خبرگزاری صدا و سیما: تلاش ایران برای محاکمه ترامپ ادامه دارد

سخنگوی قوه قضاییه: دستگاه قضا خونخواه شهید سلیمانی است و پیگیری‌ها حتی بعد از پایان ریاست جمهوری ترامپ ادامه دارد.

1399/04/15
|
11:50

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفتگو، غلامحسین اسماعیلی سخنگو قوه قضاییه در برنامه صبح و گفتگو در پاسخ به سوالی درباره اینکه سرنوشت صدور کیفرخواست دونالد ترامپ چه می‌شود، تأکید کرد: پیگیری موضوع پرونده ترامپ را دنبال می‌کنیم، هر چند ممکن است با کشورمان در این زمینه همکاری نشود، اما چون رئیس جمهور آمریکا اقدام تروریستی انجام داده و جنایتکار است بر این نظر هستیم که او پاسخگوی اقدامات اخیر باشد.

وی افزود: پیگیری این موضوع چه الان و چه بعد از دوره ریاست جمهوری ترامپ دنبال می‌شود و خونخواه شهید قاسم سلیمانی هستیم. از دستیابی به نتیجه مأیوس نیستیم. حداقل این پیگیری باعث می‌شود تا نزد افکار عمومی و مجامع حقوقی جهانی آگاه سازی نسبت به جنایت ترامپ صورت گیرد.
اسماعیلی افزود: پیشگیری از وقوع جرم اگر چه در قانون اساسی به عنوان وظیفه قوه قضاییه درج شده، اما به اذعان نخبگان و متولیان امر و همچنین فرمایش مقام معظم رهبری یک موضوع فراقوه‌ای است؛ بنابراین همه قوا باید در این بخش ایفای وظیفه کنند.

سخنگوی قوه قضاییه در ادامه با بیان اینکه در دوره اخیر مدیریت قوه قضاییه در بخش‌های مختلف به ویژه در حوزه حقوق عمومی و معوقات بانکی ورود جدی کردیم، گفت: این موضوع در بخش قضایی و غیرقضایی دنبال می‌شود. در همین رابطه ارقام قابل توجهی از مطالبات بانک‌ها با بهره گیری از وثایق و اموال و املاک وصول شده است.

وی افزود: دادگاه‌هایی که در شعب ویژه قضایی رسیدگی جرایم اقتصادی دنبال می‌شود مربوط به بانک هاست، در خردادماه 12 هزار میلیارد تومان از بدهی یکی از گروه‌های بدهکار بانکی را با پیگیری وصول کردیم. این موضوع در پرونده‌های مختلف در حال انجام است.

اسماعیلی با اشاره به اینکه آنچه از سوی بانک مرکزی اعلام می‌شود جزء اولویت‌های کاری مان است، گفت: در سال اخیر و سال گذشته مجموعه مدیریت بانک مرکزی هم ورود پیدا کرد که در زمینه بدهی‌ها و افرادی که ارز دریافت کردند و همچنین افرادی که صادرات کردند و ارز صادراتی را وارد نکردند، می‌باشد. در زمینه بیت المال و حقوق عمومی هم تلاش می‌کنیم و تا کنون موفقیت‌های زیادی داشتیم.

وی با بیان اینکه هرجا به ما موضوعی اعلام شود، موضوعات را رسیدگی می‌کنیم، در بخش دیگری ادامه داد: مجازات افراد مختلف را لازم می‌دانیم و مجازات باید عبرت آموز باشد، اما مهم‌تر از مجازات بازگشت اموال به تاراج رفته است.

برخی کشور‌های خارجی با قوه قضائیه همکاری ندارند

سخنگوی قوه قضاییه درباره برخی متهمان اقتصادی همچون خاوری و حضورش در کشور کانادا، گفت: در برخی موارد کشور‌های دیگر همکاری ندارند، [اشاره به استرداد این افراد] در زمینه استرداد مجرمان، اما با پیگیری‌هایی که انجام شده تعداد زیادی از متهمان به ویژه افرادی که در مظان اتهام بودند با همکاری پلیس بین الملل به ایران برگشته اند؛ سه روز قبل هم یک مجرم به کشور برگشت داده شد.

وی با بیان اینکه کشور‌های خارجی برخلاف ادعایی که انجام می‌دهند در ادعای خود ثابت نیستند، گفت: با وجود بدقولی کشور‌های دیگر کوتاه نیامده ایم و مطمئن هستیم که یک روز همه این افراد باید برگردند و پاسخگوی اعمالشان باشند.

جرایم اقتصادی پیگیری می‌شود

اسماعیلی سپس گفت: قوه قضاییه در تهران مجتمع ویژه جرایم اقتصادی را راه اندازی کرد که این موضوع براساس استجازه از رهبر بود. در این مجتمع رسیدگی به جرایمی همچون پولشویی انجام می‌شود. این مجمتع همچنین در زمینه مسائل ارزی، پولی، بانکی و ... مشاورانی دارد. در این حوزه ضابطان قضایی تخصصی حضور دارند و فعالیت این مجتمع پاسخی به مطالبات مردمی است.

سخنگوی قوه قضاییه با بیان اینکه الان زود ا

ست تا به انتخابات سال بعد وارد شویم، برنامه‌های قوه قضاییه را در هر زمان متناسب با شرایط کشور عنوان کرد و به طرح این موضوع پرداخت که الان برای شرایط کرونا و پساکرونا برنامه‌هایی داریم و ادامه داد: در شرایط تحریم و شرایط مختلف آنچه وظیفه مان است اجرای مقررات و قوانین است.

مبارزه با گرانفروشی و احتکار اولویت کشور

وی یکی از وظایف قوه قضاییه را رسیدگی به جرایم براساس حق، عدالت و قانون عنوان کرد و گفت: در شرایط کنونی کشور رسیدگی به گرانفروشی و احتکار را یک اولویت می‌دانیم. موضوعاتی که وظیفه اصلی رسیدگی به آن‌ها برعهده قوه مجریه و ستاد تنظیم بازار [اشاره به گرانفروشی] است، اما ما به صورت جزیره عمل نکرده و همه باید کنار هم باشیم.

وی با اشاره به اینکه امیدواریم هرچه زودتر ویروس منحوس کرونا از جامعه رخت بندد، تأکید کرد: وظیفه خودمان می‌دانیم با درک صحیح از شرایط کشور و اقتضائات وقتی مواجه با احتکار و گرانفروشی و... می‌شویم به ایفای وظایفمان بپردازیم. همان طور که در ابتدای کرونا عده‌ای مواد شوینده، ماسک و ... احتکار کردند که با آن‌ها برخورد شد و امروز دیگر دغدغه ماسک نداریم معتقدیم در سایه همدلی می‌توان از بروز آسیب‌ها پیشگیری کرد.

دسترسی سریع