خبرگزاری صدا و سیما: تولیدکنندگان مرغ واقعیت‌ها را به سازمان حمایت منعکس کنند

مدیرکل تعزیرات شهر تهران: مرغداران به عنوان بخش خصوصی باید واقعیت‌ها را به نهاد‌های تعیین قیمت از جمله سازمان حمایت منعکس کنند.

1399/06/29
|
12:06

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، محمدعلی اسفنانی در مصاحبه با برنامه «صبح و گفتگو» رادیو گفتگو با اشاره به اینکه تغییر قیمت ارز و تشدید تحریم‌ها اختلالاتی در ورود نهاده‌های دامی بوجود آورده است، گفت: قیمت جوجه یکروزه روی قیمت نهایی و تمام شده مرغ تاثیر گذاشت.

وی ادامه داد: تعیین قیمت مرغ، نتیجه بررسی‌های کارشناسان سازمان حمایت و ستاد تنظیم بازار است و موضوع‌های پیرامونی نهاده و مرغ باید در جلسه این دو نهاد ارائه شود تا قیمت اعلامی، بر مبنای واقعیت‌های موجود باشد.

وی افزود: تعیین قیمت در دست تعزیرات نیست و سازمان‌های تعیین کننده به این مباحث کارشناسی اذعان دارند، ولی شاید تولیدکنندگان برخی واقعیت‌ها را نتوانند برای تعیین قیمت مستند کنند و لذا مبدأ قیمت گذاری بر اساس آنچه قابل استناد است دنبال می‌شود.

در ادامه مجید موافق قدیری، رئیس انجمن صنایع خوراک دام و طیور در رابطه با چرایی افزایش قیمت مرغ و تخم مرغ گفت: از آبان و آذر سال گذشته پیش‌بینی این افزایش قیمت را داشتیم.

وی دلیل اصلی را ناظر بر واردات نهاده‌ها، کمبود آن در کشور و نیز نامناسب بودن شبکه توزیع دانست و افزود: بانک مرکزی هم ارز را تامین نکرد و دو وزارتخانه صمت و جهاد موازی کاری داشتند.

موافق قدیری اضافه کرد: اگر سیاست‌گذاران اهتمام جدی نداشته باشند، شاید موضوع از این هم بدتر شود.

وی گفت: سازمان حمایت هم قبول دارد که نهاده‌های دامی گران شده در حالی که محصولی نظیر کنجاله سویا هر کیلویی از قیمتِ مرغ گران‌تر است.

موافق قدیری با اعلام اینکه بخش خصوصی موافق قیمت‌گذاری دستوری نیست و روش و فرمول سازمان حمایت هم مورد تایید ما نیست، افزود: ما هم هزینه‌هایی داریم که سازمان حمایت آن را تایید نمی‌کند.

دسترسی سریع