پرس شیعه: پذیرش توحید و امامت، ایمن ماندن در دژ مستحکم الهی است

استاد تمام دانشکده الهیات دانشگاه تهران با اشاره به سبک زندگی رضوی، توحید و امامت را از الزامات تقرب الهی و نجات یافتن از عذاب باری تعالی عنوان کرد.

1399/07/29
|
09:03

به گزارش شیعه پرس، منصو ر پهلوان استاد تمام دانشکده الهیات دانشگاه تهران با حضور در برنامه سوفیا از شبکه رادیویی گفت‌وگو در رابطه با سبک زندگی رضوی گفت: سبک زندگی به عنوان لایف استایل انگلیسی اطلاق می‌شود و کسانی که با جوامع آشنا هستند، قادر به تشخیص سبک‌های زندگی در جوامع مختلف می‌باشند.

وی افزود: در اروپا و آمریکا یک نحوه زندگی و شرق دور به گونه‌ای دیگر زندگی می‌کنند و در کشورهای اسلامی نیز به شکلی دیگر است. پهلوان مادی گرایی در سبک زندگی کشورهای غربی را ناظر بر حصول مال و فعالیتی برای دستیابی به منافع مادی و دلاری عنوان کرد و افزود: سبک زندگی دینی نشانه‌هایی دارد که آن را نسبت به سایر سبک‌های زندگی متفاوت می‌کند.

پژوهشگر و مؤلف حوزه معرفت و حکمت دینی گفت: مبنای دین بر دو اصل قرار دارد که اهمیت به سزایی دارد و آن مبدأ و معاد می‌باشد؛ لذا کسی که به این دو معتقد است، سبک زندگی او با افراد دیگر تفاوت خواهد کرد. این استاد دانشگاه ادامه داد: اگر خداوند را مبدأ هستی بدانیم، با اتصال به او رابطه‌ای عمیق میان انسان‌ها برقرار خواهد شد. پس وقتی از خدا سخن می‌گوئیم، یک وحدت میان ما پدید می‌آید.

وی یگانگی خداوند را موجب یکرنگی در خلق دانست و تصریح کرد: خداپرستی موجب ارزش گذاری بر حرمت‌های انسانی می‌شود؛ پس اگر خداوند برای ما حرمت دارد و سایرین را نیز مخلوق خدا می‌دانیم، باری تعالی برای ما حرمت می‌یابد.

پهلوان ادامه داد: بسیاری از کسانی که دارنده ایمان کامل هستند، به هم‌نوعان حرمت می‌گذارند؛ ولو اینکه دارای تفکراتی مخالف باشند و حتی به حیوانات آزار و اذیتی ندارند چون خدا آن‌ها را آفریده است.

استاد تمام دانشکده الهیات دانشگاه تهران اظهار کرد: برای دستیابی به اصول زندگی از دیدگاه امام رضا (ع) باید به اصول دین و اسلام و همانی که پیامبر (ص) و ائمه اطهار (ع) بر آن تاکید داشتند، توجه کنیم.

پهلوان با اشاره به حدیث سلسله الذهب به نقل از امام هشتم (ع) که در ارض نیشابور در میان انبوهی از دانشمندان از سراسر دنیا مطرح شد، گفت: ایشان فرمودند لااله الی الله حصن خداست و هر کس وارد آن شود، از عذاب من ایمان خواهد بود و این همان چنگ زدن به حلقه توحید و یکتاپرستی و خداشناسی است. [البته امام در ادامه می‌فرمایند؛ شرط و شروط ورود به این دژ مستحکم الهی من –امام شما- هستم که تأکید مستقیم و شفاف به لزوم پذیرش توحید، در گرو پذیرش امامت دارد].

وی افزود: هر کس در میان ادیان به معنویت و خالقیت معتقد باشد و توحید را در جهان، اصل بداند، طبیعت را خراب نخواهد کرد؛ حیوانات را نخواهد کشت و نباتات را نابود نخواهد کرد.


دسترسی سریع