خبرگزاری شبستان: ضرورت حضور ایران در بازسازی سوریه

حجت الاسلام اختری بیان کرد: نیاز است ایران در امر بازسازی سوریه حضور پیدا کند تا از نظر فرهنگی بین مردم دو کشور ارتباطات دوستانه و برادرانه بیشتری ایجاد شود.

1399/12/12
|
20:22

به گزارش خبرگزاری شبستان، برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت‌وگو در خصوص بازسازی سوریه با حجت الاسلام محمدحسن اختری، سفیر سابق ایران در سوریه به صورت تلفنی گفتگو کرد.

حجت الاسلام محمدحسن اختری با تصریح بر اینکه سرمایه گذاری در سوریه موانع خاصی ندارد، گفت: آنچه ضرورت دارد وجود آمادگی هم از طرف ایران و هم از ظرف سوریه است. جمهوری اسلامی ایران به دلیل حمایت و دفاع اساسی که از جمهوری عربی سوریه و شخص آقای بشار اسد در مقابل گروه های تروریستی و غربی داشته است، توانست در کنار حکومت سوریه بایستد و امروز شاهد هستیم تمام توطئه ها شکست خورده است.

وی از ابراز علاقه برخی از کشورهای عربی که مخالف بشار اسد بودند برای حضور در این کشور و سرمایه گذاری خبر داد و بیان کرد: جمهوری اسلامی و شخص سردار شهید سلیمانی با فداکاری و پشتیبانی که از سوریه داشتند و به همین جهت ایران امروز جایگاه خوبی در سوریه دارد.

سفیر سابق ایران در سوریه تأکید کرد: با توجه به چنین جایگاهی، نیاز است ایران در امر بازسازی سوریه نیز حضور پیدا کند تا از نظر فرهنگی بین دو مردم ایران و سوریه ارتباط های دوستانه و برادرانه بیشتری ایجاد شود. سوریه امروز نیاز به بازسازی دارد و مراکز و موسسات و همچنین بسیاری از خانه های مردم در اثر حملات تروریست ها و مقابله با آن‌ها دچار خسارت شده‌اند و نیاز به پاکسازی دارد.

وی با اشاره به اعلام آمادگی جمهوری اسلامی ایران در بازسازی سوریه تصریح کرد: ایران همواره همانند گذشته بنای کمک به سوریه را دارد. البته در طول این مدت نیز ایران با تأمین خط اعتباری در سوریه اقدامات خوبی انجام داده است و هم اکنون نیز ادامه دارد. بنابراین هیچ‌گونه مانع خاصی وجود ندارد اما به دلیل آنکه دولت سوریه سختی های اقتصادی زیادی داشته است و هم اینک نیز مشکلاتی دارد، نیاز به سرمایه گذار دارد. در حقیقت ایران هم سرمایه گذاری باید انجام دهد و هم اقدام به بازسازی کند که این مسئله سبب بازدهی بسیار بیشتر برای جمهوری اسلامی ایران خواهد داشت.

دسترسی سریع