تسنیم: راهکار کاهش فشارهای حداکثری آمریکا از زبان مهمانپرست

سخنگوی اسبق وزارت امور خارجه بابیان اینکه افزایش توان اقتصادی کشور منجربه افزایش اقتدار خواهد شد، گفت: با افزایش اقتدار می‌توانیم فشارهای آمریکا را بی تأثیر کنیم.

1399/04/30
|
15:12

به گزارش خبرگزاری تسنیم، «بدون خط خوردگی» رادیو گفت‌وگو در خصوص تفاوت های مقاومت حداکثری و مقاومت فعال در مقابل فشار حداکثری آمریکا با دکتر رامین مهمانپرست سخنگوی پیشین وزارت امور خارجه به صورت تلفنی گفتگو کرد.

رامین مهمانپرست با اشاره به مفاهیم مقاومت حداکثری و مقاومت فعال گفت: باید در مسیر دیپلماسی کشور، ترکیبی از هر دو را در نظر گرفت. اگر معنای مقاومت در مقابل فشارهای حداکثری آمریکا این باشد که این فشارها را خنثی و بی اثر و از تهدیدات و فشارها فرصت برای کشور ایجاد کنیم، باید از هر دو معنا استفاده کنیم.

وی افزود: مقامات آمریکایی با خروج خود از برجام نشان دادند به دنبال اهداف سیاسی هستند و به هیچ وجه به دنبال حل مسائل و بحران های بین المللی نیستند و هیچ تعهدی نمی توان برای مقامات آمریکایی حساب کرد. بنابراین برای اجرای برنامه های خود، بدون توجه به اینکه آمریکایی ها قصد دارند چه سیاستی پیش بگیرند، باید از درون همه ساختارهای اقتصادی را مورد بازنگری قرار دهیم.

سخنگوی پیشین وزارت امور خارجه کشورمان با بیان اینکه افزایش توان اقتصادی کشور منجر به افزایش اقتدار خواهد شد، عنوان کرد: با افزایش اقتدار می توانیم فشارهای آمریکا را بی تأثیر کنیم و برای این هدف مهم نیازمند استفاده از مقاومت حداکثری و مقاومت فعال هستیم.

وی با اشاره به فشار حداکثری آمریکا بر درآمدهای نفتی و ارزی ایران، عنوان کرد: در حال حاضر بهترین فرصت استفاده از شرایط است زیرا اقتصاد بدون نفت یک آرزوی دیرینه است و بارها مقام معظم رهبری بر آن تأکید کرده‌اند. بنابراین با یک فعالیت مناسب و هدفمند، و جایگزین کردن درآمدهای جدید و ایجاد یک اقتصاد پویا می توانیم در برابر فشارهای آمریکا مقاومت کنیم.

مهمانپرست با بیان اینکه برای برنامه‌ریزی بودجه کشور باید به منابع درآمدی توجه شود، گفت: منابع درآمدی ایران در طول سالیان گذشته و حتی قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، از فروش نفت بوده است و این وابستگی اقتصاد به نفت به مرور زمان به شکل ساختاری کشور را گرفتار کرده و دلیل اصلی این مسئله بزرگ بودن دولت است.

وی با اشاره به کوچک بودن بخش خصوصی در ایران اظهار کرد: وقتی این بخش کوچک باشد، حتماً نمی توانیم انتظار داشته باشیم، درآمدهای مالیاتی بودجه کشور را جبران کنیم و به ناچار به سراغ منابع دیگری مانند صندوق توسعه ملی، اوراق مشارکت و چاپ اسکناس می رویم که تورم و کاهش ارزش پول را به دنبال دارد.

سخنگوی پیشین وزارت امور خارجه ایران تاکید کرد: اگر به دنبال جدا کردن نفت از بودجه کشور هستیم باید ساختارهای اقتصادی و اداری دچار تحول شوند.

دسترسی سریع