پایگاه خبری گسترش نیوز: امکان استعلام قیمت 160 کالا فراهم شد

مدیرکل دفتر مطالعات وبرنامه‌ریزی سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، سامانه اینترنتی124 را راهکاری مطمئن برای آگاهی مردم از قیمت و جزییات کالا و خدمات قبل از اقدام به خرید معرفی کرد.

1399/04/02
|
08:55

مهرداد ایزدی در ارتباط زنده تلفنی با بخش "با سخنگویان" برنامه "رویداد" حمایت از مصرف‌کننده را حمایت از تولید‌کننده واقعی دانست و گفت: این دو تفاوتی ندارند و هر دو در جهت اعتلای کشور حرکت می‌کنند.

وی افزود: تولید‌کننده باید محصول را با قیمت مناسب عرضه کرده و مصرف‌کننده هم از قیمت و کیفیت کالا راضی باشد و در این میان کالای قاچاق مشکل زا است.

مدیرکل دفتر مطالعات وبرنامه‌ریزی سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان یکی از مهم‌ترین رویکردهای این سازمان را مبارزه با قاچاق دانست و افزود: مصرف‌کننده باید مطمئن باشد کالا با خدمات پس از فروش به‌دستش می‌رسد و تولید‌کننده ایرانی در این میان حق واقعی مصرف‌کننده داخلی را اعاده می‌کند.

معرفی 160 قلم کالا با درج قیمت در 124

ایزدی با بیان اینکه سازمان حمایت در کنار تعزیرات پیگیر این حق بوده و حقوق مصرف‌کننده را اعاده می‌نماید، سامانه‌های درج قیمت را در راستای حمایت از مردم دانست و گفت: به عنوان مثال لوازم خانگی دارای بیش از 10 هزار مدل در بازار داخلی است؛ بنابراین سامانه اینترنتی 124 قیمت 160 قلم کالا را با درج قیمت به مردم معرفی می‌کند.

وی با بیان اینکه این سامانه دو امکانِ درجِ گروه کالایی و خدمات را در اختیار مخاطب قرار می‌دهد، غلات، روغن، پروتئین، لبنیات، میوه و صیفی، مواد غذایی و نهاده‌ها و نیز مجموعه لوازم بهداشتی، لوازم خانگی، لاستیک و... را از مجموعه هایی دانست که با درج قیمت در این سامانه معرفی شده‌اند.

مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی سازمان حمایت، گفت: این سامانه تنها کالای تولید داخل را به نمایش می‌گذارد و این مسئله از ویژگی‌های سامانه 124 است.

ایزدی رنج قیمتی کالا را در این سامانه از دیگر خصیصه‌ها دانست که ویژگی‌های جزئی کالا را بر اساس قیمت در اختیار مصرف‌کننده قرار می‌دهد.

وی با اعلام اینکه سایت قدیمی 124، قیمت‌ها را کاملا به تفکیک و با ذکر خوداظهاری درج کرده است، افزود: این سامانه تمام ویژگی‌های کالاها را نمایش می‌دهد.

ایزدی ادامه داد: ما از نظر قانون دستورالعمل قیمت‌گذاری کالا و خدمات را در اختیار داریم؛ قانون می‌گوید برخی کالاها نظیر نان، برنج وارداتی یا شکر دارای قیمت مصوب هستند و مغازه‌ها نمی‌توانند در این حوزه دخالت کنند.

وی در اینباره توضیح داد: دولت برای واردات مواد اولیه یارانه تخصیص داده و لذا کالا باید با قیمت مصوب به فروش برسد.

ایزدی در عین حال گفت: برخی کالا‌ها مشمول قیمت‌گذاری بر اساس بند دوم دستورالعمل هیات تعیین قیمت‌ها می‌شوند؛ بنابراین شرکت‌ها از جمله لوازم خانگی‌ها باید بر اساس این دستورالعمل کالای خود را قیمت‌گذاری کنند.

وی تاکید کرد بررسی لازم برای تعیین قیمت مناسب از سوی ناظران صورت می‌گیرد و گفت: در سامانه 124 شکایات مردمی به‌صورت روزانه بررسی شده و پاسخ داده می‌شود.

ایزدی افزود: بیش از 95درصد مردم پاسخ خود را دریافت کرده و مشخص شده است فروشنده مورد نظر شکایت، مرتکب تخلف شده است یا خیر!

دسترسی سریع