روزنامه اطلاعات: تاوان سیاست‌های تولید بیشتر را نسل‌های بعدی خواهند پرداخت

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست،متوسط سالانه فرسایش خاک در ایران را 16 تن در هکتار (معادل هفت دهم میلیمتر عمق خاک) اعلام کرد و گفت: سالانه هفت دهم میلیمتر فرسایش خاک داریم و این از بعد اکولوژیک بسیار وحشتناک است.

1399/05/20
|
13:25

به گزارش ایسنا، عیسی کلانتری با بیان اینکه متوسط بارش در ایران 80 میلیونی، از 200 میلیمتر بیشتر نیست، در یک برنامه رادیویی اظهار داشت: ما درمورد آب دو مشکل داریم؛ نخست اینکه تفکر کم آبی برای سیاستگذاران و تصمیم گیران ما تفکر سختی است و دیگری هم خود واقعیت کم آبی است.

وی با تأکید بر اینکه کل سیاست‌های توسعه‌ای و آمایشی باید به محوریت آب برگردد، گفت: تولید محصولات کشاورزی با آب دریا قیمت تمام شده محصولات را بیش از 10 برابر قیمت جهانی افزایش می‌دهد و توجیهی هم ندارد بنابراین ما باید با کم آبی بسازیم و در حقیقت انتخاب اجباری ماست. ما حق انتخاب نداریم و همه سیاست‌های ما به ویژه در بخش‌های پرمصرف مانند کشاورزی باید دگرگون شود.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست همچنین روزگار سخت و محدودیت‌های بسیار گسترده‌ای را برای حاکمان و تصمیم گیران در آینده نزدیک پیش بینی کرد و گفت: تصمیم گیران آینده باید از خیلی از خواسته‌ها و آرزوهایشان صرف نظر کنند به ویژه که اگر قرار بر افزایش جمعیت کشور هم باشد البته وقتی بر اساس علم جهانی به این نتیجه برسیم که تا چه اندازه می‌توان از آب استفاده کرد آن وقت سیاستمداران آزادند که بر مبنای سیاست های جهانی و داخلی تعیین تکلیف کنند.

وی افزود: در این شرایط محدودیت آبی، دو مشکل دیگر به مصرف آب اضافه شده است؛ ما قبلا برای نیازهای زیست محیطی، آب تخصیص نمی‌دادیم چون آب مازاد داشتیم و خود به خود بخش عمده‌ای از این نیازها با سرریز سدها و رودخانه‌ها و آب دادن تالاب‌ها و دشت ها تامین می‌شد و پدیده گرد و غباری هم نبود اما الان این نیازها هم اضافه شده و سالانه حدأقل بین 15 تا 20 میلیارد مترمکعب از همین آب را باید به نیازهای زیست محیطی تخصیص دهیم در غیراین صورت دچار پیامدهایی مثل گرد و غبار خوزستان خواهیم شد که هزینه‌های سرسام آوری هم دارد.

کلانتری درباره پیامدهای فرسایش خاک اظهار داشت: فشار جمعیت فعلی با وضعیت اکولوژیک کشورمان همسو نیستند و فرسایش خاک هم به عنوان یکی از این فاکتورها هم به آب ربط دارد و هم به سیاست‌های دیگری که ناشی از کم آبی هستند.

وی افزود: با افزایش دام در کشور، فشار بر مراتع هم بیشتر شد و پوشش گیاهی از بین رفت. از طرف دیگر توسعه کشت دیم و شخم زدن مراتع هم تتمه پوشش گیاهی را از بین برد و در نهایت فشار دوبارکشت به افزایش فرسایش خاک منجر شد.

16 تن در هکتار فرسایش خاک

کلانتری متوسط سالانه فرسایش خاک در ایران را 16 تن در هکتار (معادل هفت دهم میلیمتر عمق خاک) اعلام کرد و گفت: این در حالیست که طبیعت هر 40 سال یک میلیمتر خاک تشکیل می‌دهد اما اکنون سالانه هفت دهم میلیمتر فرسایش داریم و این از بعد اکولوژیک بسیار وحشتناک است و اینها حاصل سیاست‌های کوتاه مدت برای تولید بیشتر است که هزینه آن را نسل‌های بعدی

خواهند پرداخت.

وی حفظ حقوق نسل‌های آینده را از اصول توسعه پایدار برشمرد و تصریح کرد: متاسفانه ما به هیچ وجه به این اصل عمل نمی‌کنیم چراکه حفظ حقوق نسل‌های بعدی برای نسل موجود ما معنایی ندارد.

کلانتری همچنین با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در دیدار کارکنان محیط زیست در سال 92 گفت: متاسفانه کسی در سیاست گذاری‌های بخشی به این نکته که محیط زیست برای نسل های بعدی هم هست، توجه ندارد و مجالس شورای اسلامی هم یا به غلط لایحه دولت را تصویب می‌کنند یا طرح‌های من درآوردی را. درحالی که شورای نگهبان و مراجع ذیربط باید جلوی تصویب این قوانین و تصمیمات را بگیرند. رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اذعان به اینکه سیاست بهره برداری از منابع آب و خاک کشور پایدار نیست،اظهار داشت: ما70 درصد خودکفا شدیم و 30 درصد مابقی را هم باید وارد کنیم اما در صورت ادامه این فشار و با توجه به تغییرات جوی و کاهش بارش ها و افزایش درجه حرارت کره زمین، کار به شدت برای ما دشوار خواهد شد.

وی یادآور شد: اتحادیه اروپا در تفاهمی با ایران 10 میلیون یورو برای تالاب “هامون” پرداخت کرد تا سیاست معاش اطراف “هامون” از خود هامون جدا شود و برای مصرف بیشتر آب فشاری به این تالاب

وارد نشود.

گرد و غبار دریاچه ارومیه برچیده شد

کلانتری همچنین درباره اقدامات صورت گرفته درباره دریاچه ارومیه گفت: از امسال در حوزه دریاچه ارومیه، گرد و غباری نخواهیم داشت و با توجه به منابع سرمایه گذاری شده تقریباً بالای 95 درصد مناطق گرد و غبار خیز دریاچه و اطراف آن تثبیت شده است. کلانتری در بخش دیگری از این گفتگو اعلام کرد: تهران در تیرماه امسال 11 روز هوای ناسالم را به دلیل آلاینده ازن سطح پایین تجربه کرد از این رو تاکید کردیم که همه پمپ بنزین‌ها تا سال 1400 به طرح «کهاب» بپیوندند تا فرّارهای آلاینده را به سیستم بنزین و گازوئیل کشور برگردانند.به گفته وی، خودروسازان ابتدا بهانه می‌آوردند و مردم و مسئولان را گول زده بودند که ما به خاطر تحریم‌ها تکنولوژی نداریم اما بعدها مشخص شد که تکنولوژی داشتند ولی به خاطر اینکه حدود 10 میلیون تومان برای آنها آب می‌خورد می‌خواستند با سلامتی مردم معاوضه کنند که قبول نشد.

دسترسی سریع