صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

یک اقتصاددان رشد نقدینگی در کشور را به شمشیری دو لبه تشبیه و این پدیده را در شرایط فعلی مانعی بر سر راه تولید و اشتغال دانست.

به گزارش تسنیم، حجت‌ا...عبدالملکی با بیان این‌که نقدینگی طی 4 سال با سرعت بالایی افزایش یافته است، گفت: نقدینگی به رشد 2.5 برابری رسیده است و همچنان ادامه دارد.

وی نقدینگی را به شمشیری دو لبه توصیف کرد و افزود: بعد مثبت رشد نقدینگی منجر به تثبیت تولید و تجارت شده که در علم اقتصاد به خوبی در رگ‌های یک موجود زنده تشبیه می‌شود.

عبدالملکی در ادامه ضمن مثبت خواندن نقدینگی گفت: اگر فاقد نقدینگی باشیم نیروی کار استخدام نشده و تولید اتفاق نمی‌افتد و کل اقتصاد به نابودی کشیده می‌شود.

وی در عین حال به خونریزی مزمن نقدینگی در اقتصاد کشور اشاره کرد و افزود: یکی از لطمات نقدینگی موضوع تورم است که گاه در بخشی خاص در حوزه ساختمان یا بازارهای مالی اتفاق می‌افتد.

عبدالملکی ادامه داد: در اثر افزایش نقدینگی قیمت‌ها در بخشی یا کلیه اقتصاد کشور بالا می‌رود که در هر دو صورت موقعیت تورمی اتفاق می‌افتد.

این اقتصاد دان با این توضیح، تصریح کرد: 4 سال اخیر را در رکود سپری کرده‌ایم و عملاً سرمایه‌گذاری قابل ملاحظه‌ای در بخش‌های واقعی اقتصاد نمی‌بینیم.

عبدالملکی اضافه کرد: در چنین وضعیتی افزایش نقدینگی منجر به افزایش تولید و سرمایه‌گذاری واقعی نشده است و این پول‌‌‌ها رو به انباشت رفته‌اند.

وی با اعلام این‌که بخشی از نقدینگی از محل تسهیلات مجدداً به صورت سپرده در شبکه بانکی انباشت شده است، ادامه داد: این مسأله خطری برای نظام بانکی دارد و منجر می‌شود بانک‌ها قدرت بازپس‌دهی سپرده‌ها را نداشته باشند.

عبدالملکی پتانسیل تورمی را از دیگر مشکلات برشمرد و افزود: خسارات این حالت از شبه ورشکستگی نظام بانکی بیش‌تر است و اگر نقدینگی منجر به تولید نشود، عنصری مطلوب نیست و طبیعتاً مسؤولان اقتصادی کشور باید رشد نقدینگی را کنترل کرده و به میزان قابل‌توجهی کاهش دهند.

وی خنثی‌سازی رشد نقدینگی در کشور را از الزامات دانست و گفت: شبکه بانکی ضمن بازسازی باید منجر به حرکت نقدینگی موجود به سمت تولید و سرمایه‌گذاری در این بخش شود.

مرتبط با این خبر

  • کره شمالی می داند تهدیدهای امریکا اجرایی نخواهد شد

  • ایران مقتدرانه به مقاصدش خواهد رسید/ ملت عقب‌نشینی نمی‌کند

  • هزینه کنفرانس منامه بر عهده دول خائن به آرمان قدس شریف است

  • رادیو گفت وگو در هفته ای که گذشت؛(به همراه پادکست گفت و گو پلاس)

  • مردم از خدمات مشاوره قضایی در محاکم بهره مند شوند

  • راه اندازی پرونده الکترونیک سلامت نقطه عطفی در تاریخ نظام سلامت است

  • در مقطع کنونی راهی جز ادامه مسیر کنکور نداریم

  • سپاه در سرنگونی پهپاد جاسوسی به وظیفه‌اش عمل کرد / آمریکا‌‌یی‌ها ‌اقدام مقابله به مثل نمی‌کنند‌

  • بهبود عملکرد یا ارائه ویژگی جدید به دارو، هدف نانو دارو است

  • وزارت صنعت درب کارخانه ها را به روی دانش آموزان باز کند