سازمان حمایت مصرف كنندگان وتولیدكنندگان: قبل از خرید سری به 124 بزنید

مدیرکل دفترمطالعات وبرنامه ریزی سازمان حمایت، سامانه اینترنتی124 را راهکاری مطمئن برای آگاهی مردم ازقیمت وجزئیات کالا وخدمات قبل از اقدام به خرید معرفی کرد.

1399/04/04
|
13:03

مهرداد ایزدی در ارتباط زنده تلفنی با بخش "باسخنگویان" برنامه "رویداد" حمایت از مصرف کننده را حمایت از تولید کننده واقعی دانست و گفت: این دو تفاوتی ندارند و هر دو در جهت اعتلای کشور حرکت می کنند .

وی افزود: تولید کننده باید محصول را با قیمت مناسب عرضه کرده و مصرف کننده هم از قیمت و کیفیت کالا راضی باشد و در این میان کالای قاچاق مشکل زاست .

ایزدی یکی از مهم ترین رویکردهای این سازمان را مبارزه با قاچاق دانست و افزود: مصرف کننده باید مطمئن باشد کالا با خدمات پس از فروش بدستش می رسد و تولید کننده ایرانی در این میان حق واقعی مصرف کننده داخلی را اعاده می کند .

وی با بیان اینکه سازمان حمایت در کنار تعزیرات پیگیر این حق بوده و حقوق مصرف کننده را اعاده می نماید، سامانه های درج قیمت را در راستای حمایت از مردم دانست و گفت: بعنوان مثال لوازم خانگی دارای بیش از 10 هزار مدل در بازار داخلی است؛ بنابراین سامانه اینترنتی 124 به آدرس https://www, 124 .ir ؛ 160 قلم کالا را با درج قیمت به مردم معرفی می کند .

ایزدی با بیان اینکه این سامانه دو امکانِ درجِ گروه کالایی و خدمات را در اختیار مخاطب قرار می دهد، غلات، روغن، پروتئین، لبنیات، میوه و صیفی، مواد غذایی و نهاده ها و نیز مجموعه لوازم بهداشتی، لوازم خانگی، لاستیک و. .. را از مجموعه هایی دانست که با درج قیمت در این سامانه معرفی شده اند .

مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه ریزی سازمان حمایت گفت: این سامانه تنها کالای تولید داخل را به نمایش می گذارد و این مسئله از ویژگی های سامانه 124 است .

ایزدی رنج قیمتی کالا را در این سامانه از دیگر خصیصه ها دانست که ویژگی های جزئی کالا را بر اساس قیمت در اختیار مصرف کننده قرار می دهد .

وی با اعلام اینکه سایت قدیمی 124، قیمت ها را کاملا به تفکیک و با ذکر خوداظهاری درج کرده است، افزود: این سامانه تمام ویژگی های کالاها را نمایش می دهد .

ایزدی ادامه داد: ما از نظر قانون دستورالعمل قیمت گذاری کالا و خدمات را در اختیار داریم؛ قانون می گوید برخی کالاها نظیر نان، برنج وارداتی یا شکر دارای قیمت مصوب هستند و مغازه ها نمی توانند در این حوزه دخالت کنند .

وی در اینباره توضیح داد: دولت برای واردات مواد اولیه یارانه تخصیص داده و لذا کالا باید با قیمت مصوب به فروش برسد .

ایزدی در عین حال گفت: برخی کالا ها مشمول قیمت گذاری بر اساس بند دوم دستورالعمل هیئت تعیین قیمت ها می شوند؛ بنابراین شرکت ها از جمله لوازم خانگی ها باید بر اساس این دستورالعمل کالای خود را قیمت گذاری کنند .

وی تاکید کرد بررسی لازم برای تعیین قیمت مناسب از سوی ناظران صورت می گیرد و گفت: در سامانه 124 شکایات مردمی بصورت روزانه بررسی شده و پاسخ داده می شود .

ایزدی افزود: بیش از 95درصد مردم پاسخ خود را دریافت کرده و مشخص شده است فروشنده مورد نظر شکایت، مرتکب تخلف شده است یا خیر!

دسترسی سریع