خبرگزاری پانا: توضیحات کدخدایی درباره بررسی صلاحیت کاندیداهای ریاست‌جمهوری

تهران (پانا) - سخنگوی شورای نگهبان اظهار کرد نظارت بر اجرای انتخابات بر عهده شورای نگهبان است و در این راستا یک هیئت مرکزی نظارت شکل گرفته است و اعضای آن برخی افراد داخل شورای نگهبان و بعضی افراد خارج از این شورا هستند.

1399/12/05
|
10:46

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت‌وگو درخصوص انتخابات ریاست جمهوری با عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان به صورت تلفنی گفتگو کرد. کدخدایی با بیان اینکه آنچه مربوط به شورای نگهبان است انتخابات ریاست جمهوری است و دو انتخابات میان دوره‌ای خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی در بعضی از حوزه‌ها برگزار می‌شود، گفت: در انتخابات شوراهای شهر و روستا نیز شورای نگهبان هیچ‌گونه مسئولیتی ندارد.

وی با اشاره به اینکه بررسی صلاحیت کاندیداهای ریاست جمهوری بر عهده اعضای شورای نگهبان قرار دارد، اظهار کرد: برخلاف مجلس که هیئت‌های نظارت صلاحیت کاندیداها را بررسی می‌کنند، در ریاست جمهوری شورای نگهبان این کار مهم را انجام می‌دهد.

سخنگوی شورای نگهبان اجرا و برگزاری انتخابات را بر عهده وزارت کشور عنوان کرد و یادآور شد: نظارت بر این اجرا بر عهده شورای نگهبان است. در این راستا یک هیئت مرکزی نظارت شکل گرفته است و اعضای آن برخی افراد داخل شورای نگهبان و بعضی افراد خارج از این شورا هستند.

کدخدایی ضمن اشاره به برگزاری نخستین جلسه هیئت نظارت بر انتخابات گفت: در این جلسه تکلیف هیئت‌های نظارت استانی در تمام استان‌های کشور روشن شد و اعضای آن‌ها انتخاب شدند. اعضای هیئت‌های استانی کار انتخاب اعضای هیئت‌های شهرستانی را نیز برعهده می‌گیرند.

وی درباره تکالیفی که هیئت‌های نظارت برعهده می‌گیرند توضیح داد و بیان کرد: در هیئت‌های استانی و شهرستانی در زمان برگزاری انتخابات، ناظرین را تعیین می‌کنند و ناظرین سر صندوق‌ها حضور دارند. این ناظرین باید در روز انتخابات در صندوق‌های انتخابات حضور داشته باشند و آن را رصد کنند تا اگر تخلفی وجود داشته باشد آن را به استان و تهران اطلاع داده شود.

سخنگوی شورای نگهبان اظهار کرد: هیئت‌های نظارت استانی در انتخابات مجلس شورای اسلامی می‌توانند با مشورت هیئت مرکزی نظارت تصمیم‌گیری و صلاحیت داوطلبان را بررسی کنند. در انتخابات ریاست‌جمهوری، طبق اصل 110 قانون اساسی بررسی صلاحیت افراد برای داوطلبین بر عهده تمامی اعضای شورای نگهبان است و صلاحیت افراد باید در خود این شورا مورد بررسی قرار گیرد.

عباسعلی کدخدایی همچنین امروز در مراسم پایانی رویداد ایده نگاری کرونا و مشارکت در انتخابات 1400 در دانشگاه شریف به طرح این پرسش پرداخت که با همه گیری کرونا چگونه می‌توانیم انتخابات سالم‌تری برگزار کنیم؟ وی گفت: علاوه بر سلامت انتخابات یعنی صیانت از آرای مردم که از سال گذشته با همه گیری کرونا مواجهیم؛ سلامت مردم در انتخابات نیز به عنوان اصل مهمی برای ما اهمیت یافته است.

کدخدایی افزود: در رویداد ایده‌نگاری کرونا و مشارکت در انتخابات 1400، چهارصد نفر از نخبگان با یکدیگر رقابت کردند که امروز برگزیدگان این رقابت‌ها تکریم می‌شوند.

عباسعلی کدخدایی در جمع خبرنگاران درخصوص برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، اظهار کرد: مشارکت حداکثری و حضور‌ پرشور مردم همیشه یکی از مسائل مهم بوده است و یکی از بحث‌های جدی است. در یک سال گذشته که بحث ویروس منحوس شیوع پیدا کرده است لازم است که اقدامات پیشگیرانه انجام شود. ما پیش‌بینی کردیم که برای رعایت سلامتی مردم، از خود مردم و نخبگان مردم نظرخواهی کنیم. خوشبختانه امروز در این رقابت‌ها یک گروه از نخبگان ایده‌های خوبی مطرح کردند که برگزیده شد و امیدواریم که اینها در اختیار دستگاه‌های مختلف قرار گیرد.

وی خاطرنشان کرد: امیدواریم که این راه برای نظرخواهی از عموم مردم و نخبگان باز باشد.

کدخدایی درباره الکترونیکی برگزار شدن انتخابات نیز گفت: بخش عمده آن به وزارت کشور بازمی‌گردد. بحث الکترونیکی شدن یک بحث فنی است و بارها عرض کردم که هر زمان که زیرساخت‌ها فراهم شود ما نیز آمادگی داریم.

وی ادامه داد: ما مخالفتی با انتخابات الکترونیکی نداریم فقط نیاز است که زیرساخت‌ها فراهم شود هنوز به مرحله تامین زیرساخت نرسیده‌ایم.

دسترسی سریع