تسنیم: آغاز دریافت فرم‌های هدایت تحصیلی/ انتخاب رشته دانش‌آموزان با دو ملاک

فرآیند انتخاب رشته دانش‌آموزان پایه نهم از امروز آغاز شد و مدارس به دانش‌آموزان اعلام کرده‌اند برای دریافت فرم انتخاب رشته مراجعه حضوری داشته باشند.

1399/04/25
|
10:53

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم ، آنگونه که مسئولان وزارت آموزش و پرورش، پیش از این وعده داده بودند، فرم هدایت تحصیلی دانش‌آموزان از امروز "دوشنبه 23 تیر" به دست آنها خواهد رسید.

اگر چه پیش از این مسعود شکوهی مدیرکل امور مشاوره وزارت آموزش و پرورش و علیرضا کاظمی معاون پرورشی و فرهنگی این وزارتخانه گفته بودند؛ دانش‌آموزان برای دریافت فرم هدایت تحصیلی نیازی به حضور فیزیکی در مدرسه ندارند و می‌توانند با مراجعه به سامانه همگام فرم را به صورت اینترنتی دریافت کنند، اما آنگونه که خانواده‌ها به تسنیم گفتند: هنوز دریافت فرم هدایت تحصیلی به صورت اینترنتی میسر نیست و هنوز این دسترسی از سوی وزارت آموزش و پرورش در سامانه همگام فراهم نشده است به همین دلیل مدارس به دانش‌آموزان می‌گویند برای دریافت فرم هدایت تحصیلی به صورت حضوری مراجعه کنند آن هم در شرایطی که وضعیت کرونا در کشور بدین شکل است و صدا و سیما و مسئولان وزارت بهداشت مردم را به ماندن در خانه و انجام کارها به صورت الکترونیک تشویق می‌کنند.

ملاک انتخاب رشته و ثبت‌نام دانش‌آموزان تنها براساس ظرفیت و عملکرد تحصیلی آنهاست.

رشته‌های ریاضی و معارف اسلامی و شاخه کاردانش با اولویت الف

نمون برگ هدایت تحصیلی دانش‌آموزان در شاخه کاردانش، رشته‌های ریاضی فیزیک، علوم و معارف اسلامی بر اساس اولویت "الف" صادر می‌شود.

منظر از اولویت "الف" یعنی اگر دانش‌آموزی کف نمره کتبی مورد نظر برای ورود به رشته ارائه شده را کسب کند بدون در نظر گرفتن ظرفیت منطقه، اولویت "الف" برای او ثبت می‌شود و می‌تواند در رشته دلخواه در صورت وجود آن رشته در منطقه ثبت‌نام کند.

نمون برگ هدایت تحصیلی دانش‌آموزان در شاخه فنی و حرفه‌ای و رشته‌های علوم تجربی و ادبیات و علوم انسانی براساس اولویت‌های (الف – ب) صادر می‌شود.

منظور از اولویت "ب" یعنی اینکه بر اساس میزان ظرفیت منطقه گروهی از دانش‌آموزان که نمرات کتبی تحصیلی‌شان بالاتر از دانش‌آموز بوده برابر ظرفیت اعلامی ثبت‌نام می‌کنند و در صورت انصراف آنها، دانش‌آموز با اولویت "ب" می‌تواند ثبت‌نام کند.

امتحان تعیین رشته در شهریور

طبق اعلام وزارت آموزش و پرورش دانش‌آموزانی که حد نصاب نمره را در یکی از شاخه‌ها، زمینه‌ها و رشته‌های تحصیلی در خرداد‌ماه کسب نکرده باشند، می‌توانند با تکمیل نمونه برگ درخواست تعیین رشته مجدداً نسبت به شرکت در امتحان تعیین رشته در شهریور‌ماه (‌هم‌زمان با امتحانات دانش‌آموزان تجدیدی‌) اقدام کنند.

کسب حد نصاب نمره شرط ورود به مدارس غیر دولتی

حد نصاب لازم برای ورود به هر رشته، بر اساس نمرات پایانی سه ساله دوره اول متوسطه در درس یا دروس مربوط، محاسبه می‌شود. در صورت کسب حد نصاب نمره، ورود دانش‌آموز به مدارس غیر دولتی بلا مانع بوده و در مدارس دولتی نیز در صورت وجود ظرفیت، امکان پذیر است.

به هر حال مسیر تحصیلی و در یک چشم‌انداز وسیع‌تر حتی سرنوشت و آینده شغلی بیش از یک میلیون نفر از دانش‌آموزان کشور با انتخاب رشته تحصیلی ‌آنها در پایه نهم و پایان دوره متوسطه اول رقم می‌خورد در همین رابطه پانته‌آ دُری معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش شهر تهران درباره هدایت تحصیلی دانش‌آموزان اظهار کرد: فرآیند هدایت تحصیلی و شغلی دانش‌آموز به جهت اینکه مسیر تحصیلی و شغلی او را رقم می‌زند دارای اهمیت است.

وی افزود: هدایت تحصیلی مبتنی بر انتخاب آزادانه و آگاهانه و شناختی که دانش‌آموز از خود، استعدادها و تمایلاتش دارد انجام می‌شود، در این فرآیند خانواده و مدرسه هم سهم به‌سزایی دارند. شناخت آینده، بازار کسب و کار و آنچه دانش‌آموز بعدها باید از آن به عنوان یک مهارت برای امرار معاش استفاده کند اهمیت افزوده‌ای به هدایت تحصیلی می‌دهد.

دُری گفت: وزارت آموزش و پرورش در همین سال تحصیلی دستورالعمل‌های مربوطه را ابلاغ کرده است البته شرایط کرونا و عدم حضور فیزیکی دانش‌آموزان در مدارس باعث شده است برخی فرایندها در فضای غیرحضوری انجام شود و با تفویض اختیار به مدارس و مناطق هدایت تحصیلی در فضای مجازی و شبکه دانش آموزی شاد در حال اجراست.

هدایت تحصیلی غیر حضوری

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش شهر تهران ادامه داد: امسال تجربه جدیدی را انجام می‌دهیم و آن هم اینکه جلسات چهره به چهره و حضوری به حداقل رسیده است. هدایت مشاوران، اطلاع‌رسانی، شناخت رشته‌ها و شاخه‌های تحصیلی بر بستر فضای مجازی که اتفاقاً دانش‌آموزان آن را بسیار دوست دارند اتفاق می‌افتد و شاید نتایج حتی بهتر از حالت فیزیکی و حضوری رقم بخورد.
وی با اشاره به اینکه از مهرماه هر سال پروژه هدایت تحصیلی آغاز می‌شود و با یک شیب رو به رشد در اسفند ماه آزمون‌های مشاوره‌ای انجام می‌شود، گفت: این روزها نیز فرم هدایت تحصیلی در حال صدور است.

اگر سهمیه رشته به دانش‌آموز نرسد صندلی‌های مدارس غیر دولتی فراهم است

وی درباره امکان ثبت‌نام دانش‌آموزان در رشته دلخواه خود در مدارس غیر دولتی، گفت: فرایند هدایت تحصیلی در مدارس دولتی و غیر دولتی همانند هم است و هیچ تفاوتی در بررسی‌های مشاوره‌ای و اعمال سوابق تحصیلی نیست چون سیستم این کار را انجام می‌دهد و کار به صورت دستی نیست اما یک تفاوت وجود دارد در پایه دهم مدارس دولتی به دلیل منابع و مشکلاتی که وجود دارد، صندلی‌های محدودی داریم البته ما اجبار نمی‌کنیم دانش‌آموز برای تحصیل در یک رشته خاص به مدرسه دولتی یا غیر دولتی برود اما وقتی برای دانش‌آموزان اولویت می‌گذاریم یعنی اگر فردی اولویت "ب" آورده است باید صبر کند ابتدا تکلیف اولویت "الف" متناسب با منابع و امکانات آموزش و پرورش روشن شود و اگر سهمیه رشته به دانش‌آموز نرسید صندلی‌های بخش غیردولتی برای او فراهم است.

دُری افزود: در مدارس خاص مانند مدارس نمونه دولتی و فرهنگ یک فرآیند دیگر هم اضافه می‌شود یعنی دانش‌آموز باید در آزمون ورودی شرکت کند یا برای مدارس شاهد در سامانه سجا ثبت‌نام کند؛ در مدارس خاص فرآیند هدایت تحصیلی دو متغیری است و دانش‌آموز باید هم امتیاز لازم برای ورود به رشته را بیاورد و هم در آزمون مدارس خاص پذیرفته شود.

وی درپاسخ به این پرسش که اگر هدایت تحصیلی درست انجام شود در حوزه اشتغال بسیاری از مسائل حل می شود و در اینباره رویکرد آموزش و پرورش به هنرستان ها بسیار مهم است، در این رابطه آیا مطابق برنامه ششم توسعه و سند تحول پیش می‌رویم؟ گفت: مطابق برنامه ششم توسعه آموزش و پرورش مکلف است 50 درصد از دانش‌آموزان دوره متوسطه را به دلیل نیاز آینده جامعه و بازار کسب و کار در شاخه فنی و حرفه‌ای وکاردانش ساماندهی کند. آموزش پرورش در الگوی توسعه متوازن به این سمت می‌رود و از این جهت منابع و ساختمان‌هایی به هنرستان‌ها اختصاص پیدا می‌کند و تجهیزات، امکانات، مواد مصرفی و معرفی رشته‌های جدید وجود دارد این اتفاقات با استفاده از برون سپاری یعنی متولیانی که در صنعت، کشاورزی، هنر و خدمات بیرون از مجموعه آموزش و پرورش وجود دارند و می‌توانند به ما کمک کنند انجام می‌شود.

دُری ادامه داد: اینکه با چه برنامه و سرعتی قرار است به اهداف برسیم تابعی از منابع است؛ اینکه دانش آموز از کجا شروع کند باید گفت به نظر می‌رسد جای یک چیز خالی است یعنی اگر از سیستم نمره محور فاصله بگیریم و قضاوت ما درباره شایستگی دانش‌آموز نمره‌ای نباشد آن وقت او می‌آموزد و می‌توانیم لذت یادگیری را به او بچشانیم و در فرآیند یادگیری به این نتیجه می‌رسد که آیا برای این رشته ساخته شده است یا خیر.

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش شهر تهران همچنین تصریح کرد: ممکن است دانش‌آموزی نمره درس علوم او 20 باشد اما این درس را دوست نداشته باشد چه چیزی باید کمک کند که دانش‌آموز، خانواده و معلم متوجه علایق شوند، فرایند یادگیری است که به همه کمک می‌کند. وقتی یک دانش‌آموز نمره ریاضی‌اش 20 یا 10 می‌شود همه فکر می‌کنند استعداد و توان درس ریاضی را دارد یا ندارد اما در دنیا این همه تنوع نداریم عموماً دانش‌آموزان یک دیپلم علوم می‌گیرند و از هر عنوان درسی مقداری می‌خوانند و این انتخاب مهم " انتخاب رشته" فقط در دو مدرسه معمولی و فنی قرار می‌گیرد.

وی اضافه کرد: به تغییر رشته به عنوان خسارت نگاه نمی‌کنم مهم این است انتخاب دوم دانش‌آموز آگاهانه و درست باشد و منجر به سردرگمی نشود. خانواده‌ها نیز از چشم و هم چشمی، کسب اطلاع از افراد ناآگاه خودداری کنند مرجع مشاوره و اطلاع رسانی باید فرد مورد تأیید باشد که کار را درست پیش می‌برد.

دُری در پاسخ به این پرسش که آیا سال آینده مدارس دایر خواهد بود؟ گفت: امیدواریم مدارس باز شوند چون مدرسه بدون دانش‌آموز معنایی پیدا نمی‌کند اما وزارت آموزش و پرورش سه راهبرد اصلی ارائه کرده است و جای نگرانی نیست. سه حالت وجود دارد، نخست اینکه وضعیت سفید می‌شود و همه چیز به حالت عادی برگشته و آموزش‌ها حضوری می‌شود البته باز هم از تجربه آموزش مجازی به عنوان مکمل استفاده می‌کنیم. حالت دوم این است که مثل شرایط بحرانی که برخی استانها هم اکنون با آن مواجه هستند و وضعیت قرمز است آموزش بر بستر فضای مجازی ادامه پیدا می‌کند و حالت سوم این است در شرایط زرد خواهیم بود که با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و پروتکلهای بهداشتی سیاست ترکیبی اعمال خواهد شد یعنی دانش‌آموزان بعضی روزها به مدرسه می‌آیند.

وی تأکید دارد: جای نگرانی نیست و آموزش وپرورش استان‌ها پیش بینی‌های لازم را انجام داده‌اند و هر زمان که سناریوها قابل تبدیل به هم باشد اتفاق می‌افتد و آن چه مسلم است جریان یادگیری متوقف نمی‌شود و ما از حالتی به حالت دیگر می‌رویم.

دسترسی سریع