیکه رسانه های این کشور تا کنون تلاش کردند هویت واقعی آمریکا را بپوشانند.

این تحلیل گر رسانه یادآور شد: در تاریخ آمریکا قانونی مصوب شد که اجازه داد سیاه پوستان وارد دانشگاه شوند و بعد از آن رئیس یکی از دانشگاه ها در ایالت مرکزی درهای دانشگاه خود را با کاهگل پوشاند و این قضیه را به راحتی رسانه ای کرد. در بدنه داخلی آمریکا اما این اتفاق نیفتاد و درست بر همین اساس فیلم «رویای نژاد پرستی در آمریکا» جایزه دریافت کرده است.

وی با بیان اینکه رسانه های این کشور عقاید نژاد پرستانه را می پوشانند، گفت: با روی کار آمدن ترامپ، مشکل و ضعف آمریکا را ناظر بر شهروندان درجه دو –سیاهان- دانستند و این ها فقط با اقلیت هایی نظیر مکزیکی ها، ایرانی ها، اسپانیایی تبارها و سیاهان مشکل دارند.

خانعلی زاده اظهار داشت: پس از قتل «جورج فلوید» همه کشورها اعلام کردند دولت آمریکا نژاد پرست است که گامی رو به جلو برای تضعیف قدرت نرم و جنگ رسانه ای امریکاست؛ بنابراین اگر فردا آمریکایی ها بیانیه ای در حوزه نژاد پرستی توئیت کند، با علامت های سوال بسیاری مواجه می شود.

وی یادآور شد: رئیس جمهور آمریکا در 7 دهه گذشته رسما اعلام کرده بود پایان دموکراسی در آمریکا را اعلام می کنیم و تأکید کرد دموکراسی برای تأمین منافع این کشور امکان پذیر نیست.

این تحلیلگر رسانه ادامه داد: آمریکا سال ها فاقد دموکراسی است و مسئولان این کشور نیز به این مسأله اذعان و ادعا دارند این سیستم کارآمد بوده و مورد تأیید مردم است، اما قضایای اخیر نشان می دهد نه تنها این سیستم کارآمد نبوده بلکه مورد تأیید هم نیست.

وی بیان کرد: امروز برخی رسانه های آمریکایی آب و تاب این قضیه را افزایش می دهند؛ چراکه می خواهند بر آتش دعواهای سیاسی در آمریکا بدمند. رسانه های دموکرات تأثیر بیشتری در مدیریت سیاسی این کشور دارند، اما در حال حاضر رسانه های منتسب به طیف دموکرات این جریان را برای جمع کردن رأی انتخاباتی آب و تاب می دهند.

خانعلی زاده به واکنش توئیتری وزیر خارجه کشورمان به دروغ پردازی مسئولان آمریکایی در رسانه های معاند این کشور اشاره کرد و گفت: روز گذشته زمانی که ظریف توئیتی درباره ماجرای آمریکا منتشر کرد، یکی از سرشناسان آمریکایی اعلام کرد این مسئله مختص کشور ماست و ربطی به شما ندارد؛ بنابراین مشاهده می کنید که برخی از مسئولان آمریکایی سعی دارند با ورود به جریان رسانه ای بر خشم مردم دامن زده و در مقابل رقبای انتخاباتی بایستند.

وی خاطرنشان کرد: مراسم اسکار سال گذشته به یکی از بازیگران سیاه پوست هالیوود اشاره داشت، اما این کار چه تأثیری داشت؟ باز هم در آمریکا شاهد بودیم یک سیاه پوست کتک می خورد و به قتل می رسد؛ بنابراین این قبیل اقدامات رسانه ای هیچ فایده ای برای سیاه پوستان ندارد؛ چون این قضیه نهادینه شده است.

این تحلیلگر رسانه در پایان خاطرنشان کرد: امروز دموکرات ها با سوء استفاده از جریان رسانه ای از وضعیت وخیم ترامپ پرده برداری می کنند، اما تجربه های قبلی نشان داده جمهوری خواهان نژاد پرستانی هستند که به راحتی این قضیه را رسانه ای می کنند، اما دموکرات ها این مسأله را کتمان می کنند.

دسترسی سریع